وزیر علوم در پیامی به مناسبت نخستین همایش فرهنگ و دانشگاه در ایران تاكید كرد

اراده قطعی وزارت علوم در پرهیز از اقدامات تشریفاتی و کم اثر در ساحت فرهنگ

اراده قطعی وزارت علوم در پرهیز از اقدامات تشریفاتی و کم اثر در ساحت فرهنگ

به گزارش دانلود عکس وزیر علوم نقش دانشگاه ها در آموزش و تربیت انسان های عالم و دانا را موثر و مهم دانست و اظهار داشت: بر خلاف تصور رایج، فرهنگ همچون خون در رگ های دانشگاه کاملا جاری و ساری است و هر یک از عناصر کلیدی در دانشگاه در پرورش فرهنگی دانشجویان صاحب نقش هستند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، متن پیام دکتر محمد علی زلفی گل به دومین روز "همایش فرهنگ و دانشگاه در ایران" به شرح ذیل است:
"بدون تردید میان آموزش و فرهنگ درهم تنیدگی معناداری وجود دارد، به طوریکه نه فقط دانشگاه مولود فرهنگ به حساب می آید، بلکه دانشگاه مهم ترین نقش را در صیانت از فرهنگ ملی و دینی و پرورش انسان در تراز جامعه متعالی خداباور بر عهده دارد. با این وصف، نه تنها فرض دانشگاه منهای تربیت و منهای انسان سازی فرض ناصحیحی است، بلکه دانشگاه را باید نهادی برای آموزش و تربیت انسان های عالم، ماهر، دانا، بصیر، متدین، انقلابی، بافضیلت و متعالی برای جامعه در نظر گرفت.
بر خلاف تصور رایج از ساحت فرهنگی در دانشگاه ها و منحصر نمودن این ساحت در یکسری از فعالیتهای فوق برنامه، فرهنگ همچون خون در رگ های دانشگاه کاملا جاری و ساری است و هر یک از عناصر کلیدی در دانشگاه در پرورش فرهنگی دانشجویان صاحب نقش می باشند؛ از سرفصل ها و برنامه آموزشی تا متون آموزشی و کمک آموزشی؛ از استادان و مربیان تا مدیران و کارکنان؛ از روش ها و ابزارهای آموزشی تا فناوری ها و سامانه های آموزشی؛ از ساختار و ضوابط دانشگاهی تا فضای آموزشی کارگاهی و آزمایشگاهی و غیره، همه و همه در یک هم آهنگی و هم افزایی در پرورش انسان در تراز جامعه متعالی سهیم می باشند و نباید نقش آنها نادیده گرفته شود.
هر چند فرهنگ و کار فرهنگی در تمامی اجزاء یک دانشگاه مانند اکسیژن حضور دارد، اما فعالیتهای فوق برنامه از قبیل، اهتمام به اقامه شعائر اسلامی؛ گرامیداشت مناسبت های دینی، ملی و انقلابی؛ تبلیغات محیطی، جلسات اخلاق، محافل قرآنی؛ سلسله جلسات نهج البلاغه خوانی، سلسله نشست های فکری- دینی؛ کانون های عرضه مشاوره؛ اردوهای زیارتی؛ بازدید از موزه های فرهنگی؛ مسابقات فرهنگی، تولید آثار فرهنگی و هنری و سایر برنامه هایی از این قبیل بخصوص با مشارکت حداکثری اساتید و دانشجویان در جای خود مهم و اثرگذار می باشد.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دوره مدیریتی مصمم است بر مبنای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله العالی» و البته با کمک اساتید و مدیران دانشگاه ها، ضمن توجه عمیق تر به نقش فرهنگی- تربیتی دانشگاه ها، سرمایه گذاری های فرهنگی و تربیتی خود در دانشگاه ها را به صورت ملموسی افزایش دهد و معاونت های فرهنگی در دانشگاه ها در تحقق این تصمیم نقش به سزایی خواهند داشت.
از این پس با تفسیر دقیق حضور پررنگ فرهنگ در دانشگاه ها و آثار عینی این حضور، بخش مهمی از شاخصهای رتبه بندی دانشگاه ها به شاخصهای فرهنگی اختصاص خواهد یافت و رؤسای دانشگاه باید ضمن برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری هوشمندانه در عرصه فرهنگ، فرصت های لازم را برای کسب مقام درخور شأن و پیشتازی دانشگاه خود در فصل فرهنگی رتبه بندی دانشگاه ها فراهم نموده و از یکدیگر در این میدان بسیار مهم سبقت بگیرند.
با توجه به عمق و پیچیدگی های حاکم بر فرهنگ و فعالیتهای فرهنگی در محیط دانشگاه و اراده قطعی وزارت علوم در پرهیز از اقدامات تشریفاتی و کم اثر در ساحت فرهنگ، گسترش هدفمند برنامه های پژوهشی شامل پژوهش های نظری و کاربردی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد و انتظار می رود مراکز تحقیقاتی متصل به نظام آموزش عالی با راهبری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هم تعامل با مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی این وزارت خانه، بخشی از ظرفیت خویش را به پژوهش و الگوسازی علمی در این عرصه مهم اختصاص دهند.
بزرگترین سرمایه هر جامعه ای آرمان های آن جامعه می باشد. یکی از سرمایه های پرارزش هر جامعه ای فرهنگ است. برای سرمایه گذاری جاودان بایستی فرهنگ سالم ایجاد کرد. در نتیجه پویش، پالایش و پیرایش فرهنگی همچون وظایف مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این مؤسسه با نقش هدایتگری می تواند از ظرف و ظرفیت تمامی پژوهشگران، اندیشمندان و متفکران عرصه فرهنگی و اجتماعی کشور بهره مند گردد.
علم، فناوری و نوآوری های جدید به همراه خویش فرهنگ و زبان تخصصی جدیدی را به همراه دارد. بنابراین دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد خالق فرهنگ جدید می باشند. تلاش در جهت بومی کردن فرهنگ جدید حاصل از علم، فناوری و نوآوری وظیفه مهم مؤسسات فرهنگی و اجتماعی است. در نتیجه رصد افق های جدید علم، فناوری و نوآوری و فرهنگ سازی شایسته برای عموم جامعه وظیفه ای خطیر برای فرهنگستان ها و نهادهای فرهنگی جامعه می باشد".
منبع:

1400/12/03
20:42:17
5.0 / 5
899
تگهای خبر: آثار , آموزش , تبلیغ , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس