رییس فرهنگستان علوم پزشكی:

مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها، درحال خاک خوردن است

مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها، درحال خاک خوردن است

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در آئین گشایش نهمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت اظهار داشت: شورای انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها که حالا درحال خاک خوردن است. مجموع ما (اساتید، کارکنان و دانشجویان) باید تلاش نماییم که در این مسئولیت سنگین سهمی ایفا نماییم.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در آئین گشایش نهمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با تکیه بر نقش آموزش، تعلیم و تعلم برگزار شد، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی های گوناگون، توجه به آنها را باعث بهبود امور دانست و اظهار داشت: وقتی مقام رهبری در سفارش های خود مکررا در مورد دانشگاه ها و سیاست های کلی وزارت بهداشت صحبت می کنند، می بینیم که چقدر ما کوتاهی و غفلت می نماییم و چقدر باید تلاش نماییم تا حسرت نخوریم. باید در مسائل ارزشی مدام بررسی نماییم که ما چه کرده ایم.

دکتر مرندی یکی از مسئولیت های مهم فرهنگستان را رصد امور سلامت در سطح کلان خواند و اظهار داشت: انسان باید بیشتر بر نفس خود کار کند و مادام خویش را رصد کند. همان گونه که در کارها هم باید ببینیم که اگر کوتاهی هایی هست حتما آنرا رفع نماییم. در سیاست های کلی کشور بر علم و فناوری، حاکمیت ارزش ها و تحقق دانشگاه اسلامی تاکید گردیده است. آیا ما تلاشی برای اسلامی شدن دانشگاه می کنیم؟ مقام رهبری فرموده اند که دانشگاه سه چیز لازم دارد، دین، اخلاق و تهذیب. آیا دانشجویانی که تربیت می نماییم دارای این خصوصیت ها هستند یا خیر و اگر نه، بطور قطع این تجلی روح ما در دانشجویان بوده است.

رییس فرهنگستان علوم پزشکی در ادامه بر لزوم توجه به فرمایشات رهبری تصریح کرد و اظهار داشت: عزیزانی که امکانی برایشان هست به سفارش های مقام رهبری توجه نمایند چون که این سخنان نیازمند عمل است و همه اساتید و دانشجویان باید با همکاری هم این نهال را سبز نگاه دارند. به هر حال خدا را شاکریم به خاطر انقلابی که خداوند به ما هدیه کرده اما شکر تنها کافی نیست و تلاش مضاعفی می برد تا آنرا به نقاط دیگر جهان منتقل نماییم.

دکتر مرندی اضافه کرد: خیلی ها به این نظام انقلابی دل بسته اند و بنابراین برای حفظ آن باید تلاش عملی نماییم. شورای انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها که حالا درحال خاک خوردن است. مجموع ما (اساتید، کارکنان و دانشجویان) باید تلاش نماییم که در این مسئولیت سنگین سهمی ایفا نماییم.

مصداق قومی نشویم که قرآن می خوانند و قران آنها را لعنت می کند

دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم در سخنانی در این همایش، انقلاب اسلامی را معجزه قرن حاضر خواند و اظهار داشت: در عصری زندگی می نماییم که کمونیست با ادعای عدالت، بدون ذکری از خدا وارد عرصه شد و سپس کاپیتالیست با رهبری امریکا با استفاده از نام خدا وارد شد و ضربه ای مهلک بر پیکره اخلاق و خانواده وارد کرد. در این عصر، عبد صالح، امام خمینی (ره) مردی که خود ساخته بود و مانند همه انبیا با غربت و تنهایی وارد شد، توانست با حمله بر شیطان و مادی گری، موفقیت و پیروزی به دست آورد. امام حرکت بزرگی انجام داد که همه مدیون آن هستیم و معجزات بزرگی در انقلاب رقم خورد.
وی ضمن اشاره به اهمیت خود سازی و پیام دعوت امام خمینی (ره) به خود سازی اظهار داشت: بودند افرادی که حتی عضو سپاه پاسداران بودند و الان امام زمان و خدا را منکر شدند. امام در اکثر سخنرانی ها می فرمود "خود را بسازید و تا خویش را نسازید دیگران را نمی توانید بسازید" مقام معظم رهبری هم در سخنرانی خود فرمودند تا از سیم خاردار نفس خود رد نشوید نمی توانید در عرصه مبارزه بیرونی موفق باشید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز امیدواری از این که "مصداق قومی نشویم که قرآن می خوانند و قران آنها را لعنت می کند" تصریح کرد: ما وارث خون همت، باکری، شهید سلیمانی و امیرالمومنین هستیم. امروزه ایران سنگر اصلی اسلام و قرآن است و ما بعنوان کسانی که داعیه دار اسلام و قرآن هستیم وظیفه بسیار سنگینی در این عرصه بر دوش داریم.
دکتر قناعتی، آیات قرآنی را مملو از تجربه و معجزه دانست و تصریح کرد: اگر به قران نگاه نماییم، معجزات را می بینیم. حرکت کوه ها که در قران به آن اشاره شده (کوه ها هم مانند ابرها درحال حرکت هستند) حالا ثابت شده است. خداوند در قرآن به اندازه فهم ما و به اندازه فهم بشر صحبت کرده است و ما چه می دانیم که الف، لام و میم چیست.
وی سپس امکان تحصیل در پزشکی و درمان بیماران را موهبت الهی خواند و اضافه کرد: خداوند عالم، حیات را به ما هدیه کرده و اجازه داده که این معجزه (حیات باردیگر به بیماران) به دست کادر پزشکی صورت گیرد. قدر آنرا بدانیم و آنرا با توجهات دنیوی آلوده نکنیم. نگذاریم که هوای نفس و توجهات مادی بر ما غلبه کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: از خدامی خواهم که قدردان باشیم و بتوانیم توفیق خدمت یابیم و در گناه ضربه به اسلام شریک نباشیم. بطور قطع اگر امروز به اسلام و قرآن توجه نکنیم این لیاقت از ما گرفته و به قوم دیگری داده خواهد شد.

دانشجویان با هدایت استادان کوشا و متدین می توانند پا بر راه های نرفته بگذارند

حجت الاسلام و المسلمین نیکزاد عیسی زاده، معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها هم دراین همایش اظهار داشت: از نگاه وحی آنچه مقام معلمی را از جایگاه رفیع برخوردار ساخته، توجه به نقش تربیتی است که معلم را از دایره انتقال دانش صرف خارج و روح و روان شاگرد را در امتداد تکامل و ترقی به آموزه های تربیتی استاد گره می زند. چونکه در پرتو تزکیه و تهذیب نفس، معرفت حاصل می شود. آنچنان که قرآن کریم خود سازی و تزکیه نفوس را از مهم ترین برنامه های پیامبر اسلام دانسته است. همینطور مهم ترین هدف رسالت پیامبران بخصوص پیامبر گرامی اسلام را تعلیم و تربیت انسان ها عنوان کرده است.

وی دین اسلام را دارای مکتب خاصی در تعلیم و تربیت انسان ها عنوان نمود و اظهار داشت: برپایه آموزه های قرآن کریم، نخستین رسالت انبیای عظام تزکیه و تربیت انسان ها جهت نیل به اهداف بلند خلقت بوده است. دین اسلام با دارا بودن کامل ترین و پویا ترین اصول تعلیم و تربیت، با نگرشی الهی گونه به انسان و فلسفه حیات، هندسه تعلیم و تربیت خود را بر مبنای نظامی کارآمد بنا کرده و تمام ابعاد وجودی انسان را مبتنی بر آموزه های وحیانی به رشد و بلوغ می رساند. در مقابل بعضی از مکاتب تنها بر بعد جسمانی توجه می کنند و جنبه های مهم انسانیت را رها کرده اند. در این راستا پرورش الگوهای شاخص و مربیانی نستوه، که خود محور هدایت و تربیت راهپویان باورمند باشند، در درجه بالای اولویت قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده، علم، عالم، تعلیم، معلم و متعلم واژگان مقدسی خواند و خاطرنشان کرد: این واژگان همواره ارزش و بهای خویش را حفظ نموده و حاملان آن پیوسته بر تارک تاریخ جای داشته اند. دانشجویان و استادان اصلی ترین زیربنای علم و دانش بوده و تهذیب و توانمندی آنهاست که سعادت و شکوه معنوی، اخلاقی و علمی یک جامعه را رقم می زنند. دانشجویان بعنوان بدنه جوان و خلاق با هدایت استادان کوشا و متدین می توانند پا بر راه های نرفته بگذارند.

وی اضافه کرد: بر کسی پوشیده نیست که نقش دانشگاه های علوم پزشکی در آموزش جوانان مستعد و تربیت متخصصین برای نظام سلامت یک جامعه، مقدمه ضروری توسعه پایدار کشور است. به کارگیری مفهوم تعلیم و تربیت در قلمرو طب خود مبین معنای ژرفی است که با عنایت به مبحث و مقصد طب، دست یابی به ان جز به توفیق الهی میسر نمی گردد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این همایش دو روزه ۱۲ و ۱۳ اسفندماه با عرضه مقالات مختلف ادامه خواهد داشت.

منبع:

1400/12/13
23:30:28
5.0 / 5
762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانلود عکس