گزارش مهر از نمایشگاه هفته پژوهش؛

فناوری های نوظهور در تازه ترین میعادگاه پژوهشگران

فناوری های نوظهور در تازه ترین میعادگاه پژوهشگران

دانلود عکس: تکنولوژیهای جدید ارائه شده از طرف پژوهشگران در نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش حاکی از آنست که اراده ویژه ای برای بومی سازی محصولات و قطع وابستگی به خارج در بین پژوهشگران شکل گرفته است.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برخلاف سال قبل که به علت شیوع ویروس کرونا بصورت مجازی برگزار شد، امسال در دو شکل حضوری و مجازی در هفته پژوهش برپا شد.
۱۹ دانشگاه، ۱۷ پژوهشگاه، ۲۸ پارک علم و فناوری و مرکز رشد و یک مرکز بخش خصوصی در نمایشگاه امسال حضور فیزیکی دارند.
در این دوره از نمایشگاه علاوه بر ارائه ۱۵ دستاورد جدید در بخش نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی، از ۴۱ فناوری رونمایی گردید.
همزمان با بیست و دومین نمایشگاه دستاوردها، نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت نیز برگزار شد؛ مسولان وزارت علوم برگزاری همزمان این دو نمایشگاه را پاسخی روشن به دغدغه مسئولان عالی رتبه و مطالبات و منویات مقام معظم رهبری باتوجه به دغدغه علمی و اقتصادی رهبری عنوان می کنند.
امسال یک بخش جدید به نمایشگاه دستاوردها تحت عنوان «فناوری های نوپدید» اضافه شده که در این بخش، نوآوری ها و فناوری های نوپدید برای حل مشکلات و چالش های کشور در ۵ سال آینده به نمایش در می آید.
خبرنگار مهر بمنظور معرفی تازه ترین فناوری ها و دستاوردهای پژوهشی فناوران و پژوهشگران کشور روز گذشته در نمایشگاه حضور یافت و در گفتگوهای مجزا با پژوهشگران دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در جریان جزئیات این دستاوردها، نحوه ساخت و کابردهای آن قرار گرفته است که مشروح آنرا در این گزارش می خوانید؛
موتور توربوجت برای اولین بار در ایران ساخته شد
یکی از محصولات مهمی که در عرصه هوایی و فضایی در این نمایشگاه رونمایی گردید موتور توربوجت است که حاصل تلاش پژوهشگران پارک علم و فناوری گیلان است. این محصول که برای اولین بار در ایران تولید شده، یکی از موتورهای پرکاربرد در صنایع هوایی و فضایی است و برای توسعه صنعت هواپیماسازی با سرنشین و بدون سرنشین به کار می آید.
پیش از این باتوجه به تحریم های صورت گرفته تامین این موتور نا ممکن بود.
محققان کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنین ساختند
در بخش فناوری های نوپدید، یک کیت تشخیصی برای زنان حامله رونمایی گردید که به همت پژوهشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شده است. بگفته پژوهشگران، کاربرد «کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنین» در بیمارستان های زنان، آزمایشگاه ها و حوزه حاملگی است. بدین وسیله نمونه گیری ابتدا به وسیله سواب استریل انجام می شود و بسادگی پاسخ تشخیص پارگی کیسه آب جنینی در چند دقیقه آماده می شود. در صورت مثبت شدن تست، دیگر لازم نیست برای تاییدیه نهایی از آزمایش دیگری استفاده نمود.
یکی از پژوهشگران حاضر در نمایشگاه در توضیح بیشتر درباره این کیت تشخیصی به خبرنگار مهر می گوید: هم اکنون فضای مورد نیاز برای انجام این پروژه تامین شده و شرکت در نظر دارد با جذب سرمایه در این قسمت، تولید و خرید مواد اولیه و دستگاه های لازم تولید این کیت را به حداکثر رسانده و وارد بازارهای جهانی کند. این کیت در حقیقت به علت تکنولوژی بالای تولید رپید تست و کنژوگاسیون و کوت آنتی بادی از ارزش بالای علمی برخوردار می باشد.
ساخت نسل جدید جلیقه ضدگلوله فوق سبک/قیمت ارزان تر نسبت به نمونه های خارجی
یکی از فناوری های نوین ارائه شده در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در زمینه امنیتی، ساخت نسل جدید جلیقه ضدگلوله سبک است؛ آنطور که میلاد بداغی آراسته فناور پارک علم و فناوری همدان به خبرنگار مهر می گوید حوزه کاربردی این جلیقه در تمامی یگان های نظامی، امنیتی بسیج، سپاه پاسداران، مرزبانی، ناجا، نیروهای حفاظت و محیط بانان و... است. تولید این محصول برای اولین بار در کشور سبب پوشش نیاز داخلی و قطع وابستگی به خارج شده و نکته جالب این که این محصول نسبت به نمونه های تولید شده در ایالات متحده تا ۴۰ درصد وزن کمتر و تا ۵۰ درصد قیمت کمتری دارد.
ژنراتور هیدروژن جایگزین کپسول های پرخطر هیدروژن می شود
در بخش دیگری از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی محصولی ارائه شده که آزمایشگاه ها و شرکت های داروسازی را بی نیاز از کپسول های هیدوژن که هر لحظه احتمال انفجار آن وجود دارد، می کند.
محمد ژیانی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان محقق دانشگاه صنعتی اصفهان درباره طرح فناورانه خود به خبرنگار مهر توضیح می دهد و می گوید: ژنراتور هیدروژن مدل PM امسال برای اولین بار وارد بازار شده و این سیستم می تواند از آب دیونیزه (آبی حاصل از پروسه یون زدایی)، هیدروژن با گرید ۵۹۹۹۹۹ در فشار ۵ بار با ظرفیت ۳۰۰ سی سی بر دقیقه تولید نماید که می تواند مورد نیاز خیلی از صنایع، آزمایشگاه های تحقیقاتی، شرکت های داروسازی و آزمایشگاه هایی که از دستگاه های کروماتوگرافی استفاده می نمایند، باشد.
وی با اشاره به این که این دستگاه می تواند جایگزین خوبی برای کپسول های پرخطر هیدروژن باشد، اظهار داشت: تا حالا همه ژنراتورهایی که در ایران استفاده شده کاملا وارداتی بوده و این اولین بار بود که با سرمایه گذاری ستاد نانو و سرمایه گذاری یک شرکت خصوصی آماده ساخت شد.

