وزیر ارتباطات تاكید كرد:

ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

وزیر ارتباطات بر ضرورت ورود بخش خصوصی به توسعه شبکه فیبر نوری تاکید نمود.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم این پروژه مایه خیر و برکت باشد و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهد.
وی با اعلان اینکه این پروژه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اشتغال، امنیت و … گره خورده اظهار داشت: بدون ارتباطات و فناوری چرخ زندگی بشر نمی چرخد.
زارع پور اشاره کرد: در دوران اپیدمی کرونا ظرفیت های واقعی این حوزه بیش از گذشته نشان داده شد و به ما ثابت کرد که به فناوری ارتباطات و اطلاعات وابسته هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که باید زیرساخت های استفاده از خدمات ارتباطات فراهم گردد اظهار داشت: تا این زیرساخت ها نباشد استفاده از این فنآوری امکان پذیر نیست.
وی با اشاره به صحبت هایی که در جلسه سازمان تنظیم مقررات امروز شده بود اظهار داشت: وقتی صحبت از تامین پروژه های زیرساختی می شود برخی ها تعجب می کنند در صورتیکه جای تعجب وجود ندارد. بعنوان مثال می توان گفت این روزها مردم بجای تردد در جاده ها با بهره گیری از فیبر نوری کارشان را انجام می دهند.
زارع پور خطاب به برنامه ریزان و سیاست گذاران کشور اشاره کرد: می توان چنین استنباط کرد که کار بوسیله شبکه فیبر نوری انجام می شود و باید دیدگاه ها در کشور به این سمت برود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که هر ۱۰ درصد افزایش در توسعه پهنه باند، ۱ درصد در تولید ناخالص ملی تأثیرگذار است اظهار داشت: دولت سیزدهم هم به دنبال ایجاد زیرساخت ارتباط پرسرعت، پایدار و امن است.
زارع پور با تاکید بر این که برای این منظور نیاز به ابزارهای حمایتی داریم اظهار داشت: توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی زمان بر است و نیاز به هماهنگی های مختلفی با سایر بخش ها دارد. بدین جهت لازم است که بخش خصوصی هم روی کار بیاید تا پروژه به خوبی پیشرفت کند.
وی با تاکید بر این که با همراهی کمیسیون مصوبات خوبی برای تامین اعتبار پروژه فیبر نوری داریم اظهار داشت: بنا شده ۳ الی ۵ درصد حق السهم دولت را صرف این پروژه نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباب ابزارهای حمایتی خارج از وزارتخانه اظهار داشت: ما تعاملات جدی با دستگاه های دیگری را آغاز نموده ایم که زیرساخت ها برای انتقال برق و رساندن فیبر به خانه ها را از بودجه ۱۴۰۱ (یکی از بندهای تبصره ۷) تامین کنیم؛ بدین واسطه تمام دستگاه های اجرائی کشور مکلف شدند در صورتیکه نیاز به توسعه شبکه فیبر نوری باشد با تعرفه کمیسیون اعتباری در اختیار پروژه قرار گیرد تا سرعت این پروژه افزایش یابد.
زارع پور اضافه کرد: همین طور تسهیلاتی پیش بینی کردیم که این می تواند در اختیار بخش خصوصی برای تحریک تقاضا و بازار قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: تا حالا ۳۰ درصد از ظرفیت این تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.
وزیر ارتباطات افزود: اگر این اتفاقات بیفتد و تمام ظرفیت های وزارت ارتباطات را به کار ببریم بال اول شبکه ملی اطلاعات که سرعت است، باکیفیت بالا محقق شود.
زارع پور با تاکید بر این که دولت اراده کرده و فاز اول پنجره واحد دولت هوشمند را اجرائی کرده است اظهار داشت: بنا است که فاز اول دولت هوشمند به زودی افتتاح شود که در این صورت تمام دستگاهها مکلفند تمام خدمات را الکترونیکی کنند.
وی درباب این پنجره واحد اظهار داشت: این طرح در قانون بودجه پیش بینی شده و به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است؛ به این واسطه مردم بی نیاز از هر گونه رفت و آمد هستند و کیفیت خدمات در این صورت ارتقا می یابد.
وزیر ارتباطات با تاکید بر این که بخش خصوصی می تواند در این زمینه خدمات متنوعی را به مردم عرضه نماید اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد و ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در جای جای کشور به مردم ارائه نماییم شبکه تلفن همراه توسعه می یابد و این به صورتی آمادگی برای نسل پنجم است.
زارع پور اشاره کرد: ما باید تلاش نماییم شبکه اینترنت ثابت توسعه یابد و در این راستا ترانزیت داده ها از جمهوری اسلامی را گسترش دهیم تا ایران به هاب منطقه ای تبدیل گردد.
وی اشاره کرد: باتوجه به تجهیزات و توان داخلی، ۷۰ درصد می توانیم به شبکه زیر ساخت کشور اضافه نماییم اما همگی باید پای کار بیایند.
وزیر ارتباطات درباب پروژه های دیگر ارتباطاتی اظهار داشت: ما باید متناسب با این پروژه، لایه انتقال در شهرها و استانها را تقویت نماییم و در این راستا شبکه زیرساخت توسعه یابد.
زارع پور اشاره کرد: بنا است که چهارشنبه هفته بعد در امتداد توسعه شبکه زیرساخت به میزان ۷۰ درصدی قراردادی را منعقد نماییم.


منبع:

1400/11/26
11:15:34
5.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس