ارسال یکصد اثر به دبیرخانه جشنواره ملی پسته

ارسال یکصد اثر به دبیرخانه جشنواره ملی پسته

به گزارش دانلود عکس کرمان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: جشنواره ملی پسته سال جاری به صورت مجازی با فراخوان دریافت آثار در زمینه های مختلف فرهنگی، عکس، کلیپ و شعر برگزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال که مورد داوری قرار گرفتند و به برگزیدگان جوایزی اهدا می شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، حسن حسینی عصر امروز 19 دیماه در مراسم اختتامیه جشنواره ملی پسته، در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار نمود: رفسنجان نامش با پسته عجین شده و بعنوان یک میراث ناملموس مفتخر به ثبت ملی این محصول هستیم. اهالی رفسنجان در یک قرن پیش با تولید پسته آغازگر یک حرکت فرهنگی هم بودند که با بنیان گذاشتن برخی آیین ها، نمادها، ارزش ها و رفتارها یک میراث فرهنگی ناملموس را خلق و در طول یک قرن گذشته بر تکامل و بنای آن کوشیدند.
وی بیان نمود: این میراثی ناملموس بعنوان امانتی از گذشتگان در اختیار ماست و دربرگیرنده طیف وسیعی از آداب، رسوم، مهارت ها، دانش بومی بوده و ریشه در گروه های مختلف جامعه دارد و در کنار آن به مرور، نظام های جدید کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، جوامع محلی را در چارچوب شرکای ملک، تلمبه ها و صحراها را به وجود آورد و همبستگی هایی را در جوامع شهری و روستایی رفسنجان سبب شد.
وی ادامه داد: در نتیجه این توسعه کشت، به برکت محصول پسته آیین ها و رسومی چون وقف، نذر و کمک های خیرخواهانه، فعالیتهای داوطلبانه، راه اندازی بناهای عام المنفعه و… رونق گرفت و افکار مترقی برخی شهروندان بهره های فراوانی نصیب دیار طلای سبز شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رفسنجان از شوخی” پس از پسته ها” که دربرگیرنده محصول پسته در زندگی اجتماعی مردم است سخن گفت و اضافه کرد: برخی ارقام پسته برگرفته از نام تولیدکنندگان آن شهرت ملی و بین المللی گرفتند ازجمله پسته اکبری و احمدآقایی. این موضوعات نشان از وجود پسته در ابعاد مختلف زندگی مردم رفسنجان است.
حسینی از تولید مستند “ره صدساله” به همت اتاق بازرگانی رفسنجان در زمینه پسته اطلاع داد و اظهار داشت: در این مستند بزرگان اقتصادی و اجتماعی رفسنجان در مورد تجارب یکصد سال کشت و فرآوری پسته سخن می گویند، پسته رفسنجان حالا یک قرن از عمر خویش را پشت سر گذاشته است که تجارب فراوانی از مردم را بر خود دیده است.
وی خاطرنشان کرد: میراث ناملموس پسته در گردشگری کشاورزی می تواند جذابیت داشته باشد و ایجاد اقامتگاه های گردشگران داخل باغات پسته در این حوزه مؤثر است و باید زیرساخت آن فراهم گردد. ایجاد تورهای آموزشی و انتقال تجارب کشاورزان در این حوزه موثر خواهد بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رفسنجان تصریح کرد: جشنواره ملی پسته سال جاری به صورت مجازی با فراخوان دریافت آثار در زمینه های مختلف فرهنگی، عکس، کلیپ و شعر برگزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال که مورد داوری قرار گرفتند و به برگزیدگان جوایزی اهدا می شود.
او در آخر از فرمانداری رفسنجان، نماینده مردم رفسنجان در مجلس، مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، شهرداری و شورای شهر رفسنجان، دانشگاه ولی عصر، انجمن پسته ایران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان و شرکت پسته رفسنجان که از برگزاری این جشنواره ملی حمایت کردند قدردانی کرد.
منبع:

1400/10/20
12:51:40
5.0 / 5
1199
تگهای خبر: آثار , آموزش , اقامت , انجمن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دانلود عکس