توسط محققان كشور؛

برچسب های هوشمند پایش لحظه ای مواد غذایی طراحی شد

برچسب های هوشمند پایش لحظه ای مواد غذایی طراحی شد

دانلود عکس: پژوهشگران کشور موفق به طراحی برچسب های هوشمند پایش لحظه ای مواد غذایی شدند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهشگران پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند برچسب هوشمندی را برای پایش لحظه ای وضعیت سلامت مواد غذایی به تولید برسانند. برچسب هوشمند «ویرا» ابزاری است که از زمان تولید تا مصرف یک ماده غذایی با بهره گیری از شبیه سازی محیط داخلی بسته بندی وضعیت سلامت آن ماده را با تغییر رنگ برچسب نشان میدهد. این برچسب به شکلی طراحی شده که متناسب با نوع ماده غذایی مورد نظر محیط بسته بندی را شبیه سازی کرده و همزمان با تغییرات ماده غذایی در داخل بسته بندی، رنگ قسمت میانی برچسب تغییر می کند و مصرف کننده را از وضعیت سلامت محصول باخبر می سازد تا با نزدیک شدن به زمان فساد ماده غذایی سریع تر مبادرت به مصرف آن کند. این برچسب کاملا به شرایط نگهداری حساس بوده و به سرعت نسبت به آن واکنش نشان می دهد، به شکلی که در صورت نگهداری ماده غدایی مورد نظر در دمای محیط، برچسب زودتر از شرایطی که ماده غذایی در داخل یخچال نگهداری شده تغییر رنگ می دهد. برچسب هوشمند بسادگی قابل تشخیص بوده و امکان آموزش نحوه استفاده و تشخیص آن به همه افراد همچون کودکان، سالمندان و کلیه افراد که توانایی خواندن تاریخ های انقضا درج شده روی بسته بندی را ندارند وجود دارد. همین طور این برچسب هوشمند با طراحی خاص خود از تکنولوژی منحصر به فردی استفاده می نماید که این خاصیت موجب می شود رنگ قسمت هوشمند برچسب پس از اتمام تاریخ انقضا تغییر رنگ نداشته باشد و کماکان وضعیت فساد آن ماده را نشان دهد.
این موجب می شود که از هرگونه تقلب یا سودجویی افراد متقلب با دستکاری و تغییر تاریخ انقضا درج شده روی بسته بندی محصولات غذایی پیشگیری کند. این محصول به صورتی طراحی شده که نیازی به قرار گرفتن در فضای داخلی بسته بندی نداشته و به آسانی میتوان آنرا بر روی قسمت خارجی بسته بندی نصب کرد که همین مورد سبب جلوگیری از آلودگی احتمالی ماده غذایی توسط برچسب می شود. « پایش وضعیت سلامت محصول در زمان حمل و نقل و فروش برای مدیریت بهتر آن»؛«کاهش هدررفت به سبب اصلاح بازه زمانی مصرف»، «صرفه جویی چشم گیر در مصرف آب » از مزایای استفاده از برچسب هوشمند محسوب می شود. همین طور این محصول از مسمومیت های غذایی ناشی از ناکارآمد بودن تاریخ انقضا جلوگیری می کند. یکی از محاسن برچسب های بسته بندی هوشمند به اینگونه است که افراد کم بینا، سالمندان و کودکان میتوانند به آسانی متوجه فساد مواد غذایی شوند. «پایش وضعیت سلامت محصولات غذایی بصورت لحظه ای، از زمان تولید تا استفاده توسط مصرف کننده بوسیله شبیه سازی محیط داخلی بسته بندی»، «برگشت ناپذیر بودن عملکرد برچسب برای جلوگیری از هرگونه تقلب و منفعت طلبی توسط افراد سودجو»، «سهولت نصب بر روی انواع بسته بندی های مواد غذایی» از دیگر مزیتهای پروژه محسوب می شوند. برچسب بسته بندی هوشمند از دو بخش که شامل یک قسمت میانی هوشمند و بخش دوم قسمت مرجع برای تشخیص وضعیت سلامت ماده غذایی تشکیل شده است. قسمت میانی یک محفظه پلاستیکی با حجم مشخص بوده که بخش فوقانی آن شفاف است و مایع هوشمند در داخل این محفظه تزریق می شود. این حسگر با شبیه سازی محیط داخلی بسته بندی برای ماده غذایی مورد نظر باتوجه به شرایط نگه داری، تغییرات ماده غذایی را دنبال کرده و این تغییر سبب تغییر رنگ مایع هوشمند می شود.
عملکرد مایع کاملا هوشمند بوده و برمبنای شرایط نگه داری رفتار متناسب با آن شرایط را از خود نشان میدهد. بعنوان مثال در صورت طراحی این برچسب هوشمند جهت استفاده روی بطری شیر پاستوریزه و نصب آن روی بطری، در صورتیکه بطری شیر در وضعیت نامناسب و دمای محیط (۲۵ درجه سانتی گراد ) نگه داری شود برچسب بصورت خودکار پس از گذشت مدت زمان مشخص از زمان نگه داری در این شرایط تغییر رنگ داده و به مصرف کننده هشدار می دهد. طراحی این برچسب برای هر ماده باتوجه به ماندگاری و اجزای سازنده منحصر بوده و همانطور که اشاره شد برمبنای نوع ماده غذایی طراحی می شود و عمل می کند. رضا احمدی، سید محمد رضا نجیبی، مجتبی نصیری نژاد، فربد نادری حقیقت و نگین یوسف زاده اعضای این تیم تحقیقاتی هستند.


منبع:

1400/11/27
19:58:38
5.0 / 5
882
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سلامت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانلود عکس