در جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور مطرح شد؛

ضرورت افزایش دسترسی همگانی به آموزش عالی

ضرورت افزایش دسترسی همگانی به آموزش عالی

به گزارش دانلود عکس در یکصد و پنجاه و نهمین جلسه از شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بر ساماندهی سهمیه های آزمون سراسری و ضرورت افزایش دسترسی همگانی به آموزش عالی تاکید گردید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در یکصد و پنجاه و نهمین جلسه از شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در سخنانی اظهار نمود: برای موضوع سهمیه بندی کنکور ۸ جلسه مطالعاتی فشرده برگزارشده است اما باتوجه به مواردی که در این نشست تبیین شد باید مطلب به کمیسیون ارجاع داده شود تا مجموعه مطالبات اعضای حاضر در جلسه توجه گردد.
دکتر عاملی اضافه کرد: ما ۲۶ نوع سهمیه داریم و شاید بیش از ۲۰ مصوبه مجلس و شورای انقلاب فرهنگی برای سهمیه ها داشتیم. مصوبات ناظر بر اقتضائات زمان خود بود و قاعدتا برای یک دوره زمانی خاص باید باشد.
دبیر شورای انقلاب فرهنگی بابیان این که امروز نیازمند ساماندهی سهمیه ها و بدون کنکوری ها هستیم، اشاره کرد: آموزش عالی کشور از شرایط اضطرار به شرایط عادی منتقل شده است. امروز دانشگاه ها نسبت به پیش از انقلاب در وضعیت بهتری قرار دارند و تنها بحث بر روی تعدادی کد رشته تحصیلی پر متقاضای است.
دکتر عاملی در ادامه اشاره ای به ضرورت جذب دانشجویان بین المللی داشت و اظهار داشت: ۵۰۰ هزار ظرفیت برای حضور در دانشگاه های کشور از کشور عراق و افغانستان داریم، پس باید بتوانیم ظرفیت دانشجویان بین المللی را افزایش دهیم و الزامات و اقتضائاتی فراهم نماییم. در مبحث بومی گزینی باید گفت چرخش علمی در نقاط محروم صورت نمی گیرد. استان سیستان و بلوچستان ۹۱ درصد از دانشجویان را از استان خود می گیرد و تقاضا دارند که دانشجو از سایر مناطق وارد این استان شوند تا حرکت علمی صورت بگیرد.
دبیر شورای انقلاب فرهنگی معتقد می باشد در مقوله ساماندهی سهمیه های کنکور باید جراحی صورت گیرد متأسفانه تصمیم گیری تااندازه ای محافظه کارانه صورت می گیرد که اصلاً تصمیمی محقق نمی گردد. بطور قطع حاضران در جلسه از ایثارگران هستند و متوجه هستند سرمایه مهم انقلاب اسلامی از نسل جنگ هستند و اگر همچنان ظرفیت های ایثارگران وجود دارد باید سهمیه متناسبی اختصاص داده شود.
دکتر عاملی در آخر اظهار نمود: امروز تقاضا در بعضی از سهمیه ها کاهش پیداکرده است و باید متناسب سازی با شرایط فعلی نسبت به زمانی که در وضعیت پس از جنگ تحمیلی قرار داشتیم صورت بگیرد. به هر حال خیلی زمان برای تصمیم گیری نداریم ولی باید تصمیم گیری ها برمبنای پختگی، دقت و رعایت حقوق مردم و نسل باارزش ایثار گران صورت گیرد.

در ابتدای این جلسه دکتر منصور کبگانیان، دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی و تکلیفی که بر دوش ستاد نقشه جامع علمی کشور گذاشته شده تا سیاست ها و موارد مربوط را به سهمیه ها را عرضه نماید، اظهار داشت: مبحث سهمیه ها و اهمیت آن به اندازه ای حساس است که مطمئن هستیم نهایی سازی آن در شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور صورت خواهد گرفت و موارد نهایی سازی شده در حضور رؤسای سه قوه و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حتما باید تصویب شود چونکه ورد به این مبحث یک خواست ملی است.

در ادامه دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست از سهمیه ایثارگران حمایت کرد و اظهار داشت: میزان مشروط شدن دانشجویانی که از سهمیه ایثارگری برای پذیرش دانشجو استفاده کردند بسیار کمتر از میانگین دانشجویانی است که بوسیله سهمیه مناطق و یا بومی گزینی و سایر سهمیه ها وارد دانشگاه شدند.
دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: در سال قبل درصد ممتازی دانشجویانی که بوسیله سهمیه ایثارگران به دانشگاه راه یافته بودند بیشتر از سایر دانشجویان بود درصورتی که پیش از ورود به دانشگاه هیچ نوع امکانات مضاعفی در مدارس شاهد برای این عزیزان در نظر گرفته نشده و فقط برمبنای سخت کوشی و تلاش خود به موفقیت دست پیدا می کنند.

در ادامه این جلسه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان این مطلب که باید محور امور را عدالت آموزشی و اصلاح سنجش و پذیرش قرار دهیم، اظهار نمود: ورودی های ما اگر ضوابط معینی نداشته باشند پروسه را آشفته خواهدنمود. ساماندهی سهمیه های کنکور سراسری نباید به مفهوم منع و حذف باشد.
دکتر مخبر دزفولی اضافه کرد: تنوع تحت عنوان سهمیه یک احساس روانی منفی در جامعه به وجود آورده است که قسمتی از آن برمبنای سم پاشی های رسانه های معاند جمهوری اسلامی صورت گرفته و بخشی هم به سبب کم کاری مسئولان در عدم تبیین مسائل است. در بعضی امور ایراد در پروسه پذیرش ایجادشده برای مثال در سهمیه بومی گزینی نباید برای عزیزان مناطق محروم اعمال محدودیت در پذیرش دانشگاه های برتر کشور ایجاد کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ضرورت عمل کردن به جهاد تبیین در سیستم آموزش عالی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: درصد فراوانی از نخبگان کشور شاهد و ایثارگر هستند که این موارد باید اطلاع رسانی شود تا فضای ملتهب رسانه ای به وجود آمده پیرامون سهمیه ایثارگران آرام شود.

در ادامه دکتر حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعریف عدالت با مساوات متفاوت می باشد و نباید انتظار داشت که تعدادی از نخبگان کشور در دورترین نقاط و کم برخوردارترین مناطق به ارائه خدمت بپردازند.

در این جلسه دکتر رجبعلی برزویی، معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری ضمن اشاره به بحث ساماندهی سهمیه های آزمون سراسری عنوان کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات گوناگون بحث پیشرفت علمی و رسیدن به قله های علم بحث عدالت آموزشی را در مقاطع مختلف گوش زد کردند. ایشان در مورد ضرورت تخصیص سهمیه ایثارگران هم تاکید ویژه ای داشتند.
به گفته دکتر برزویی، بحث هماهنگی در سیاستگذاری و برنامه ریزی در دوره های آموزش رسمی راهبرد جدیدی است که سبب افزایش دسترسی همگانی به آموزش عالی می شود پس این موارد اسناد بالادستی هست که به آن وارد شدیم. در سال ۹۸ بنا بر پیشنهاد دولت تقاضا شد تا لایحه ساماندهی سهمیه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری شود پس به همین دلیل در بحث ساماندهی سهمیه ها ورود کردیم.
وی در ادامه مروری بر سهمیه های موجود در کنکور سراسری داشت و اظهار نمود: نزدیک به ۲۶ سهمیه وجود دارد که ۴ سهمیه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند و جامعه هدف بزرگ تری دارند. یکی از سهمیه ها سهمیه مناطق است که نخستین بار شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۶۳ و سپس کمیته مطالعه برنامه ریزی در سال ۶۸ و مجدد شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۶۹ بحث بومی پذیری را مصوب می کند.
دکتر برزویی بابیان این که مبحث اختصاص سهمیه ها عمدتا در شورای عالی آغازشده است، اضافه کرد: در سال ۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی به مبحث سهمیه خانواده شهدا ورود پیدا می کند و بحث سهمیه رزمندگان نخستین بار شورای عالی در سال ۶۳ و سپس در سال ۶۴ برای اسرا و در سال ۶۵ مجدد افزایش شانس قبولی رزمندگان در شورای مطرح می شود و درنهایت از سال ۶۷ مجلس شورای اسلامی نیز به این مساله ورود می کند.
به عقیده دکتر برزویی تقریباً ۸۰ درصد تصویب مصوبات سهمیه ها برای شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مجلس شورای اسلامی فقط سهم ۲۰ درصدی از تصویب مصوبات سهمیه ها آن هم در بحث عدالت آموزشی و ایثارگران داشته است.

دکتر عبدالرسول پورعباس، معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در این نشست اظهار داشت: تغییرات سهمیه ها هنوز در مرحله بررسی است و بطور قطع به آزمون های سال ۱۴۰۱ نمی رسد. همه تغییرات آزمون های ۱۴۰۱ انجام شده و تغییر جدیدی ندارد اما درهرصورت سهمیه ها حذف نمی گردد بلکه ساماندهی می شوند.

در ادامه دکتر احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش نیز به ضرورت اصلاح سهمیه های کنکور اشاره نمود و اظهار داشت: کلیت عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو بر این مبنا استوار است که فرد دارای نمره بالاتر شانس بالاتری برای پذیرش داشته باشد. سهمیه بومی گزینی نیاز به ساماندهی دارد چونکه داوطلبان مناطق کم برخوردارتر شانس قبولی در استانها و دانشگاه های شهرهای برخوردارتر را کمتر دارند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ در این نشست تمام مسئولان در رابطه با بحث سهمیه های کنکور حضور داشتند و دستور کار معطوف به تجمیع و بهینه سازی سهمیه های متنوع و گوناگون و بعضاً متناقض در جهت تقویت ملاک های علمی سنجش، ایجاد توازن و تعادل در توان علمی ورودی های آموزش عالی، برقراری عدالت آموزشی با توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی، پشتیبانی از مناطق کمتر برخوردار با تخصیص هدفمند ظرفیت و سهمیه، پشتیبانی از جوانان با وضعیت علمی مناسب با تعیین حدنصاب نمره علمی قابل قبول، ایجاد تلفیق فرهنگ ها و همدلی بین اقوام مختلف، ایجاد رقابت سالم بین داوطلبان و افزایش احساس رضایت در آنها و ایجاد امید به اصلاح و بهبود قوانین و مقررات در افکار عمومی بود.1400/12/13
16:29:27
5.0 / 5
735
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دانلود عکس