ساخت زیردریایی بدون سرنشین با قابلیت رادار گریز
اسماعیل حق گو از دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان یکی از شرکت کنندگان در نمایشگاه امسال است که موفق به طراحی و ساخت یک نوع «زیردریایی بدون سرنشین» رادار گریز شده است.
حق گو در تشریح جزئیات این فناوری به مهر می گوید: بدنه این زیردریایی از کامپوزیت کربن بوده و رادار گریز است؛ همین طور در این زیردریایی از یک موتور ۳ هزار وات استفاده شده که تغییر دور می تواند داشته باشد و باتری که داخل آن استفاده شده باتری لیتیومی ۷۲ ولت است که دو ساعته شارژ می شود و ۸ ساعت توان کاری دارد.
وی اضافه کرد: یکی از نوآوری هایی که این زیر دریایی دارد این است که باتری داخل آن می تواند زیر آب به مدت یکسال خاموش بماند و پس از یکسال به بالای آب بیاید. این زیردریایی بیشتر حالت اکتشافی دارد و کارهای تحقیقاتی بسیاری را می توان بواسطه آن انجام داد.
این پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: سیستم کنترلی این زیردریایی ازراه دور و به وسیله نرم افزار قابل نصب بر روی کامپیوتر بوده و قابلیت کنترل ازراه دور تا عمق ۵ متر زیر آب و بدون سیم را دارد؛ همین طور یک دوربین قابلیت انتقال اطلاعات زیر آب را به کامپیوتر دارا است.

نخستین نوشت افزار هوشمند ایرانی ساخته شد
یکی دیگر از دستاورهای ارائه شده در نمایشگاه امسال اولین «نوشت افزار هوشمند ایرانی» است که از طرف پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ارائه شده. محمد حسین داورپور سازنده این نوشت افزار در گفتگویی که با مهر داشت، می گوید: این محصول یک مدل مفهومی جدید از نوشت افزار است که با همراه کردن انواعی از فناوری (هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، ذخیره سازی ابری، نرم افزار یعنی تلفن همراه و...) تعریف جدیدی از این مفهوم ارایه داده است. در این نوشت افزار، نرم افزار یا همان موبایل با صفحات کاغذ ارتباط برقرار می کند و می تواند در ارتباط با این صفحات، کاری را انجام دهد.
وی اضافه کرد: بطورمثال طراحی که هر صفحه دارد به ترتیبی است که هر صفحه می تواند روز ماه و یک دسته بندی موضوعی برای صفحه توسط استفاده کننده آن علامت زده شود.
این محقق پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به کاربرد این نوشت افزار در ادارات، مدارس، دانشگاه ها و برای دانش آموزان، دانشجویان و مدیران اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی نرم افزار روی صفحه قرار می گیرد، خودش صفحه را اسکن می کند و اطلاعات را همچون روز و ماه را بیرون می کشد و می تواند بر طبق آن جستجو انجام دهد. این دسته بندی می تواند صورت جلسه، حساب کتاب مالی، ایده، خاطره، اخبار، جزوات و.. باشد. به این ترتیب، در صورت درخواست استفاده کننده این نوشت افزار می تواند بطورمثال همه صورت جلسات سال ۹۸، خبرهای فرهنگی و یا جزوات یک استاد را عرضه نماید.
تعیین وضعیت تومور سرطان سینه زیر ۶۰ ثانیه با یادگیری ماشینی
از دیگر دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری، می توان به طراحی سیستمی برای «تشخیص هوشمند سرطان سینه» اشاره نمود که میثاق ملک محمدی دانشجوی ارشد آی تی دانشگاه آزاد زنجان پژوهشگر و محقق درباره این دستاورد به مهر می گوید: به کمک الگوریتم های یادگیری ماشین، تصاویر سی تی اسکن و تصاویر ماموگرافی را به سخت افزاری که طراحی کردیم می دهیم و تصاویر به کمک الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، پردازش می شود. این سیستم قادر می باشد زیر ۶۰ ثانیه با دقت بالای ۹۰ درصد، میزان خوش خیم و یا بدخیم بودن تومور را نشان دهد.
دانشجوی ارشد آی تی دانشگاه آزاد ضمن بیان این مطلب که این سیستم برای نخستین بار در ایران طراحی شده است، اضافه کرد: البته این سیستم در دنیا اجرا شده ولی بصورت پردازش ابری بوده در ایران به علت کمبود زیرساخت های ارتباطی و پروتکلهای وزارت بهداشت که تاکید دارند اطلاعات محرمانه بیمار تحت هیچ شرایطی نباید از آزمایشگاه بیرون رود، ما از دستگاه پردازش لبه استفاده کردیم. بدین سبب بواسطه این دستگاه، تمامی پردازش ها در داخل کلینیک انجام می شود و لازم نیست اطلاعات به بیرون منتقل شود.

راهکار جدید برای درمان انعقاد خون در بیماران هموفیلی
در بخش دیگر نمایشگاه، پژوهشگران پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری شرکت کرده اند و محصولی ارایه داده اند که برای درمان انعقاد خون در بیماران هموفیلی مناسب می باشد.
کارشناس علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری درباره این دستاورد توضیح می دهد و می گوید: هم اکنون برای درمان ژنی بیماران هموفیلی و جلوگیری از انعقاد خون، فاکتور ۸ بصورت مستقیم به این بیماران تزریق می شود؛ پژوهشگران این پژوهشگاه به روشی دست یافته اند که می توان بجای تزریق فاکتور ۸، ژنی را به پیکر شخص بیمار تزریق کرد که این ژن موجب عدم خونریزی در صورت جراحت فرد و یا عدم بیماری انعقاد خون می شود.
وی ضمن اشاره به این که این تحقیق یک کار پایه و علمی بوده که ابتدا به روش کریسپر بر روی موش ها آزمایش شده است و پس از آن بر روی انسان مورد آزمایش قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: این روش برای نخستین بار در ایران اجرائی شده است.
دستگاه اندازه گیری نشت گاز طبیعی
مجتبی نجفیان محقق پروژه دستگاه «اندازه گیری نشت گاز طبیعی بر حسب دبی جرمی» است که می گوید با حمایت شرکت گاز استان خراسان شمالی و با عقد قرارداد ۴۵۰ میلیارد تومانی این پروژه به سرانجام رسیده است. او به خبرنگار مهر می گوید: طراحی و ساخت این دستگاه حدود ۲ سال زمان برده و ۲ مشخصه اصلی دارد؛ نخست این که غلظت گاز را اندازه می گیرد و دوم این که قادر به نشت یابی و اندازه گیری خروجی گاز در قالب واحد حجم استاندارد بر طبق دبی جرمی است.
این پژوهشگر افزود: یعنی ما بواسطه این دستگاه قادر به اندازه گیری میزان نشتی گاز از تاسیسات، علمک های گاز، کنتر، رگلاتور و تاسیسات خطوط توزیع تولید و انتقال گاز خواهیم بود.
وی می افزاید: این دستگاه برای نخستین بار در ایران بومی سازی و در مقیاس جهانی نیز کلا یکی دو دستگاه در آمریکا تولید شده اما نقصها مختلفی داشتند و از رده خارج شدند. همین طور ما توانستیم چند نوآوری به این دستگاه اضافه نماییم همچون این که پاسخ دهی سنسورهایمان سریع تر است و در نبود اکسیژن نیز می تواند کار کند.

یک تکنولوژی جدید برای از بین بردن بافت های مرده
امین ورشوساز و رضا ورشوساز فناوران پارک علم و فناوری خوزستان موفق به طراحی و ساخت آرگون پلاسما شده اند؛ این فناوری برای انعقاد حرارتی سطوح بافتی جهت هموستاز خونریزی سطحی و از بین بردن بافت های مرده مناسب می باشد. از این دستگاه می توان در برش بافت با گاز آرگون استفاده نمود.
فناوری ساخت نیروگاه برق آبی کوچک بومی شد
یکی دیگر از فناوری های ارائه شده در این نمایشگاه، ساخت پکیج کامل نیروگاه برق آبی کوچک است که محمود جورابیان پژوهشگر دانشگاه شهید چمران طراح این محصول فناورانه است.
با توجه به این که نیروگاه های آبی کوچک یکی از مناسب ترین گزینه ها در استفاده از انرژی های نو به خصوص انرژی برق آبی هستند، پس با ساخت ژنراتور و توربین متناسب با پتانسیل های موجود در ایران فناوری تولید اینگونه تجهیزات در کشور بومی شده و گام بلندی در امتداد ارتقا صنعت برق برداشته خواهد شد.
هدف از طرح پیشنهادی طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی و سپس نمونه نیمه صنعتی یک نیروگاه برق آبی کوچک جهت استفاده بصورت متصل به شبکه است. این فناوری در صنعت برق و تولید انرژی الکترونیکی قابل استفاده می باشد.
به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، فناوران حاضر در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، این دوره از نمایشگاه را در مقایسه با سال قبل به لحاظ فناوری های ارائه شده و نوآوری در سطح خوبی ارزیابی کردند؛ آنها همین طور رضایت نسبی خودرا نسبت به نحوه برگزاری، امکانات و همین طور بازدیدکنندگان مقامات و مسئولان حوزه علمی و فناوری از دستاوردهای آنها اعلام نمودند.
از طرفی برخی فناوران و پژوهشگران حاضر در این نمایشگاه به ویژه آن هایی که محصولاتشان به مرحله تجاری سازی نرسیده، خواهان حمایت سرمایه گذاران و همین طور کاهش میزان بروکراسی در سازمان ها و نهادهای متولی جهت حضور در بازار هستند.


منبع:

1400/09/25
10:58:33
5.0 / 5
990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانلود عکس