توضیح رییس دانشگاه تهران درباره تغییرات ساختاری دانشکده ها

توضیح رییس دانشگاه تهران درباره تغییرات ساختاری دانشکده ها

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که رشته های هم خانواده و هم گروه باید بصورت یکپارچه باشند اظهار داشت: تغییرات ساختاری دانشکده ها همچون منابع طبیعی، محیط زیست، جغرافیا، گردشگری، علوم اجتماعی، روانشناسی، علوم سیاسی و حقوق از برنامه های اصلی دانشگاه است. که باوجود مقاومتها بعنوان یک برنامه علمی و تخصصی اجرا می گردد.


در پی اعتراض برخی از دانشجویان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به ادغام این دانشکده دکتر سیدمحمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در توضیح برنامه این دانشگاه برای ادغام دانشکده ها به ایسنا، اظهار داشت: مطالبه دانشجویان این است که معتقد هستند که ما در زیرمجموعه دانشکده های فنی دانشگاه تهران قرار داریم و مایل هستند با همین عنوان از دانشگاه فارغ التحصیل شدند که ما دراین زمینه هیچ مشکلی نداریم و آنها می تواند با همین عنوان دانشکدگان فنی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شوند.
ایشان سپس اظهار داشت: در برنامه تغییر ساختاری دانشگاه تهران ما معتقد هستیم کسانی که مشمول یک عنوان و موضوعی می شوند با همان عنوان می تواند فارغ التحصیل شوند و مشکل یا تغییری در این عنوان ایجاد نخواهد شد.
دکتر مقیمی برنامه ادغام و تغییر ساختاری در این دانشگاه یک برنامه فنی- تخصصی عنوان نمود و اظهار داشت: ما دراین زمینه بررسی های زیادی انجام دادیم و در جلساتی که رییس دانشکدگان فنی و اعضای هیات علمی محیط زیست بودند مفصل بحثهای صورت گرفت و نهایتاً یه این جمع بندی رسیدند تغییراتی دراین زمینه صورت بگیرد در حقیقت دانشکدگان فنی معتقد بودند موضوعات دانشکده محیط زیست به شکلی است که باید به عندان دانشکده جدا از دانشکده فنی ادامه کار برهد و این مساله رسما در میان هیات علمی عنوان شد.
وی اشاره کرد: ما براسلس طرح دانشگاه کارآفرین یکی از برنامه ها این است باید رشته های که مترداف و هم خانواده هستند در یک گروه واحد دسته بندی شوند ما دانشکده ای با عنوان جغرافیا، دانشکده گردشگری منابع طبیعی، و محیط زیست در دانشگاه تهران داریم که هر کدام از این دانشکده ها جعیگاه مناسبی در نظام ساختاری دانشگاه تهران ندارند حتی اگر از نظر ساختمانی نگاه نماییم پایین ترین استاندارد دارند که دانشکده محیط زیست یکی از این دانشکده ها است که متاسفانه زیرساختهای لازم برای توسعه وجود نداشته است.
وی اظهار داشت: ما برنامه ریزی کردیم و عنوان نمودیم که بحث های زیست محیطی یکی از اولویت های اصلی کشور است و در وضعیت موحود باید ببینم از چه ظرفیتهای برای ارتقای شرایط می توانیم بهره بگیریم به همین جهت باید بتوانیم از رشته های هم خانواده کمک بگیریم و آنرا با رشته های میان رشته ای ترکیب نماییم تا در قالب ساختار دانشکدگان فعالیت کنند.
دکتر مقیمی با اعلان اینکه ایده های مطرح شده در دانشگاه تهران حتما در معرض نظرخواهی از هیات علمی قرار می گیرد و باید مراحلی را طی کنند بدین سبب طرح ادغام این دانشکده ها هنوز در مراحل ایده است و من نمی دانم چه کسانی و چه منافع در نگرانی ها در حوزه اجرای این طرح دارند اما نگاه مه کاملا علمی و منطقی است د رشته های هم خانواده باید در یک گروه یکپارچه قرار بگیرند. بدین سبب منفعت گروهی و فردی دراین زمینه موثر نخواهد بود.
رییس دانشگاه تهران اظهار داشت: هر صاحب نظری نگاه منطقی به طرح ما در حوزه یکپارچه سازی رشته های هم گروه داشته باشد اساسا نظر موافق خواهد داشت بدین سبب طرح ما یک موضوع علمی و بررسی شده است و ما نیز هم حتما متوجه دغدغه دانشجویان خواهیم بود و نظر آنها نیز اعمال خواهد شد در عین حال منطق هم خانواده بودن رشته ها و قرار گرفتن در قالب یکپارچه پیگیری خواهد شد.
دکتر مقیمی در پایان اظهار داشت: دانشگاه تهران درباب سایر دانشکده ها شامل علوم اجتماعی، روانشناسی و مدیریت علوم سیاسی و حقوق نیز همین برنامه را اجرائی خواهدنمود گرچه در تغییرات ساختاری طبیعی است نقاوتهای صورت بگیرد. و افراد محافظه کار مایل هستنر ساختار فعلی حفظ شود اما ما نیز علت این مقاومتها را بررسی و تا حد امکان ملاحظات در نظر بگیریم.1400/11/21
15:12:14
5.0 / 5
897
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , گردشگری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس