رئیس مركز همكاری های علمی و بین المللی وزارت علوم تاكید كرد

ضرورت تدوین برنامه ۵ و ۱۰ساله برای توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی

ضرورت تدوین برنامه ۵ و ۱۰ساله برای توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی

رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم اظهار داشت: لزوم دارد سفرا و رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف نسبت به تدوین برنامه پنج و ده ساله برای توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی اقدام نمایند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسین سالار آملی، رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم در اولین جلسه مجازی با همکاری اداره همکاریهای فرهنگی و سمن ها مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه که با شرکت سفرا و رایزن های فرهنگی بیشتر از پنجاه کشور برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، دیدگاه های خویش را برای تعامل بیشتر با نمایندگی های خارج کشور و وزارت امور خارجه در قالب گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور بیان کرد.
وی از حاضران در این ارتباط تصویری خواست تا نسبت به اعلام نیازهای نمایندگی های مختلف در کشورها به کتاب، دوره بازآموزی، فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان مستعد برای دریافت بورس تحصیلی در رشته زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در قالب تربیت استادان بومی اقدام نمایند.
دکتر سالار آملی اظهار داشت: معرفی اساتید کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در کشورهای مختلف برای ایجاد رابطه علمی با اساتید ایرانی از دیگر انتظارات ما از رایزنان علمی ایران در کشورهای دیگر است.
در ادامه این نشست، دکتر امیرسعید کرمی، معاون گسترش زبان وادبیات فارسی و ایران شناسی وزارت علوم، در گزارش مشروحی به بیان چالش ها و برنامه های آتی این وزارت برای توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور پرداخت.
سپس سفرا، معاونان و روسای نمایندگی های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور اهم نیازهای خویش را در زمینه تأمین استاد زبان فارسی، تجهیز اتاق های ایران شناسی در دانشگاه ها، ارسال منابع آموزشی، تخصیص بورس مطرح نمودند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در بخش پایانی نشست نیز، دکتر امیرسعید کرمی، با جمع بندی چالش ها و مطالب مطرح شده اظهار داشت: عدم تمرکز صرف بر پیشنهاد اعزام استاد زبان فارسی، لزوم معرفی مجلات علمی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی به اساتید غیر ایرانی برای انجام تحقیقات مشترک و نشر آن، تشویق انتشار مجلات علمی الکترونیکی مشترک در کشورها و یا حوزه های جغرافیایی مشترک و برگزاری آزمون استاندارد سنجش سامفا در سه نوبت در سال ۱۴۰۱ می تواند به وزارت علوم در گسترش زبان فارسی در دنیا کمک نماید.
او همینطور پیگیری مستمر برای افزایش بودجه و اعتبارات ارزی و ریالی برای توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی را یک اقدام ضروری اعلام نمود.1400/12/14
10:59:14
5.0 / 5
758
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانلود عکس