دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشكی خبر داد

عزم جدی وزارت بهداشت برای ساماندهی موسسات آموزش علوم پزشکی

عزم جدی وزارت بهداشت برای ساماندهی موسسات آموزش علوم پزشکی

به گزارش دانلود عکس دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی از عزم جدی وزارت بهداشت در ساماندهی و نظارت بر مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت اطلاع داد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر جلیل کوهپایه زاده ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: چند سالی است که وزارت بهداشت در قالب یک مرکز ملی مهارتی، مبادرت به ساماندهی دوره های آموزشی کرده است. آموزش های کوتاه مدتی که منجر به أخذ مدرک تحصیلی نمی شوند و به متقاضیان در آخر دوره مدرک یا گواهینامه داده می شود.
دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی گفت: مرکز ملی مهارتی چند سالی است که فعال شده و درحال پیشرفت و بهبود عملکرد است. لازم است در بازبینی جدید این حرکت بستری برای فراگیرتر شدن این مراکز فراهم گردد.
دکتر کوهپایه زاده اضافه کرد: البته بخش مهم تر آن بخش نظارتی است، یعنی ساماندهی هم باید در کنار مجوزها و استاندارد سازی مراکز وجود داشته باشد. اما به سبب اینکه این ساز و کار قبلا در معاونت آموزشی وزارت بهداشت به این صورت وجود نداشته است؛ این بخش هنوز آن طور که باید پیشرفت پیدا نکرده است.
وی با اشاره به اینکه قسمتی از اقدامات درحال انجام، ساماندهی مؤسسات و بخش دیگر نظارت است که در این قسمت هنوز نقص داریم، گفت: در بسیاری موارد این مراکز علاوه بر عرضه آموزش های بدون مجوز مداخلات درمانی هم دارند و می توان در یک ساز و کار مناسب از توان نظارتی معاونت درمان هم بهره جست.
دکتر کوهپایه زاده در پاسخ به چرایی ضعف نظارت در وزارت بهداشت و اینکه طبق اعلام دفتر طب ایرانی و انجمن علمی طب سنتی ایران، اغلب مؤسسات معتبر مثل جهاد دانشگاهی و خیلی از مراکز فنی و حرفه ای مجوز آموزش را ندارند اما مبادرت به عرضه آموزش های درمانی می کنند، اظهار داشت: این مسأله درست است حتی تعدادی از مراکز فنی و حرفه ای هم صلاحیت لازم برای برگزاری این دوره ها را ندارند، اما به صرف اینکه یک مؤسسه آموزشی هستند، مبادرت به برگزاری دوره های در رابطه با سلامت می کنند، همکاران ما در معاونت آموزشی با این نقیصه آشنا شده اند و اساسا در آینده نزدیک مسیر بهتری را برای نظارت و ساماندهی این آموزش ها که خیلی از آنها سلامت جامعه را به خطر می اندازند در پیش خواهیم گرفت.
به گزارش وبدا، دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی اضافه کرد: در این چند سال اقداماتی درباب نظارت و ساماندهی مؤسسات انجام شده اما حقیقت این است که ما هم اکنون ساز و کار نظارتی در آموزش نداریم و در حال ساماندهی یک نقص تاریخی هستیم و تلاش هایی هم که تا به امروز در مرکز ملی مهارتی انجام شده پاسخی بود به همین مشکلات اما بطور قطع باید دراین زمینه پیشرفت نماییم و تصمیم ما برای این کار بسیار جدی است.
منبع:

1400/10/23
11:44:03
5.0 / 5
916
تگهای خبر: آموزش , انجمن , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس