رئیس دانشگاه تهران:

با این دیدگاه که کتب دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم

با این دیدگاه که کتب دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم

به گزارش دانلود عکس رییس دانشگاه تهران: برخی معتقدند کتب دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، با این دیدگاه مخالفم و معتقدم هر دوره ای می تواند در زمینه نویسندگی و نوشتاری دارای نتایج خاصی باشد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سیدمحمد مقیمی در آیین اختتامیه «چهارمین دوره ملی و نخستین دوره بین المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» که بصورت حضوری و برخط برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: نخستین کتاب خودرا با عنوان «سازمان و مدیریت نگاهی پژوهشی» در سال ۷۵ به تحریر در آوردم و تا حالا موفق به نوشتن بیش از ۳۰ جلد کتاب شده ام اما هنوز بنده را با اولین کتاب ام می شناسند.
رئیس دانشگاه تهران با اعلان اینکه بر فضای تولید کتاب در کشورمان مشکلاتی همچون تیراژ پایین و قیمت بالای کتاب و فرهنگ نامناسب کتابخوانی حاکم است، افزود: شخصیت علمی انسان با نوشتن شکل می گیرد و نوشتاری که مبتنی بر کار محققانه باشد، باارزش است.
دکتر مقیمی با تاکید بر این که برای بسط فرهنگ کتابخوانی باید اقدامات مناسب و کاربردی صورت گیرد، بیان کرد: با پشتیبانی از مؤلفان کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه، خیلی از مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... حل خواهند شد.


تمدن نوین اسلامی باید به جهانیان معرفی شود
دکتر حجت الاسلام و المسلمین کرمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در قسمتی از مراسم اظهار داشت: سوره قلم در قرآن کریم به اهمیت و جایگاه کتاب اشاراتی دارد. تفسیر آیات مبارکه سوره قلم متناسب با زمان فعلی و این جشنواره است.
وی ضمن ابراز خرسندی نسبت به اهتمام ویژه دانشگاه تهران در برگزاری چنین جشنواره ای، اضافه کرد: مبادرت به انجام کارهای فرهنگی کافی نیست بلکه باید تمدن نوین اسلامی محقق شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران اشاره کرد: مطالعه و استخراج متون فرهنگی از متون دینی کافی نیست برای اینکه باید تمدن نوین اسلامی به جهانیان معرفی شود.

نگارندگان کتاب باید به واقعیت های اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند
دکتر بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در بخش دیگری از جشنواره بیان کرد: نگارش کتاب جایگاه والا و قابل احترامی دارد برای اینکه نگارندگان کتاب یک عمل الهی و شگرف انجام می دهند.
وی اظهار نمود: میانگین سرانه مطالعه کتاب در کشورمان بسیار پایین است؛ البته رقابت با فضای جذاب شبکه های اجتماعی که کاذب نیز هستند، خیلی مشکل است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اشاره کرد: نحوه نگارش کتاب اهمیت بسیار زیادی دارد بدین جهت باید نگارندگان کتاب با دقت بالا و مخاطب شناسی مناسب به نگارش بپردازند.
دکتر بهرامی با اعلان اینکه کاربری کردن علم یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، اضافه کرد: یک محصول آکادمیک باید قابلیت تبدیل به یک محصول عملیاتی و میدانی را داشته باشد.
وی اشاره کرد: نگارندگان کتاب باید به واقعیت های اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند و باتوجه به نیازهای جامعه و متناسب با آن، محصولات علمی خودرا ساماندهی کنند.
دکتر سیدعباس احمدی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره اظهار داشت: «چهارمین دوره ملی و نخستین دوره بین المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» در سه محور «دینی، اخلاقی و تربیتی»، «ادبی و هنری» و «اجتماعی و سیاسی» انجام شد.
وی افزود: قسمتی از کتاب های ارسالی به دبیرخانه جشنواره بصورت ترجمه بوده اند و در مجموع بیش از ۱۰۰ جلد کتاب دریافت شده است.
دکتر احمدی با اشاره به این که آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره، اختتام شهریور سال جاری بود، اضافه کرد: هر اثر توسط دو داور تخصصی ارزیابی شده است و کتاب هایی که بیشترین امتیاز را کسب کردند، بعنوان اثر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شدند.
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در آخر مراسم برگزیدگان «چهارمین دوره ملی و نخستین دوره بین المللی جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان» عرضه شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.
منبع:

1400/09/12
11:16:52
5.0 / 5
959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانلود عکس