دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبرداد

اختیارات علمی و آموزشی واگذار شده به ستادکل نیروهای مسلح تصویب گردید

اختیارات علمی و آموزشی واگذار شده به ستادکل نیروهای مسلح تصویب گردید

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب نهایی اختیارات واگذار شده به ستاد کل نیروهای مسلح تصویب آگاهی داد و اظهار داشت: اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان نیز تصویب گردید.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در جلسه هشتصد و پنجاه و هشت شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این جلسه بیستمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۴۰۰ بود و اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان و اختیارات واگذار شده در زمینه علم و آموزش به ستاد کل نیروهای مسلح تصویب گردید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در این نشست همین طور اصلاح بخشنامه شورای هنر نیز مورد تصویب اعضای شورای عالی قرار گرفت.
دکتر عاملی درباره سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در این نشست کلیات سند تحول که بر طبق تدابیر رهبر معظم انقلاب اصلاح شده است، مورد بررسی قرار گرفت ولی تکمیل آن به جلسات آتی موکول شد.
استاد دانشگاه تهران درباره جلسه ستاد هماهنگی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی نیز اظهار داشت: جلسه دهم این ستاد به ریاست معاون اول رییس جمهور انجام شد که بر طبق مصوبه این جلسه قرار شد بودجه اجرای برش استانی سند مهندسی فرهنگی هم در بودجه سالیانه و هم در برنامه های پنج ساله کشور تدبیر شود و کمیته ای با عضویت وزیر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بودجه های حمایتی این اسناد تشکیل گردد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: این سند در حقیقت یک جامعیتی دارد که همه کارهای فرهنگی استان را بصورت یکپارچه مدیریت می کند. همین طور در این نشست تشکیل "کارگروه ادبیات خلاق" برای نخستین بار مطرح و تصویب گردید.
دکتر عاملی سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی را محصول کار کارشناسی گسترده دانست و اضافه کرد: در گذشته چنین سابقه ای را نداریم که اعضای شورای عالی ۲۲ جلسه به بررسی کارشناسی تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص داده باشند که به پشتوانه بدنه کارشناسی که در دستگاهها و در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده بود، تدبیر گردید. این سند در هشت فصل تنظیم شد که در فصل ابتدایی آن به اهداف پرداخته شده است و اهداف درواقع برآیند مسائل جامعه است. تقویت فرهنگ عمومی، پشتیبانی از فرهنگ نخبگانی، استقرار ارزش های اسلامی در جامعه و توجه به تعلیم وتربیت هم بوسیله نهادهایی مانند آموزش وپرورش، آموزش عالی کشور، وزارت بهداشت و حتی مهدکودک ها همچون مطالبی است که در اهداف مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی چابک سازی دبیرخانه این شورا را محور دیگر این سند دانست و اظهار داشت: دبیرخانه باید بتواند سازوکارهایی داشته باشد که در موضوعات اصلی بصورت تخصصی ورود پیدا کند. در گذشته ۱۱ شورای تخصصی داشتیم که این شوراهای تخصصی به مسائل مختلف می پرداختند ولی بر طبق حکم رهبر حکیم انقلاب اسلامی، شوراهای تخصصی باید به هسته های فکری تبدیل شوند و درک عمیقی از وضع موجود و وضعیت آینده و مسیری که از وضعیت موجود به سمت آینده مطلوب باید پیش بریم را تدبیر کنند. بر این اساس چهار ستاد مهندسی فرهنگی و اجتماعی، هماهنگی و راهبری در زمینه تعلیم وتربیت، علم و فناوری و فرهنگ و زنان و خانواده پیش بینی شده که بدون افزایش نیروی انسانی و استفاده از ظرفیت موجود کشور و امکانات زیادی که در دستگاه های دولتی و نهادهای حکومتی، نخبگان اجتماعی و مردم وجود دارد، اجرا خواهد شد.
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: قسمتی از سند درباره ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است و اینکه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که در این دوره بصورت غیردائمی خدمتشان هستیم در شوراهای تخصصی کماکان حضور خواهند داشت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: بنیان اصلی فرهنگ است و در این دوره طبیعتاً بر طبق اولویت های ضروری جامعه، اولویت تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی، درحوزه فرهنگ شکل می گیرد ولی به این معنا نیست که حوزه علم و فناوری رها شود. توجه اساسی به آموزش وپرورش و اجرائی سازی و روزآمد سازی نقشه جامع علمی کشور مورد تاکید بوده و از ماموریت های اصلی شورای انقلاب فرهنگی است.
دکتر عاملی در آخر اشاره کرد: عرصه فرهنگ شامل علم و دانش، دین و دینداری، فرهنگ عمومی و فرهنگ در رابطه با خواص می شود و امروز فرهنگ انقلابی و متعهد بودن به ارزش های انقلاب اسلامی بنیان جهش و تحول فرهنگی را شامل می شود.1400/12/25
21:10:00
5.0 / 5
785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانلود عکس