سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی خبر داد

اعضای هیات علمی برنامه نهایی راهبردی دانشگاه را طراحی می کنند

اعضای هیات علمی برنامه نهایی راهبردی دانشگاه را طراحی می کنند

به گزارش دانلود عکس سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی با اعلان اینکه برنامه نهایی راهبردی این دانشگاه توسط هیات علمی طراحی و مشخص می شود، اظهار داشت: امیدوار هستم با همکاری و همراهی همه اعضای هیات علمی، برنامه راهبردی مشخص و اهداف کلان دانشگاه حاصل شود تا بتوانیم در حل خیلی از مسائل کشور، که ریشه در علوم انسانی دارند، موثر باشیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر عبدالله معتمدی در دیدار سرپرست دانشگاه و اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به حضور استادان برجسته و انجام کارهای بین المللی در این دانشکده اضافه کرد: ظرفیت دانشگاه علامه طباطبائی و بطور مشخص این دانشکده بسیار بالا است. هر کدام از استادان، دانشجویان، دانش آموختگان و کارکنان از نظر علمی، ارتباطی، تعاملی و حوزه نفوذی که دارند می توانند در اجرای هرچه بهتر برنامه ها به دانشگاه کمک کنند.
وی بیان کرد: از شروع کار سعی کردیم فهمی روشنی نسبت به برنامه های دانشگاه داشته باشیم. با انجام این جلسه های مکرر با مجموعه استادان متخصص نسخه مقدماتی ماموریت ها و چشم اندازهای دانشگاه تهیه و برای تکمیل در اختیار دانشکده ها قرار گرفت تا دانشکده ها نیز نظر خودرا در این خصوص اعلام کنند.
معتمدی افزود: برنامه راهبردی دانشگاه قرار نیست برنامه ای از بالا به پایین باشد، بلکه مقرر است مجموعه اعضای هیات علمی نظرهای تخصصی خودرا در مورد این برنامه عرضه کنند. چونکه پیش آمد های تاثیر گذار زمانی روی می دهد که ابعاد مختلف هر موضوع به شکل کارشناسانه بررسی شود. همین طور گروههای دانشکده ها متناسب با اهداف دانشگاه، برنامه عملیاتی و اقدام های خودرا مشخص می کنند تا برمبنای آن گروه ها ارزیابی شوند.
سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی با اعلان اینکه هسته محوری برنامه راهبردی دانشگاه تحول در علوم انسانی است، اضافه کرد: علوم انسانی در کشور منزلت لازم را ندارد و جایگاه این علم در حوزه های مختلف به خوبی معین نیست.
وی با اشاره به این که توسعه انسانی کشور مهم تر از توسعه فیزیکی است، اظهار نمود: امروز پاسخ بیشتر مشکلات کشور در علوم انسانی است و راهکار برون رفت از مسائل و مشکلاتی نظیر لطمه های اجتماعی در دانشکده های علوم انسانی وجود دارد. تحول در علوم انسانی یعنی جایگاه علوم انسانی را به آن برگردانیم و کاربردی بودن، اثربخشی و بومی بودن آنرا مشخص نماییم. اگر دانشگاه علامه طباطبائی این کار را انجام ندهد، هیچ دانشگاه دیگری نمی تواند این کار را انجام دهد.
دکتر معتمدی با اعلان اینکه نسل عالم، متخصص و متعهدی که امروز پرورش یافته، نسلی متفاوت می باشد، عنوان کرد: در برنامه راهبردی دانشگاه دو موضوع «راهبرد بهبود» و «راهبردی ایجاد» در نظر گرفته شده است. در راهبرد بهبود کارهایی که در دانشگاه انجام می شد و می شود باید ارتقا و بهبود پیدا کند و راهبرد های متمایزی هم که باید متناسب با نسل جدید اتفاق افتد، راهبردهای ایجاد است.
وی با اشاره به اهداف طراحی شده در برنامه راهبردی دانشگاه، اضافه کرد: برنامه نهایی راهبردی دانشگاه توسط هیات علمی طراحی و مشخص می شود. برنامه ای که باید صریح، مشخص و در جهت اهداف کلان دانشگاه باشد. برنامه ای که تحقق آن نیاز به کار، تحقیق، فراهم کردن ساز و کارها و همکاری همه ظرفیت های دانشگاه دارد.
سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی در آخر اظهار داشت: امیدوار هستم با همکاری و همراهی همه اعضای هیات علمی، برنامه راهبردی مشخص و اهداف کلان دانشگاه حاصل شود تا بتوانیم در حل خیلی از مسائل کشور، که ریشه در علوم انسانی دارند، موثر باشیم.
در ادامه این جلسه دکتر مجید عباسی، سرپرست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی، اظهار داشت: این دانشکده یکی از با اهمیت ترین دانشکده های دانشگاه و دارای بیشترین و برجسته ترین استادان است که هر کدام در رشته های تخصصی خود در سطح ملی و بین المللی شناخته شده هستند. باتوجه به اینکه تعداد خیلی از رتبه های سه رقمی کنکور سراسری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی را انتخاب می کنند به حضور استادان اینچنینی و در سطح بالا نیاز داریم.
وی عنوان کرد: در دانشکده حقوق و علوم سیاسی ۲۲۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد، ۶۹۰ دانشجو در مقطع کارشناسی علوم سیاسی و حقوق، ۴۷۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد حقوق، ۵۲۸ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی، روابط بین الملل و سیاستگذاری عمومی در مقطع کارشناسی ارشد و ۴۲۰ دانشجو در مقطع دکتری تحصیل می کنند. همین طور ۸۰ عضو هیات علمی در این دانشکده حضور دارند که سبب شده است نسبت استاد به دانشجو در این دانشکده نسبت به دیگر دانشکده های دانشگاه وضعیت بهتری داشته باشد.
دکتر عباسی با اشاره به ظرفیت های ویژه دانشکده حقوق و علوم سیاسی و وجود رشته های خاص کاربردی و میان رشته ای، اظهار داشت: موت کورت این دانشکده همیشه جزو رتبه های خوب جهانی بوده است. همین طور وجود ساختمان و ساختار حقوقی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، با برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های خصوصی و ارائه نقد رویه های حقوقی و مشاوره حقوقی به افراد، سازمان ها و نهادها، سبب ارتباط دانشگاه علامه طباطبائی با جامعه شده است.
وی بیان کرد: ایجاد رشته های میان رشته ای، توسعه روابط بین دانشکده ها، کاربردی کردن پایان نامه ها و رساله ها، کمک به مرجعیت دانشگاه علامه طباطبائی در علوم انسانی، ارتقاء و بین المللی کردن مجله های دانشکده، برگزاری هر چه بیشتر کرسی های تخصصی، ترویجی و نظریه پردازی، برگزاری نشست های حل مشکلات کشور و ارائه نظر مشورتی به وزارت خارجه و نهادهای مختلف، برگزاری نشست های تحول در علوم انسانی، ارتباط با انجمن های علمی خارج از دانشکده و تقویت انجمن های علمی دانشکده، توسعه ارتباطات با انجمن ها و نهادهای مختلف و بین المللی سازی دانشکده، از مهم ترین برنامه های دانشکده در جهت اهداف کلان دانشگاه است.
منبع:

1400/10/27
22:29:56
5.0 / 5
930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانلود عکس