دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

سهمیه های کنکور حذف نمی شوند

سهمیه های کنکور حذف نمی شوند

به گزارش دانلود عکس دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که سهمیه های کنکور حذف نه؛ ولی ساماندهی می شوند، اشاره کرد: هم اکنون 26 سهمیه فعال در کنکور داریم که گاهی برخی از این سهمیه ها با هم متناقض هستند و نیازمند ساماندهی.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه یک صد و پنجاه و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با تکیه بر این که این جلسه درباره سهمیه های پذیرش آزمون سراسری بود، اظهار داشت: در ماده ۷ مصوبه سیاست ها و ضوابط سنجش و پذیرش، به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تکلیف شد که طی مدت ۶ ماه سیاست ها و سهمیه های کنکور را بررسی و کامل کند.
وی با اشاره به اینکه تمام مسئولان در رابطه با بحث سهمیه های کنکور حضور داشتند، اظهار داشت: موضوع امروز معطوف به ساماندهی سهمیه های کنکور بود، نکته ای که بعنوان مقدمه همه تاکید داشتند این بود که طی سالیان دراز ما مصوبات مختلفی برای سهمیه های مختلف در کنکور به اقتضا و اضطرار داشتیم، کمبود فضای دانشگاه ها، اقتضائاتی را ایجاد می کرد و لازم بود پس از گذشت سالیان دراز جمع بندی و ساماندهی گردد.
دکتر کبگانیان با تکیه بر این که سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند، نه حذف، تصریح کرد: هم اکنون ۲۶ سهمیه فعال در کنکور داریم که اکثرا مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی هستند، گاهی برخی از این سهمیه ها با هم متناقض هستند یا گاهی از حیز انتفاع خارج شده و باید بازبینی شوند، بدین سبب یک بازآرایی در بحث سهمیه ها لازم بود، نکته دیگر این که عموم مردم چنین خواسته هایی را از ما دارند که حقوق عامه رعایت شود و همه احساس کنند که عدالت درحال اجرا شدن است.
وی افزود: در این نشست چند مورد دقیق تر بررسی گردید، همچون سهمیه بومی گزینی که مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی است و مزایای این سهمیه بررسی گردید که برمبنای آن امکان افزایش قبولی عزیزانی که در مناطق کم برخوردارتر هستند، بیشتر می شود، تاکید شد که ماندگاری فارغ التحصیلان در استان خودشان می تواند خوب باشد اما این سهمیه نکات منفی هم دارد که باید ساماندهی گردد، اول این که داوطلبان مناطق کم برخوردارتر شانس قبولی در استانها و دانشگاه های شهرهای برخوردارتر را کمتر دارند، آماری که عنوان شد، این بود که این سهمیه به ضرر عزیزان مناطق محروم است ضمن این که ارتباط بین اقوام و رفت و آمد استانها با این سهمیه کمتر شده است.
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با تکیه بر این که ایثارگران در مواقع مختلف از خودگذشتگی داشتند و اساسا وظیفه نظام پشتیبانی از این افراد است، اظهار داشت: در عین حمایت باید مراقب باشیم که نکات منفی این سهمیه ها پررنگ نشود.
وی اظهار داشت: مقداری عدم توازن حداقل سطح علمی در سهمیه ایثارگران گزارش شده است و قرار شد که بررسی دقیقی در این حوزه صورت گیرد، امروز قرار شد اختلاف رتبه ورودی کنکور برای ما مرجع تصمیم گیری نباشد و این هیجان را در طول تحصیل بررسی نماییم باتوجه به این نکات که چند نفر از این سهمیه مشروط و چند نفر ممتاز هستند، ریاست بنیاد شهید نیز امروز آمار خوبی دادند که قرار شد در کمیسیون مربوط بررسی شود.
به گفته دکتر کبگانیان برای ایثارگران ۲۵ درصد مصوبه خوبی در کنکور داریم، برای ایثارگران ۵ درصد هم مصوبه خوبی داریم اما یک امکان جا به جایی بین این سهمیه های خالی شده گاهی لطمه بوجود می آورد وگرنه تک تک مصوبه ها بد نیستند، ولی مجوزهایی که در بعضی زمان ها داده شده باید بررسی شود.
وی با تکیه بر حمایت ها برای مناطق محروم و ایثارگران اظهار داشت: ساماندهی این سهمیه ها به مفهوم حذف اینها نیست.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: نکته دوم مطرح شده در جلسه امروز پرهیز از ایجاد شکاف علمی زیاد بین داوطلبان چه با سهمیه و چه آزاد بود، در یک کلاس دانشگاه وقتی اختلاف سطح علمی بیش از یک مقداری باشد آن کلاس نامتوازن می شود، اساسا در ساماندهی باید این مورد درنظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه باید بین جمعیت ثبت نام کنندگان و پذیرفته شدگان تناسبی رعایت شود، اظهار داشت: با بحث های مختلفی که صورت پذیرفت اتفاق نظر بود که با سهمیه های کنکور صفر و صدی برخورد نمی گردد و سهمیه ها سامان دهی می شوند، بررسی ها امروز ارجاع شد به کمیسیون علم و آموزش و سپس در صحن شورا مطرح می شود. ایده آل این است که عزیزان توانمندسازی و حمایت شوند.
دکتر کبگانیان با تکیه بر این که همه سهمیه های مصوب در شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی زمان دار باید شوند، اظهار داشت: سهمیه زلزله در فلان منطقه طبیعی است که تا چند سال محدود باید رعایت می شد ما در شورایعالی انقلاب فرهنگی این مساله را رعایت کرده بودیم اما برخی زمان نگذاشته بودند.
وی اصرار کرد که ساماندهی سهمیه های کنکور مربوط به کنکور ۱۴۰۱ نیست و تغییر در سهمیه ها شاید به سالهای ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ برسد.
دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به ترسیم خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه ها در جلسه امروز، تصریح کرد: تجمیع و بهینه سازی سهمیه های متنوع و گوناگون و گاهی متناقض در جهت تقویت ملاک های علمی سنجش، ایجاد توازن و تعادل در توان علمی ورودی های آموزش عالی، برقراری عدالت آموزشی با توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی، پشتیبانی از مناطق کمتر برخوردار با تخصیص هدفمند ظرفیت و سهمیه، پشتیبانی از جوانان با وضعیت علمی مناسب با تعیین حدنصاب نمره علمی قابل قبول، ایجاد تلفیق فرهنگ ها و همدلی بین اقوام مختلف، ایجاد رقابت سالم بین داوطلبان و افزایش احساس رضایت در آنها و ایجاد امید به اصلاح و بهبود قوانین و مقررات در افکار عمومی خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه های کنکور هستند.
منبع:

1400/12/05
12:28:31
5.0 / 5
764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانلود عکس