عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

هنوز زیرساخت پذیرش دانشجوی خارجی در ایران وجود ندارد

هنوز زیرساخت پذیرش دانشجوی خارجی در ایران وجود ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تاکید بر لزوم تغییر و اصلاح در تمام حلقه های آموزش عالی برای پذیرش دانشجوی بین المللی، اظهار داشت: این تغییر و اصلاح باید در تمام حلقه های آموزش عالی اتفاق بیفتد ؛ در این راه، صِرف بخشنامه نوشتن و تغییر سایت به نتیجه نمی رسد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر عباس قنبری باغستان، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بیست و ششمین رویداد سیاستی پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف (برنامه آفاق) که با همکاری انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات درباب سازگاری فرهنگی- اجتماعی دانشجویان بین المللی در ایران و تجربه سایر کشورها دراین زمینه، برگزار شد، با اشاره به اینکه دانشجویان خارجی مانند سفرای کشورهای خود هستند، اظهار داشت: زمانی که از لفظ «سفیر» استفاده می شود، سطحی از تشریفات، پروتکلهای جامع، آمادگی و... در ذهن می آید و ما باید برای حضور این سفیران علمی آمادگی لازم را داشته باشیم.
وی بااشاره به اینکه در آینده نزدیک احتمالاً مذاکرات ما در مورد برجام به نتیجه می رسد و می توانیم به شکل گسترده تر فعالیت بین المللی داشته باشیم، اشاره کرد: این در حالیست که اکنون اکوسیستم آموزش عالی ما آمادگی پذیرش دانشجوی خارجی، نه در حد سفیر، بلکه در حد استاندارد بین المللی را نیز ندارد.
قنبری با بیان نقش تحریم های ناجوانمردانه در جذب و پذیرش دانشجوی خارجی اظهار نمود: درست است که تحریم ها در این شرایط نقش داشتند ولی ما تجربه برجام را داشتیم و فضا تا حدودی برای این تبادلات علمی بین الملل آماده شد. اما باید گفت مشکل اینجاست که ما از درون آمادگی نداریم و نتوانسته ایم اقداماتی که برای این اکوسیستم نیاز است را انجام دهیم.
وی به دیوارهای بلند و سدهایی که در مقابل یک دانشجوی خارجی در ایران وجود دارد اشاره نمود و اظهار داشت: ما در حوزه جذب دانشجوی خارجی خیلی کُند جلو رفتیم و تنها چند کار تکنیکال انجام دادیم و به چند بخشنامه بسنده کردیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: در حوزه جذب دانشجوی بین المللی باید به این سوالات پاسخ دهیم که ما برای اوقات فراغت این دانشجویان چه برنامه ای داریم؟ چند نفر از کارمندان ما می توانند به انگلیسی و یا زبان دوم با آنها صحبت کنند؟ اگر یک دانشجوی بودایی بخواهد یک ساعت در مورد مذهبش صحبت کند این امکان وجود دارد؟ اگر دانشجوی خارجی بخواهد یک وعده غذای غربی بخورد باید کجا برود؟ ما دانشجویان بین المللی جذب کردیم که بطور کامل بورس شدند ولی به خاطر برخی مشکلات پس از یکی دو روز به کشور خود برگشتند.
وی اشاره کرد: هم اکنون ما شاید ۶۰، ۷۰ هزار دانشجوی خارجی داشته باشیم. این در حالیست که این تعداد باید ۴۰۰، ۵۰۰ هزار نفر باشد و باید هر عضو هیئت علمی پارتنر بین المللی خودرا پیدا می کرد.
قنبری با اشاره به لزوم بسترسازی برای جذب دانشجوی خارجی، اظهار داشت: اگر می خواهیم بگوییم بین المللی هستیم و از ظرفیت آن می خواهیم استفاده نمائیم، باید تغییر و تحول را از خودمان شروع نماییم، بسترسازی نماییم و بعد مبادرت به جذب نماییم. در صورتیکه بعضی مسئولان می گویند دانشجوی بین المللی بیاید بعد این اقدامات را انجام می دهیم.
وی با اشاره به تجربه مالزی در این خصوص اظهار داشت: وقتی نطام آموزش عالی مالزی تصمیم گرفت بین المللی شود ابتدا برنامه ریختند نظام جدید آموزش عالی را پایه ریزی، تحکیم و تقویت نمایند و به شکوفایی برسانند. آنها هنوز هم ادعا ندارند که بین المللی شده اند و می گویند ما تازه داریم وارد فاز پایداری می شویم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بر لزوم تغییر و اصلاح در تمام حلقه های آموزش عالی اصرار کرد و اظهار داشت: این تغییر و اصلاح باید در تمام حلقه های آموزش عالی اتفاق بیفتد و صرف بخشنامه نوشتن و تغییر سایت و... به نتیجه نمی رسد.
وی با اشاره به اینکه ما نیاز به انجام کارهای کوچک در سطح انجمن دانشجویی، سلف و رستوران و.. هستیم، اظهار داشت: در این ریزه کاری ها گیر کرده و کند حرکت کرده ایم. این در حالیست که در مسائل فرهنگی و اجتماعی، چالش ها عمیق تر می شود. برای مثال اگر یک دانشجوی بین المللی دست همکلاسی خودرا بگیرد و به کلیسا ببرد چه اتفاقی می افتد؟
قنبری با تاکید بر اینکه باید ظرفیت نشستن در کنار یک دانشجوی خارجی و پذیرش او به همان صورت که هست، ایجاد شود، اظهار داشت: ما متاسفانه کُند پیش رفتیم و اگر به این شکل ادامه دهیم، همین مقدار را نیز از دست خواهیم داد.
او در آخر اصرار کرد که باید زیرساخت ها و زمینه های پرداختن به اوقات فراغت، دین، کار، ازدواج و... برای دانشجویان خارجی در کشور ما ایجاد شود.
1400/12/17
11:17:30
5.0 / 5
870
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دانلود عکس