معاون وزیر علوم:

تلاش نماییم درآمد اختصاصی دانشگاه ها از محل تحقیقات کاربردی افزایش یابد

تلاش نماییم درآمد اختصاصی دانشگاه ها از محل تحقیقات کاربردی افزایش یابد

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: باید تحقیقات دانشگاه ها به سمت کاربردی شدن پیش رود و تولید ثروت کند تا دانشگاه ها بتوانند با کسب درآمد و ایجاد توسعه، استقلال پیدا کنند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر علی خطیبی در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شاهرود با اشاره به این که دانشگاه صنعتی شاهرود منابع درآمد اختصاصی بسیار خوبی دارد اما باید توسعه پیدا کند، اظهار داشت: خیلی از دانشگاه های بزرگ دنیا از بودجه عمومی برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمی کنند، کسب درآمد آنها از محل فروش حاصل از تحقیقات و تحقیقات است و از این راه ثروت آفرینی می کنند.
وی با اعلان اینکه در دانشگاه های پیشرفته با این مدل پیشرفت، از هر ۵۰۰ مقاله یکی تبدیل به نوآوری، کسب وکار جدید و اشتغال آفرینی می شود، افزود: در دانشگاه های ایران با این شاخص فاصله بسیاری داریم و این امر یک زنگ خطر بزرگ است و باید بهبود این شرایط سرلوحه مدیریت علمی دانشگاه ها قرار گیرد.
دکتر خطیبی با اعلان اینکه برای تحقیقات هیچ مرزی وجود ندارد، اشاره کرد: دانشگاه صنعتی شاهرود می تواند در سطح دنیا درخشان تر ظاهر شود به شرط آنکه در این راه قرار گیرد.
به نقل از دانشگاه صنعتی شاهرود، دکتر خطیبی افزود: فشار فزاینده بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی، راندمان پایین بنگاه های اقتصادی و از جانب دیگر رشد سرسام آور هزینه های تولید، پیش از این که بحران اقتصادی باشد نشان دهنده این است که دانشگاه ها به رسالتی که داشتند خوب عمل نکردند.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه دانشگاهی در تراز انقلاب است که از روش های سنتی و آموزش مطلق بیرون آید، گفت: دانشگاهی که دغدغه معیشت مردم را دارد و ایجاد شغل می کند در راه تحول قرار می گیرد و در دوره جدید؛ وزارت علوم با تاسیس معاونت نوآوری و فناوری؛ اهتمام ویژه ای دارد تا با همکاری و همراهی روسای دانشگاه ها این امر محقق شود.
دکتر خطیبی با اعلان اینکه رشد دانشگاه صنعتی شاهرود در چند سال اخیر چشم گیر بوده است، اشاره کرد: سه رکن اساسی اعضای هیات علمی، یاوران علمی و دانشجویان، باید با مدیریت دانشگاه همراه باشند و اگر این هم افزایی وجود داشته باشد، دسترسی به اهداف طولانی مدت آسان تر می شود.1400/09/19
13:45:14
5.0 / 5
946
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس