رئیس سابق دانشگاه علمی كاربردی مطرح كرد

انتقاد از بودجه ناچیز دانشگاه علمی کاربردی

انتقاد از بودجه ناچیز دانشگاه علمی کاربردی

رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی بودجه این دانشگاه را بسیار ناچیز خواند و اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که دولت ۳۰ درصد بودجه دانشجویان علمی کاربردی در رشته های مورد تقاضا را پرداخت کند تا ما بتوانیم به هدف مورد نظر در قانون برنامه ششم توسعه یعنی آموزش های مهارتی دست یابیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین امید عصر امروز در مراسم تودیع رئیس سابق و معرفی سرپرست جدید دانشگاه علمی کاربردی گزارشی از فعالیتهای دوره مدیریتی خود در این دانشگاه را عرضه داد و اظهار داشت: پنج سال و پنج ماه در دانشگاه علمی کاربردی مسئولیت داشتم که در این زمان با ۱۰۰ نفر از همکاران که ۵۶ نفر آنها در واحدهای استانی و از اساتید برجسته استانی بودند، همکاری کردم.
ایشان در ادامه تصویب اساسنامه مراکز علمی کاربردی را یکی از مهم ترین اقدامات دوره مدیریتی خود عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۹۵ درصد مراکز علمی کاربردی ما دارای اساسنامه هستند. در واقع این مراکز بعنوان یک واحد دانشگاهی می توانند برنامه ریزی بلند مدت داشته باشند.
رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی، ساماندهی رؤسای این مراکز را از دیگر فعالیتهای موفق خود عنوان نمود و اظهار داشت: در سال ۹۵ بیشتر از ۸۰ درصد مراکز به صورت سرپرست اداره می شدند و امروز ۱۰۰ درصد رؤسا در قالب آیین نامه مدیریت دانشگاه ها و آیین نامه مصوب شورای مرکزی دانشگاه یا در دو دوره چهار ساله بعنوان رئیس مرکز فعالیت می نمایند یا در دوره ۶ ماهه حکم سرپرستی دارند.
دکتر امید تصریح کرد: از همان روزهای اولی که به دانشگاه علمی کاربردی آمدم، با مشکلی مواجه شدم که بر مبنای آن سازمان بازرسی به اغلب تصمیمات دانشگاه ایراد می گرفت و مرجع تصمیم گیری یعنی آیین نامه ها را هیات رئیسه دانشگاه نمی دانست و این در حالی بود که بسیاری از مصوبه های دانشگاه توسط هیات رئیسه تصویب می شد و یا از دانشگاه های دیگر گرفته می شد، اما امروز همه آیین نامه های دانشگاه به تصویب شوراهای قانونی رسیده اند.
رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی به برنامه ساماندهی مدرسین این دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۹۳ هزار نفر در این دانشگاه کد مدرسی داشتند که کمتر از ۶۰۰۰ نفر آنها مورد بررسی های اولیه قرار گرفته و مابقی مراحل قانونی را طی نکرده بودند. ما آیین نامه ای به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی و جذب رساندیم و تمامی مدرس ها باید در فراخوان شرکت می کردند و در نهایت ۲۵ هزار نفر از مدرسین صلاحیت ادامه همکاری را گرفتند.
دکتر امید تصریح کرد: تا به امروز ما حتی یک مدرس در دانشگاه، خارج از دایره شورا جذب نکردیم و بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر در فراخوان هر ساله ما شرکت کردند و کمتر از ۱۲ هزار نفر پذیرفته شدند.
وی تصریح کرد: دانشگاه علمی کاربردی برای اجرای برنامه های خاص با چالش هایی هم مواجه بوده است که تعطیلی مراکز دولتی یکی از این چالش ها محسوب می شد که این برنامه از دولت دهم شروع و تا دولت یازدهم تکرار شد و در نهایت توانستیم در سال ۹۹ تمام مراکز علمی کاربردی دولتی را منحل و یا در مراکز خصوصی ادغام نماییم.
دکتر امید از کمبود بودجه دانشگاه علمی کاربردی هم انتقاد نمود و اظهار داشت: متاسفانه بودجه در نظر گرفته شده برای این دانشگاه کافی نیست و افرادی بودجه ما را در دفتر آموزش و پرورش تدوین می کنند و این دانشگاه بر خلاف دانشگاه فنی وحرفه ای که ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد، تنها ۵۰ میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد.
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: ما سعی کردیم که به منظور رسیدن به آموزش های مهارتی ۳۰ درصدی در کشور، ۳۰ درصد از شهریه دانشجویان علمی کاربردی در رشته های مورد تقاضا توسط دولت پرداخت گردد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
دکتر امید تصریح کرد: قانون جدید آموزش و پرورش مشکلات آموزش های مهارتی را افزایش داده است و بر خلاف گذشته که دانشجویان از هنرستان می توانستند وارد آموزش های مهارتی شوند و دوره پیش دانشگاهی را نگذرانند، اما با روند جدید همه دانش آموزان مجاز هستند ۱۲ سال تا دیپلم درس بخوانند، در نتیجه اغلب دانش آموزان به سمت رشته های غیر مهارتی و لیسانس حرکت می کنند.1400/09/26
20:20:26
5.0 / 5
998
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانلود عکس