مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی در بیانیه ای تاكید كرد:

ضرورت بررسی کارشناسی وضعیت حقوق اساتید در امتداد همسان سازی

ضرورت بررسی کارشناسی وضعیت حقوق اساتید در امتداد همسان سازی

دانلود عکس: مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای ضمن تاکید بر ضرورت همسان سازی حقوق اساتید دانشگاهها و با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه اجرای این طرح وجود دارد، راهکارهایی برای هرچه بهتر اجرا شدن این طرح، ارائه نمود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است: "اکنون که نظام اسلامی، با راهبری حکیمانه مقام معظم رهبری در پروسه تحولی گام دوم انقلاب، از مرحله نظام سازی به مرحله ساخت تمدن نوین ایرانی اسلامی وارد آمده است، استقرار دولت انقلابی آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، نویدبخش پیشرفت همه جانبه در امور کشور شده و امیدهای بسیاری را برانگیخته است.
این دولت در مقام دولتی تحول خواه در حالی می تواند به اهداف متعالی خود برسد که با تمام توان از اصلی ترین ظرفیت های تحول آفرین در جامعه همچون دانشگاه و دانشگاهیان استفاده نماید. دراین زمینه می بایست خدمات متقابل و تعاملی حداکثری درخلال حکمرانان و دانشگاهیان شکل گیرد تا در دهه پنجم انقلاب اسلامی ایران، ضعف ها و ناکارآمدی های پیشین جبران گردد و ضمن اصلاح فاکتورهای مردود دهه نود، ریل گذاری های جدیدی برای توسعه و پیشرفت سریع کشور حاصل شود. "
در ادامه این بیانیه آمده است: "اما در این هنگامه خطیر که فصل درهم تنیدن ظرفیت های دولت و دانشگاه ها برای نقش آفرینی تحولی است، تعدادی از تصمیمات و اقدامات، زمینه ساز حاشیه سازی هایی شده و دانشگاه ها را در وضعیتی قرار داده است که پیامد آن تنزل جایگاه و منزلت دانشگاه ها و ایجاد گسست و شکاف در سه گانه دولت، مردم و دانشگاه خواهد بود.
سوق دادن دانشگاهیان به موضوع حقوق و دستمزدها، پدیده مرسومی نبوده است. در طول سالیان گذشته مرز واضحی بین استادان دانشگاه ها و عموم مردم به لحاظ درآمدهای مالی و کیفیت زندگی وجود نداشته است. هر چند که متاسفانه دولت ها در برخورد با استادان دانشگاه سیاست متوازنی را در ادوار مختلف در پیش نگرفته بودند و گاهی دولت های گذشته یک دورانی از توقف چند ساله حقوق ها و افزایش مقطعی آنها را در پیش میگرفتند."
در بخش دیگری از بیانیه مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی آمده است: "آخرین اقدام، از مجموعه اقدامات مقطعی مربوط به دولت آقای روحانی است که از سال ۹۲ تا ۹۹ سیاست تضییق را در پیش گرفته و به ناگاه از فاصله زمانی اسفند ماه ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ رویه متفاوتی را اجرا نمودند. رویه مذکور، هم در دولت آقای روحانی و هم در دولت آقای دکتر رئیسی، تحت عنوان همسان سازی تعبیر میگردد که متاسفانه در ماه های اخیر دستمایه جریانسازی های رسانه ای و برجسته سازی های کاذب شده است که بالقوه میتواند موجب جدایی دانشگاهیان و عموم مردم شود".
در بیانیه مذکور با طرح این سوال که آیا عجیب نیست که استاد دانشگاه از مصادیق حقوق نجومی و بی عدالتی تعبیر گردد؟ ادعا شده است: "سوء تدبیر دولت های گذشته وضعیتی نامتوازن و گاهی غیر متعارف را بر اساتید دانشگاه ها تحمیل نموده است و در وضعیت دشوار اقتصادی، مانعی برای عملکرد مثبت و روبه جلوی علمی و فناوری آنها شده است. وضعیت فعلی، دولت مستقر را در یک شرایط دوگانه ای قرار داده که ادامه و یا توقف آن نتایج ناخوشایندی را در پیش خواهد داشت،
برای برون رفت از چنین وضعیتی پیشنهادات ذیل ارائه می شود:
- با بررسی کارشناسی وضعیت حقوق اساتید در وضعیت اجرای تمام وقت ویژه (۳۰ درصد دوم)، حدود ۴۰ درصد از اساتید دارای مرتبه استادی و دانشیاری بالای ۲۵ سال سابقه با وجه به اعمال ماده واحده سقف پرداخت حقوق قانون بودجه از شمول آن خارج و حدود ۶۰ درصد از اساتید جوان در شمول آن قرار میگیرند. پس امکان تامین منابع آن ممکن الحصول است. قابل ذکر است که توقف آن، اساتید جوان را در معرض نتایج خود قرارخواهد داد که امری قابل تأمل و مستلزم تدقیق و دوراندیشی است.
- چنانچه به دلیلهای شرایط سخت تحمیل شده و وجود محدودیت های منابع مالی، امکان جبران خدمات اساتید دانشگاهها در ماه های پایانی سال مقدور نباشد، دانشگاه ها میتوانند این ماه ها را بصورت دیون منظور نمایند، تا در زمان مناسب تدبیر کارسازی اندیشیده شود."
- حسب رویه های بودجه سالیانه هر سال به مانند سایر گروههای حقوق بگیر دولتی، نسبت به تعیین حقوق و احیانا ترمیم آن تصمیم سازی می شود، پس باتوجه به این رویه برای سال ۱۴۰۱ امکان کارسازی موضوع تمام وقت ویژه، در ترمیم و افزایش سال ۱۴۰۱ لحاظ و منظور شود.
- با مشاهده نشانه هایی از بیرون دانشگاه ها و درون دانشگاه ها، این مساله بعنوان یک دستمایه و احیانا یک پروژه در دستور کار قرار گرفته و با طرح مباحثی چون تاخیر در ارسال نمره، توقف کارهای آموزشی و یا اقدامات احتمالی دیگر، دانشگاه ها را در معرض حاشیه سازی های کاذب قرارد داده که پیامد نامطلوب و ناصواب برای آن متصور خواهد بود. پس همانگونه که از قشر فرهیخته استادان دانشگاه انتظار خویشتن داری از اعتراضات عامیانه میرود، از دولت انقلابی هم انتظار این است که با تصمیم گیری صحیح و با اتخاذ سازوکار خردمندانه و عقلانی، چنین حرکات غیرسازنده و ساختارشکنانه را متوقف نموده تا به فضل الهی، پیوند در هم تنیده دولت، مردم و دانشگاه در راه تحول ایران، استمرار یافته و از مرحله حساس فعلی به سلامت عبور نماید."
منبع:

1400/11/26
21:59:01
5.0 / 5
887
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس