قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح كرد

مشکلات اجرائی شدن مصوبه سنجش و پذیرش چیست؟

مشکلات اجرائی شدن مصوبه سنجش و پذیرش چیست؟

دکتر منصور کبگانیان ضمن تاکید بر مشکلات اجرائی شدن مصوبه سنجش و پذیرش گفت: مهم ترین مشکل در حوزه اجرائی شدن مصوبه ˮسیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از اختتام متوسطه)، هوشمند سازی امتحانات است که طرح مناسبی را ریاست سازمان سنجش و پذیرش کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه دادند بدین سبب امتحانات با بهره گیری از فناوری اطلاعات، هوشمندسازی، ارائه و تصحیح سئوالات تشریحی کاملا در محیط امن و بدون خطا صورت خواهد گرفت البته تعارضی بین مناطق مختلف وجود دارد که با هوشمندسازی رفع خواهد شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه جلسه ۱۵۷ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه مصوبه "سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از اختتام متوسطه)"، آنرا ملی دانست و اظهار داشت: خیلی از جوانان چشم انتظار نهایی شدن این مصوبه هستند و اساسا تا مدتی اخبار این مصوبه رصد خواهد شد. امروز سومین جلسه رصد و راهبری اجرای مصوبه سنجش و پذیرش بود که ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور وظیفه رفع موانع این مصوبه را دارد. همین طور در جهت رفع مشکلات مصوبه، هماهنگی های لازم را بین وزارتخانه و دستگاه های اجرائی ذی ربط بوجود آورد.
وی ادامه داد: خوشبختانه در این نشست اعضای حقوقی و حقیقی دیدگاه های خودرا در حوزه موانع و مشکلات اجرائی مصوبه سنجش و پذیرش مطرح نمودند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ وی به تکرارپذیری سئوالات کنکور اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه تکرار پذیری سئوالات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش اقدامات لازم را انجام می دهند.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به مشکل دیگر در حوزه اجرائی شدن مصوبه سنجش و پذیرش در خصوص مکانیزه و هوشمند سازی اشاره نمود و اضافه کرد: دراین زمینه نیازمند حمایت هایی از طرف سازمان برنامه و بودجه هستیم که خوشبختانه معاون سازمان برنامه و بودجه در این نشست ضمن حضور، جایگاه های بودجه سال آینده را تشریح کردند و قول همکاری بیشتری دراین زمینه دادند.
به گفته ی ایشان، همین طور در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در رابطه با مصوبه تلاش شده تا درجهت رفع اشکالات جزیی آن برآییم چون از نظر دستگاه های اجرائی این مشکلات مانع اجرا می شود. و نیز بخشنامه و مطالبی را در مصوبه به شورای سنجش و پذیرش ارجاع داده ایم و خواهان تعجیل دراین زمینه هستیم که این بخشنامه ها مقداری از خلاء و ابهام داوطلبان ورود به آموزش عالی را رفع خواهدنمود و در این رابطه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعنوان رئیس سازمان سنجش و پذیرش این هماهنگی را انجام خواهد داد.
دکتر کبگانیان در آخر اظهار داشت: بنظر می رسد گزارش خوبی، با نکات پیشنهادی مناسب برای هفته آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهیم داشت. در هفته گذشته رئیس جمهور بعنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع بندی خودشان فرمودند که در شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور این مساله بصورت جدی تر بررسی کامل شود که علاوه بر مصوبه خودمان در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نیز در صحنه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهیم داد.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: بر طبق این مصوبه در سال ۱۴۰۲ مقرر شده است که ۶۰ درصد وزن ارزیابی دانش آموزان باتوجه به سابقه تحصیلی دانش آموزان تحت عنوان امتحانات سراسری نهایی در قالب تشریحی اجرا شود که این قانون باید یادآوری شود.
کبکانیان افزود: همین طور علت این که سالهای قبل مصوبه مجلس شورای اسلامی در حوزه کنکور اجرا نشد؛ این بود که بر طبق مصوبه، کنکور بصورت سابقه تحصیلی و سوالات تشریحی جلو برود بدین سبب با علم به قانون مجلس شورای اسلامی مصوبه "سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از اختتام متوسطه)" تصویب گردید.1400/11/01
12:10:04
5.0 / 5
1096
تگهای خبر: آموزش , فرهنگ , فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس