رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاكید كرد

لزوم توجه به مولفه های دانشگاه اسلامی

لزوم توجه به مولفه های دانشگاه اسلامی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه باید در فضای عمومی دانشجویی، استادی، کارمندی، مدیریتی، محتوای آموزشی، فرایند پژوهشی، مساله محوری و... به مؤلفه های دانشگاه اسلامی توجه ویژه داشته باشد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست مشترک با هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی که ظهر امروز با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران گفتمان تعالی کشور و نظام عمومی جهان اسلام در مقابل گفتمان ترقی خواهی است. قبل از انقلاب اسلامی، افرادی مانند میرزا فتحعلی آخوندزاده و عباس میرزا به دنبال این بودند که عقب ماندگی کشور را با شبیه غرب شدن جبران کنند، ازاین رو شاهد اتفاقاتی همچون وابستگی ایران به غرب و استعمار فرهنگی، چماق رضاخانی و استعمار نو پهلوی بودیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، گفتمان تعالی عنوان شد. در این گفتمان، ضمن تلاش جهت استفاده از عوامل پیشرفت غرب، توجه به بوم، فرهنگ و هویت بعنوان محورهای اصلی گفتمان تعالی مورد توجه قرار گرفت. در این راه دولت های مختلف فراز و فرودهای زیادی داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اینکه حالا در دوره فرصت بی نظیری قرار داریم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری سال جاری قبل از تشکیل دولت سیزدهم فرمودند که «راهکار برون رفت کشور از مشکلات، «دولت تحولی» است که هم معتقد به تحول باشد و هم از عناصر تحول آفرین استفاده نماید.» بحمدالله دولتی انقلابی، مؤمن، معتقد به کار و آرمان های انقلاب اسلامی تشکیل شد. همینطور بعد از تحولات در هیأت مؤسس و هیأت امنا و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، شاهد حضور افرادی مؤمن، انقلابی و پایبند به کار در این دانشگاه هستیم. الان دوره تلاقی این دو فرصت بی نظیر در کشور هستیم.
وی ضمن اشاره به تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: بحمدالله در بحث مساله شناسی، مطالعات و تلاشهای خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده و چشم انداز، برنامه های خرد و میان مدت در این دانشگاه تدوین شده که بخشی از آنها هم ازجمله انضباط بخشی مالی، ساماندهی حوزه های آموزشی و پژوهشی و... به ثمر رسیده است. تابحال در مورد سند دانشگاه اسلامی کاری به جامعیت، عمومیت و شمول مطالعه که دانشگاه آزاد اسلامی در سند تحول و تعالی خود انجام داده، صورت نگرفته و شاهد آن هستیم که دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع سه ساله اخیر در این عرصه پیشرو بوده است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: تدوین برنامه، گام اول است و دانشگاه آزاد اسلامی باید در عمل هم نشان دهد که فضای این دانشگاه به مؤلفه های دانشگاه اسلامی نزدیک شده است. دانشگاه باید در فضای عمومی دانشجویی، استادی، کارمندی، مدیریتی، محتوای آموزشی، فرایند پژوهشی، مساله محوری و... به مؤلفه های دانشگاه اسلامی توجه ویژه داشته باشد. البته دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مساله محور کردن پژوهشها و گره زدن پژوهش به مسائل، داوری متمرکز جلسات دفاع دکتری و... اقدامات خوبی انجام داده است. این کارها باید سال ها پیش اتفاق می افتاد که حالا به همت دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده و باید نتایج آنرا نشان داد تا دیگر مجموعه ها که تولیدکننده رساله و پژوهش هستند، الگو بگیرند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در انتها اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت بزرگ و سنگینی برعهده دارد و همانطور که دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کردند، این دانشگاه به وعده های الهی اتکا دارد و ان شاءالله در راه محاسبه الهی، به نتیجه خواهد رسید. امیدواریم این نشست هم منجر به تصمیمات و حرکات بابرکت شود.1400/12/09
20:30:07
5.0 / 5
775
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس