گزارشی از وضعیت خوابگاه های دانشگاه فردوسی مشهد،

كرونا خوابگاه ها را هم به خواب برد

كرونا خوابگاه ها را هم به خواب برد

به گزارش دانلود عكس خراسان رضوی «به محض ورود به خوابگاه، تمام مشغله ها و دغدغه های روزمره ام را از یاد می بردم، از هر اتاق صدایی می آمد. بیشتر اوقات در اتاقی نیم باز بود و صدای آهنگ آن در سالن پخش می شد،  اتاقی دیگر صدای خنده آنرا پر كرده بود، اتاقی هم در سكوت و از آن بوی استرس به بیرون سالن می زد.»«هم اتاقی هایم سر تفت دادن پیاز ماکارونی و شستن ظرف ها با هم درگیر بودند، یکی از آنها وسط اتاق می ایستاد، داد می زد و می گفت "امروز نوبت کیه اتاق رو تمیز کنه"، در چهره هایشان سرخوشی عجیبی دیده می شد»؛ اینها آخرین لحظه هایی است که از خوابگاه در ذهنم باقی مانده است.
بعد از حدود 5 ماه، وارد سالن خوابگاه می شوم، نور سالن نیمه تاریک است و اغلب اتاق ها خالی و بدون دانشجو، تنها صدای روشن بودن کولر آبی ۷ هزار به گوش می رسد، تمام اتاق ها بعد از تخلیه دانشجویان از خوابگاه پاکسازی شده و در حال ضدعفونی است، حس می کنم وارد ساختمان متروکه ای شده ام که چند سالی است دست نخورده باقی مانده است، جلوی اتاق ها تنها کفش هایی را روی جاکفشی می بینم که خاک گرفته و داخل برخی از کفش ها جوراب های چرکی رها شده است. یک نیروی خدماتی هم در انتهای راهرو در حال شستشوی آشپزخانه است.


چند قدم جلوتر در اتاقی باز است و دانشجویی در اتاق مشغول درس خواندن است، جلو می روم و با او وارد صحبت می شوم و می گوید دانشجوی ارشد است و چند هفته ای است که بعد از انتشار کرونا و تعطیلی خوابگاه ها برای کارهای رساله اش به اتاقش بازگشته اما این دفعه تک نفره در اتاق است. در اتاق ۴۰۲، دانشجوی دیگری سکونت دارد و می گوید حدود یک هفته است که از یزد آمده و دانشجوی پسا دکتری است، در این قسمت از خوابگاه فجر تنها چند دانشجو را می بینم که بی سروصدا تنها، در اتاق هایشان زندگی می کنند.


تا پیش از شیوع کرونا در شهرهای خراسان رضوی و قرار گرفتن مشهد در وضعیت قرمز، حدود ۵۴۰۰ دانشجوی دختر و پسر و ۶۰ خانواده در خوابگاه های دانشگاه فردوسی مشهد حضور داشتند اما همزمان با شیوع این ویروس در کشور، ۴ اسفندماه، ستاد ویژه جلوگیری از شیوع کرونا اطلاعیه داد که تمام مراکز آموزشی و دانشگاه‎های استان، به منظور حفظ سلامت شهروندان و ادامه فرآیند آموزش تا آخر هفته تعطیل خواهد شد. بعد از صدور این اطلاعیه، با وجود تعطیلی کلاس ها اما خوابگاه ها و سلف سرویس ها با رعایت پروتکل های بهداشتی فعال بودند و معاون فرهنگی دانشگاه اعلام نمود: به محض تخلیه و خروج دانشجویان از خوابگاه، ضدعفونی کردن تمامی خوابگاه ها صورت خواهد گرفت. سرانجام معاونت فرهنگی، اجتماعی دانشگاه فردوسی اعلام نمود که کلیه مراسم ها، همایش ها و گردهمایی های دانشگاه تا آخر سال لغو و مسابقات ورزشی، تمرینات فوق برنامه و فعالیت سالن های بدنسازی دانشجویان هم تا آخر سال ۱۳۹۸ تعطیل می باشد.


هم زمان با تعطیلی یک هفته ای دانشگاه، شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی با صدور اطلاعیه ای در کانال تلگرامی خود در ۵ اسفندماه اعلام نمود: «دانشگاه تا عید تعطیل خواهد بود و این تعطیلی تا جمعه، افزایش احتمال ورود ویروس کرونا از شهرهای اطراف را به همراه دارد و چون هنوز در مشهد موردی قطعی نشده است دانشجویان سریعاً خوابگاه های خویش را ترک کنند». که همین اطلاعیه شروعی برای ترک خوابگاه ها توسط دانشجویان بود و با عنایت به تصمیم گیری دانشجویان رحیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از دانشجویانی که به خاطر تعطیل شدن دانشگاه به شهرهای خود باز می گشتند خواست تا با مسؤلان بهداشت شهرستان خود هماهنگی داشته باشند و از رسانه ها درخواست نمود تا با انعکاس برخی اخبار، ترس اجتماعی ایجاد نکنند.
پس از آخر تعطیلات نوروزی، با عنایت به گسترش شیوع کرونا تمام کلاس های دانشگاه تا آخر ترم به صورت مجازی برگزار گردید و دانشجویان دیگر امیدی به بازگشتن به کلاس های حضوری نداشتند. اما رئیس دانشگاه در ۱۵ اردیبهشت ماه اطلاع داد که امکان برگزاری امتحانات حضوری بعد از ۲۰ خرداد وجود دارد و عنوان کرد: دانشگاه هزینه اینترنت دانشجویان را تأمین خواهد نمود که باردیگر اندکی امید در میان دانشجویان برای حضور در دانشگاه بوجود آمد.


در صورتی که دو روز بعد از انتشار این خبر، در ۱۷ اردیبهشت، طاهری معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی در گفتگو با ایسنا خاطرنشان کرد: بودجه ای برای تأمین هزینه اینترنت تمام دانشجویان پیشبینی نشده بود و امکان پرداخت هزینه اینترنت برای تمام دانشجویان امکان پذیر نیست و تمرکزمان روی دانشجویان کم بضاعت است تا عدالت آموزشی رعایت شود.
وی در مورد وضعیت بازگشایی خوابگاه های دانشگاه هم عنوان کرد: تا کنون مصوبه ای جهت استفاده از خوابگاه ها نداشته ایم، اما بر مبنای توافقاتی که در هیأت رئیسه دانشگاه شکل گرفته، قرار بر این شد تا انتهای ماه رمضان دانشجویانی که پژوهش شان گرفتار مشکل شده با تدابیر خاصی به صورت محدود خوابگاه در اختیارشان قرار داده شود.
رئیس دانشگاه فردوسی اما پس از 11 روز باردیگر اعلام نمود که همچنان تا آخر ترم کلاسی به صورت حضوری نخواهیم داشت و امتحانات به صورت مجازی برگزار می شود و تنها دانشجویان دکترا و ارشد می توانند طبق پروتکلی که تعریف می ‎شود برای رساله خود در دانشگاه حضور داشته باشند و خوابگاه های دانشگاه از ۱۷ خردادماه پذیرای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ارشد شد اما به شرطی که لزوم حضور آنها توسط معاونت پژوهشی دانشکده و دانشگاه مورد تایید قرار می گرفت.
روز سه شنبه ۲۷خرداد دانشگاه اطلاعیه ای درمورد تخلیه خوابگاه ها به منظور تعمیر و آماده سازی اتاق ها منتشر نمود و مدیر رفاه و سلامت دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با ایسنا عنوان کرد: دانشجویان تا ۱۰ تیرماه باید اتاق خویش را تخلیه کنند و دانشجویانی هم که واحد عملی دارند، هم زمان با اتمام واحدها، تا ۱۵ مردادماه فرصت دارند خوابگاه خویش را تحویل دهند.


مدیر رفاه و سلامت دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در مورد لزوم تخلیه خوابگاه ها اظهار نمود: مهمترین لزوم مطرح شده این است که دانشجویان کارشناسی واحدهای عملی خویش را بگذرانند و ما هم بتوانیم دانشجویان را با کمترین ظرفیت در اتاق های یک نفره یا دو نفره جای دهیم. این در صورتی اتفاق می افتد که اتاق ها خالی شود و ما خوابگاه ها را سمپاشی و آماده سازی نماییم و در اختیار دانشجویان برای آن یک ماه قرار دهیم، همینطور برخی از اتاق ها تعمیرات جزئی و کلی لازم دارد که تنها فرصت ما تابستان است ازاین رو تخلیه خوابگاه ها ضروریست.
رئیس امور خوابگاه های دانشگاه فردوسی هم اظهار نمود: ما هیچگاه نگفتیم که حتما حضور فیزیکی دانشجو لازم است و باید خوابگاهشان را خودشان تخلیه کنند. اطلاعیه ای تنظیم کردیم که شرایط تخلیه را مطرح و نخستین بند آن این است که برای تخلیه اتاق، الزامی برای حضور فیزیکی دانشجویان نیست و چند روش جایگزین گذاشته ایم؛ بعنوان مثال اگر دانشجویان، آشنایی در مشهد دارند، معرفی کنند و وسایل شان را تحویل بگیرند.


محمدخانی عنوان کرد: در موارد خاصی که دانشجو به هیچ شکل امکان جمع آوری وسایل خویش را ندارد، دانشگاه هم وسایلی مانند کارتن، پلاستیک و مواردی که امکان دارد برای بسته بندی لازم باشد را تهیه کرده است تا وسایل دانشجویان با همکاری نیروهای خدماتی به انبار و به اسم دانشجو و شماره اتاق منتقل می شود. ازاین رو هیچ الزامی به حضور فیزیکی دانشجو نیست. سفارش هم این است که دانشجویان برای تخلیه خوابگاه خود به مشهد سفر نکنند بلکه از راه روش های جایگزینی که در اطلاعیه آمده است، استفاده کنند.
هم زمان با از سرگیری شیوع گسترده کرونا در خراسان رضوی و قرار گرفتن مشهد در وضعیت قرمز، دانشگاه با صدور اطلاعیه ای در خصوص لغو کلیه کلاس های عملی و عملی – نظری، اسکان دانشجویان در سراهای دانشجویی به دلیل انتشار کرونا و ضرورت رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را از تاریخ ۱۴ تیر تا اطلاع ثانوی لغو نمود.


رئیس امور خوابگاه های دانشگاه فردوسی در گفتگو با ایسنا هم اظهار نمود: هم اکنون حدود ۱۵۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی و تعداد کمی دانشجوی خارجی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در خوابگاه های دانشگاه حضور دارند و در هر اتاق یک دانشجو مستقر است. تمام وسایل دانشجویان مدیریت و بسته بندی شده است، اتاق ها به صورت کامل تمیز و تعمیر شده است، ضد عفونی شده اند و دانشجویان اتاق های خویش را تخلیه کرده اند.
1399/05/02
22:58:37
5.0 / 5
2146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس