از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان شد؛

تاکید بر جذب اعضای هیات علمی جوان در دانشگاه ها

تاکید بر جذب اعضای هیات علمی جوان در دانشگاه ها

دانلود عکس: معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابلاغ نامه ای به روسای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی بر جذب اعضای هیات علمی جوان در این مراکز تاکید و عنوان کرد: در فراخوان جذب باید سهم مشخصی برای جذب پیمانی اعضای هیات علمی دندانپزشکی اختصاص پیدا کند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، در نامه دکتر باقری فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی آمده است:
"از آنجا که نقش ویژه، بی بدیل و موثر اعضای هیات علمی دانشگاه ها در زمینه آموزش علوم پزشکی نه فقط انجام وظیفه شریف و ذاتی معلمی در امر آموزش و انتقال دانش به دانشجویان است، بلکه با درجه اهمیت بالاتری رسالت واقعی این فرهیختگان همانا انسان سازی در قالب تربیت، پرورش پزشکان و دانش آموختگانی متعهد و اخلاق مدار و درد آشنا برای مساعدت با بشریت است.
یکی از با اهمیت ترین سیاست های راهبردی روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تقویت و ارتقاء جایگاه اعضای هیات علمی در عرصه های مختلف دانشگاه است. متاسفانه در ضمن چند سال اخیر باتوجه به فضای اقتصادی سخت ناشی از تحریم های ناجوانمردانه غرب مقابل کشورمان، دانشگاه های علوم پزشکی نتوانسته اند که به نحو شایسته ای نسبت به تقویت بنیه ساختار بخش هیات علمی خود همت گمارند.
در خیلی از مواقع به جهت محدودیت های مالی و بودجه ای، دانشگاه ها کمبود نیروی انسانی مورد نیاز خود در این عرصه را به کمک جذب نیروهای غیر مقیم و متعهد خدمت نظیر ضریب K و یا مدرسین حق التدریسی مرتفع ساخته اند. در این راستا ضمن تقدیر از اعضای هیات علمی با وجود کوشش های فراوان آنها در عرصه آموزش ضرورت ارتقای ضریب ماندگاری اعضای هیات علمی دانشگاه ها که امکان سرمایه گذاری کلان و هدفمند بر روی افزایش مهارت های تدریس برای آنها را توجیه پذیر می سازد و نظام جانشنین پروری را تقویت می کند، لازم است.
تاکید بر توسعه نیروی انسانی ماندگار سبب می شود که پروسه تبیین و تحکیم اصالت روحیه مسئولیت پذیری و هدفمندی مبتنی بر فضای اخلاقی و علمی دانشگاه شکل گرفته و مدام تقویت یابد.
بدین لحاظ بعنوان یک راهبرد بنیادین لازم است که فاکتورهای مهمی نظیر افزایش انگیزه حضور در دانشگاه در کسوت معلمی و همین طور ضریب ماندگاری آنها از گام نخست شناسایی و جذب دانش آموختگان جوان، نخبه و مستعد، جهت پیوستن به ناوگان وزین و گرانقیمت هیات علمی دانشگاه ها بصورت خاص مدنظر مدیران ارشد دانشگاه ها قرار گیرد و سیاست های تشویقی لازم در این حضور به دقت تبیین و اعمال شود.
تکریم اساتید باتجربه و پیشکسوت در کنار جذب اساتید جوان، متعهد و مستعد، سبب تقویت نظام پسندیده الگوسازی و جانشین پروری شده و در عین حال ریشه های هویت دانشگاه هر دانش آموخته ای را مستحکم می کند. از همه همکاران در دانشگاه های علوم پزشکی این توقع می رود که به این مهم بصورت ویژه اهتمام ورزند.
باتوجه به گزارش دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی مبنی کمبود شدید تعداد اعضای علمی غالب دانشکده های دندانپزشکی کشور لازم است دانشگاه های دارای دانشکده دندانپزشکی در امتداد مرتفع کردن این ضعف ساختاری، کمک به حفظ استانداردهای آموزشی و جلوگیری از نزول سطح کیفی آموزش دانشجویان، برنامه جدی جهت حفظ اساتید خود کرده و در پروسه اعلام فراحوان جذب هیات علمی پیمانی سهم مناسبی را به این دانشکده ها اختصاص دهند".1400/10/22
12:36:06
5.0 / 5
947
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس