امروز، آخرین مهلت ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی

امروز، آخرین مهلت ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی

دانلود عکس: مهلت ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی بوسیله صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای نیم سال اول تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ امروز دوشنبه ۲۰ دی تمام می شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دانشجویان متقاضی وام های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا آخر وقت امروز دوشنبه ۲۰ دیماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام در پروتال صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اقدام نمایند.
وزارت بهداشت میزان وام دریافتی دانشجویان در ۵ گروه وام های تحصیلی دانشجویان مجرد و متاهل، وام ضروری در مقاطع عادی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، تسهیلات تولد فرزند و وام ودیعه مسکن را برای نیمسال تحصیلی جاری اعلام نمود. براین اساس مبلغ وام تحصیلی دانشجویان مجرد هر ماه ۳۵۰ هزار تومان و دانشجویان متاهل ۷۰۰ هزار تومان است. دانشجویان می تواند در طول سال تحصیلی یعنی ۱۰ ماه در سال، این مبالغ را هرماه به صورت قرض الحسنه دریافت نمایند.
مبلغ وام ضروری در مقاطع عادی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در مقاطع تحصیلات تکمیلی ۳ میلیون تعیین شده است. دانشجویان برحسب مقاطع تحصیلی ۳ تا ۵ نوبت می توانند وام ضروری را دریافت نمایند. همینطور وام شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا سقف ۵ میلیون در ۴ نوبت، وام شهریه کارشناسی پیوسته تا سقف ۱۰ میلیون تومان در ۸ نوبت، وام شهریه کارشناسی ارشد تا سقف ۱۶ میلیون تومان در ۴ نوبت و مبلغ وام شهریه دکتری تا سقف ۲۰ میلیون در ۸ نوبت تعیین شده است.
وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، قابل اعطا به تناسب شهریه در هر مقطع متناوب است. دانشجویان شهریه پرداز در هر مقطع می توانند این وام را دریافت نمایند. اعطای "تسهیلات تولد فرزند" هم به این صورت است که سال جاری برای اولین بار، برای هر فرزند ۳ میلیون تومان از جانب صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت می شود.
همچنین مبلغ وام ودیعه مسکن در استان تهران ۶۰ میلیون تومان و درصورت امکان افزایش مشارکت با دانشگاه ها تا ۹۰ میلیون تومان تعیین شده است. این وام در دانشگاه های علوم پزشکی مراکز استان ۵۰ میلیون و سایر شهرستان ها ۴۰ میلیون تومان است که مبلغ وام پرداختی ودیعه نسبت به سال قبل افزوده شده است.
وزارت بهداشت همینطور اعلام نمود با عنایت به این که بعضی از دانشجویان در طول تحصیل صاحب فرزند می شوند، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای نخستین بار، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان «تسهیلات تولد فرزند» پرداخت می کند که این مبلغ برای هر فرزند ۳ میلیون تومان است.
صندوق رفاه وزارت بهداشت هم به دانشجویان زیر پوشش نهادهای حمایتی (کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی) به میزان ۱.۵ برابر دانشجویان عادی تسهیلات پرداخت خواهد نمود و در جهت اجرای بند ج تبصره ۹ قانون بودجه کشور، مازاد هزینه تحصیل دانشجویان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که در دانشگاه های زیر پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند توسط صندوق رفاه وزارت بهداشت پرداخت می شود.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در مورد سیاست این وزارت خانه در مورد میزان وام های دانشجویی به ایسنا اظهار نمود: ما در سال ۹۸ و ۹۹، حدود ۱۱۴ میلیارد تومان به دانشجویان در چارچوب وام پرداخت کردیم که این میزان امسال به بیشتر از ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
وی تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در پرداخت برخی وام های نظیر "وام ضروری" هم روند خویش را تغییر داده است. مثلاً در گذشته یک مرتبه در دوره تحصیل به دانشجو وام ضروری پرداخت می شد، اما هم اکنون این وام به ازای هر دو سال تحصیل پرداخت خواهد شد و هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی می تواند دو بار وام ضروری بگیرد. به عبارت دیگر دانشجو در مقطع کارشناسی دو بار، در مقطع کارشناسی ارشد یک مرتبه وام دریافت می کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در مورد برنامه های این صندوق برای افزایش وام های دانشجویی در سال تحصیلی جاری هم اظهار داشت: ما برای سال تحصیلی جدید وام های خویش را تا سه برابر افزایش داده ایم. افزایش مجدد آن احتیاج به تصویب در هیأت امنای ما دارد و فعلاً تصمیمی در این حوزه گرفته نشده است. باآنکه نگاه صندوق رفاه دانشجویان در جهت افزایش وام ها است.
وی در مورد میزان وام های پرداختی بعنوان ودیعه مسکن تصریح کرد: ما در سال ۹۸، مبلغ ۱۸.۵ میلیون تومان برای دانشجویان ساکن پایتخت وام پرداخت می کردیم و این میزان سال جاری با رشد ۴ برابری، بین ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است؛ این امر علاوه بر کمک به حل مشکل مسکن دانشجویان باعث تسهیل ازدواج آنها هم خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بازپرداخت این تسهیلات بعد از فراغت از تحصیل و در اقساط ۴۸ ماهه است. البته درصدد هستیم که در صورت کسب منابع لازم و موافقت هیئت امنا و با عنایت به افزایش مبلغ وام های پرداختی میزان بازپرداخت اقساط را از ۴۸ ماه به ۶۰ ماه افزایش دهیم.
منبع:

1400/10/20
23:42:28
5.0 / 5
910
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانلود عکس