عملكرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1400 تشریح شد؛

از پشتیبانی از پژوهشگران، نخبگان و دانشمندان تا ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو

از پشتیبانی از پژوهشگران، نخبگان و دانشمندان تا ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح، تبیین و بازتاب فعالیت ها و عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در سه حوزه فرهنگ، علم و فناوری پرداخت.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن توصیف این شورا بعنوان یکی از موفق ترین و مؤثرترین شوراها در پیکره نظام اسلامی؛ وجود و استمرار فعالیت چنین شورایی را سبب خلق تحولات مختلف و مثبت و مانع از شکل گیری مشکلات در خیلی از حوزه های کلان مدیریتی و سیاستی بخصوص در سطوح عالیه برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه های مهم و فراگیر نظیر آموزش و پرورش، آموزش عالی و حوزه های علوم و فناوری های پیشرفته دانست.
عاملی تصریح کرد: بی گمان نمی توان نسبت به مصوبات و تصمیمات اثرگذار و مهم شورایعالی انقلاب فرهنگی حوزه های خاص و متعدد فرهنگی، اجتماعی و علمی و فناوری داشته است به دیده بخشایش نگاه کرد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن توجه به حوزه نظارتی و ارزیابی عملکرد ساختارها و نهاد های تاسیس شده توسط این شورا و ارزیابی اجرای مصوباتش، در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰ مصوبه را در حوزه سیاست ها، خط مشی ها و ضوابط حوزه علم، فناوری، فرهنگ، نخبگان و انتخاب و تایید افراد برای عضویت در مجامع و نهادهای مختلف و وابسته؛ تصویب و ابلاغ کرده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت، ارزیابی وضعیت اجرای مصوبات، حوزه فرهنگی ورزش کشور، سیاست ها و راهبردهای عفاف و حجاب در کشور، وضعیت صدمه های اجتماعی در کشور، ارزیابی عملکرد کمیسیون فرهنگی ورزش و تربیت بدنی، ارزیابی عملکرد شورای برنامه ریزی مدارس دینی اهل سنت و... مورد توجه شورایعالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه این شورا در سال ۱۴۰۰ بوده است.
حمایت از پژوهشگران، نخبگان و دانشمندان
استاد دانشگاه تهران ضمن اشاره به تاکید و اهتمام خاص شورایعالی انقلاب فرهنگی به پشتیبانی از پژوهشگران، نخبگان و دانشمندان اظهار داشت: اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان، راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان و ضوابط و معیارهای عمومی عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران توسط شورایعالی تصویب شده است.
اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان
عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به تصویب این مصوبه از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: آینده کشور در گرو شکوفایی استعدادهای جوان است و تشکیل شبکه های علمی، تقویت چرخه نخبه پروری، سرمایه گذاری و حمایت حاکمیت از دوران نوجوانی تا رسیدن به دوران اثربخشی، تاثیر به سزایی در نیل به این هدف مقدس و تربیت دانشمندان تراز اول در عرصه های مختلف، خصوصاً در حوزه های علوم انسانی و علوم پایه دارد.
در این راستا؛ شورایعالی انقلاب فرهنگی اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان را بعنوان شخصیت حقوقی مستقل و به صورت مؤسسه ای آموزشی-پژوهشی و هیأت امنائی، وابسته به وزارت آموزش و پرورش تصویب کرد تا ضمن آگاهی بخشی نسبت به اهمیت دانش و پژوهش در پیشرفت کشور، تسهیلات و امکانات لازم را برای شناسایی و جذب دانش ­آموزان و دانش ­پژوهان مستعد، ارتقای انگیزه و توانمندی علمی، تقویت خودباوری و رشد ابعاد فردی، پی­ ریزی شبکه ارتباطی و حمایت و هدایت آنان در راه توسعه کشور و رسیدن به قله ­های دانش جهان در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، از هر حیث فراهم سازد.
وی اظهار داشت: اعضای باشگاه، علاوه بر برگزیدگان المپیادهای علمی، جوانانی خواهند بود که در رقابت­ها و فعالیت­های علمی، ملی و بین­المللی در مقاطع دانش ­آموزی و دانشجویی درخشش داشته ­اند و شرایط مندرج در آئین نامه ­ای که به تصویب هیأت امناء خواهد رسید را احراز کرده باشند.

راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: پیرو عرضه گزارش بنیاد ملی نخبگان به شورایعالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با میزان خروج و بازگشت نخبگان و همینطور میزان اجرایی سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، به منظور جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان، راهکارهایی برای همکاری با متخصصان و کارآفرینان توانمند ایرانی خارج از کشور، تسهیل بازگشت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور و بهره برداری از ظرفیت آنها، طراحی برنامه های ویژه برای توسعه کسب وکارهای جدید و پیشبرد فناوری های راهبردی کشور با استفاده از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور، به تصویب شورایعالی رسید.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: طبق این مصوبه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و همینطور مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاههای اجرایی مجازند علاوه بر سازوکارهای موجود، از راه مرکز تعاملات بین المللی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری؛ از میان دانش آموختگان و اساتید برجسته ایرانی خارج از کشور؛ مبحث برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور؛ در چارچوب قرارداد پیمانی یک ساله، عضو هیئت علمی جذب کنند. سازمان اداری و استخدامی کشور هم موظف شد برای تأمین ردیف مجوز استخدام هیأت علمی مبحث این برنامه در سقف ردیف های مجاز سالیانه همکاری و اقدام نماید. همینطور سازمان برنامه و بودجه موظف شد منابع لازم برای این برنامه را در قوانین بودجه سالیانه پیش بینی نماید.
وی ادامه داد: هم مقرر شد با هدف ارتقای حکمرانی و هوشمندی ملی در حوزه تبادلات بین المللی سرمایه انسانی خصوصاً نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص، «رصدخانه ملی گردش نخبگان» با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و بنیاد ملی نخبگان و با استفاده از ظرفیت یکی از دانشگاه های معتبر کشور، با مأموریت رصد، پایش و ارزیابی جایگاه جمهوری اسلامی ایران در جریان های بین المللی گردش نیروی انسانی تحصیلکرده، فناور و متخصص و نخبه و عوامل مؤثر بر آن، بدون توسعه تشکیلاتی تشکیل گردد.
ضوابط و معیارهای عمومی عضویت (وابسته، پیوسته و افتخاری) در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، تکریمی است که در جهت پاسداشت دستاوردهای علمی، اجرایی، فرهنگی و اخلاقی فرهیختگان نظام سلامت به واجدین شرایط اعطاء می گردد. نتایج و دستاوردهای درخشان در خدمت رسانی و بهبود نظام سلامت کشور، تولید علم و ارتقای آموزش پزشکی و مشارکت مستمر در سایر فعالیتهای ملی و بین المللی در رابطه با نظام سلامت، از شاخصهای اساسی در دستیابی به عضویت فرهنگستان علوم پزشکی است. در این راستا؛ شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ ضوابط و معیارهای عمومی عضویت شامل وابسته، پیوسته و افتخاری در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران را تصویب و ابلاغ نمود.
ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این شورا در مورد ساماندهی به نظام سنجش و پذیرش دانشجو اظهار داشت: شورا، سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی و تفویض وظایف و اختیارات لازم درمورد ارتقای اعضای هیأت علمی، پذیرش دانشجو و گسترش، هماهنگی و برنامه ریزی علمی، آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح به ستاد کل نیروهای مسلح را مصوب و ابلاغ کرده است.

سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از آخر متوسطه)
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی مبحث کنکور را یکی از دغدغه های جدی دانش آموزان و جوانان کشور دانست و با عنایت به سیاست های توسعه آموزش عالی در کشور اضافه کرد: هم اکنون به صورت کلی مشکلی در ظرفیت پذیرش دانشجو وجود ندارد و پذیرش در رشته محل ­هایی که پر­متقاضی نیستند، صرفا برپایه سوابق تحصیلی و مطابق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام می ­شود؛ اما در رشته های پر متقاضی باید کنکور همچنان برگزار گردد.
او همینطور تصریح کرد: از یک سو؛ شیوه تست زنی هم ملاک خوبی برای پذیرش نبود و ارتباطی بین نوع تحصیل و امتحان دوره تحصیل در دبیرستان با پذیرش در کنکور وجود نداشت. از سویی دیگر؛ فشار روانی هم بر دانش آموزان زیاد بود. لذا؛ شورایعالی انقلاب فرهنگی در تعامل با همه ذی نفعان و ذی ربطان؛ سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی بعد از آخر متوسطه را مصوب و ابلاغ نمود. بر مبنای شیوه جدید؛ فرایند ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان از راه نمره ­کل سابقه تحصیلی و نمره ­کل آزمون اختصاصی انجام می ­شود.

ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی»
عاملی اضافه کرد: تنظیم ظرفیت دانشگاه ­ها در حوزه پزشکی و اتخاذ تدابیر مناسب برای مواجهه با بحران پیری جمعیت در آینده به صورت خاص و توجه به سلامت در مناطق محروم و کم برخوردار از کارهای مهمی است که در کشور باید انجام می شد. بنابراین شورایعالی انقلاب فرهنگی برای رفع کمبود پزشک؛ پیشگیری از فرسودگی کادر درمان و کاهش صدمه پذیری نظام سلامت در رویارویی با بحران ها؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی بر مبنای نیاز جامعه و به صورت خاص دسترسی به پزشکان و کادر درمان در مناطق محروم و کم برخوردار، افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی را تصویب و ابلاغ نمود.
طبق این مصوبه با عنایت به سرانه پزشک به جمعیت در کشور که الان ۱۳ در ده هزار است، باید برای دستیابی به سرانه پزشک به جمعیت ۲۰ در 10 هزار در سال ۱۴۱۰، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه ریزی شود. این افزایش ظرفیت؛ مخصوص داوطلبان آزاد شهرستان ها و مناطق محروم و کم برخوردار می باشد. پذیرش در این افزایش ظرفیت که به صورت کد رشته محل های مشخص در دفترچه های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می شود، صرفاً برای عرضه خدمت در شهرستان ها و مناطق محروم و کم برخوردار خواهد بود و در صورت عدم وجود داوطلب حائز شرایط برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده صرفا به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با تعهد عرضه خدمت در شهرستان ها و مناطق تعیین شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص خواهد یافت.

تفویض وظایف و اختیارات لازم درمورد ارتقای اعضای هیأت علمی، پذیرش دانشجو و گسترش، هماهنگی و برنامه ریزی علمی، آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح به ستاد کل نیروهای مسلح
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: شورایعالی انقلاب فرهنگی به تازگی سند جامع علم و فناوری در حوزه دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران را مصوب کرد و با عنایت به اقتضائات خاص پذیرش و تحصیل و ارتقا در رشته های حوزه دفاعی و امنیتی؛ شورایعالی، وظایف و اختیارات لازم در مورد ارتقای اعضای هیأت علمی، پذیرش دانشجو و گسترش، هماهنگی و برنامه ریزی علمی، آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح را به خود ستاد کل نیروهای مسلح واگذار کرد. لازم است بدانیم توانمندی های حوزه های امنیتی در سالهای اخیر باعث تعجب و اذعان دشمنان انقلاب شده است و ضروری بود تا این حوزه تقویت شود.
وی ادامه داد: طبق این مصوبه شورا، مصوبات مورد نیاز ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی، پذیرش دانشجو و گسترش، تعیین راهبردها، سیاست ها و ضوابط ایجاد رشته ها و رشته گرایش های مورد نیاز حوزه دفاعی و امنیتی در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش عالی، تطبیق عناوین رشته های دانش آموختگان نیروهای مسلح برای ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی کشور و بالعکس، بررسی، تصویب و صدور هر نوع مجوز شامل دائم یا موقت برای تأسیس، توسعه و گسترش دانشگاه ها و دانشکده ها و مراکز آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح در کشور منطبق بر ضوابط و مقررات، آئین نامه ها و مقررات حاکم بر مراکز آموزش عالی کشور و مصوبات ذی ربط شورایعالی انقلاب فرهنگی و اقتضائات نیروهای مسلح، به ستاد کل نیروهای مسلح تفویض شد و مدارک صادره توسط این ستاد دارای اعتبار رسمی و واجد امتیازات قانونی می باشد.

سیاست های ایجاد و ارتقا سکوهای ملی تربیتی، آموزشی، پژوهشی و نوآوری و فناوری
عاملی در ادامه اظهار داشت: نگاهی به اسناد ملی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری حاکی از تاکید این اسناد بر اهمیت و استقرار نظام آموزش مجازی، شبکه سازی پژوهشی و ایجاد زیرساخت ­های فناورانه مرتبط می باشد. کرونا با همه نتایج منفی؛ باعث اهتمام و توجه خاص به آموزش مجازی و ایجاد سامانه ها و سکوی های اختصاصی از جانب دانشگاه ها و مرکز آموزشی کشور شد. در این راستا؛ شورایعالی «سیاست های ایجاد و ارتقا سکوهای ملی تربیتی، آموزشی، پژوهشی و نوآوری و فناوری» را به منظور ایجاد و ارتقاء سکوهای ملی واحد برای توسعه عدالت تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری، هم افزایی منابع و امکانات، افزایش دسترسی همگانی به منابع علمی و فناوری برای عموم کاربران و به صورت خاص دانش آموزان، دانشجویان، کارکنان، معلمان و اساتید و فعالان اقتصاد دانش بنیان، توسعه نظام آموزش مجازی مبتنی بر شبکه همگرا و هم افزای رقومی و باکیفیت بر بستر شبکه ملی اطلاعات تصویب و ابلاغ نمود. خروجی این مصوبه بایست تأمین کننده محتوای سالم، امن و به روز، رقابت پذیر و قابلیت بهره برداری یکسان و باکیفیت در همه مناطق کشور باشد.

حوزه های علمیه
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تسری مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد حوزه های علمیه به شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خوهران از دیگر مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۴۰۰ بود و با این مصوبه تمامی مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد حوزه های علمیه شامل اساسنامه شورای گسترش مؤسسات آموزش عالی حوزوی، صدور مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف حوزوی و سایر مصوبات ذی ربط که تابحال توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با حوزه­های علمیه تصویب شده و یا می­شود، به حوزه های علمیه خواهران هم تسری پیدا خواهدکرد و گره گشای حوزه های علمیه خواهران خواهد بود.
حوزه فرهنگ
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در حوزه فرهنگ، پشتیبانی از کالای ایرانی بخصوص با نامگذاری های بیشتر از یک دهه اخیر توسط مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد و فرهنگ سازی برای مصرف کالای ایرانی در کنار توسعه دانش بنیان و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان مورد توجه شورا بوده است. نامگذاری کودکان هم مورد توجه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۴۰۰ بوده است. اصلاح وظایف و ترکیب کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و شورای هنر بعنوان دو ساختار تخصصی حوزه فرهنگ در ذیل شورایعالی با توجه تغییرات و تحولات فرهنگی مورد توجه شورایعالی بوده است.

مصوبه «سیاست ها و اقدامات تقویت و ترویج نام گذاری متولدین جدید مبتنی بر فرهنگ اسلامی – ایرانی»
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: نام گذاری فرزندان همچون موضوعات مهم فرهنگی است. تحت تاثیر تغییر و تحولات اجتماعی و فرهنگی درونی و بیرونی و متأثر از رشد فردگرایی و تمایل به ایجاد تمایز و برجسته سازی، شاهد بروز و ظهور نامهای متعارض با هویت ومیراث اسلامی – ایرانی بوده ایم، ضمن این که شاهد کاهش ظرفیت اسامی سنتی - مذهبی و ایرانی در نام گذاری متولدین جدید بوده ایم. بنابراین شورایعالی «سیاست ها و اقدامات تقویت و ترویج نام گذاری متولدین ایرانی مبتنی بر فرهنگ اسلامی – ایرانی» را مصوب و ابلاغ نمود.
این سیاست ها جنبه تقویت شناخت و آگاهی خانواده ها نسبت به مزایا و نتایج فردی و اجتماعی نوع نام گذاری کودکان دارد و تلاش می کند با گسترش برنامه های تشویقی برای نام گذاری های مذهبی خاص و کلیدی و بهره گیری از ظرفیت فرهنگی، علمی و تکنولوژی های جدید در تقویت و گسترش نام گذاری متولدین جدید متناسب با هویت اسلامی – ایرانی جامعه و ظرفیت سازی برای شناسایی و ساخت نامهای جدید جذاب، زیبا و نوآورانه متناسب با هویت و فرهنگ اسلامی- ایرانی و ترویج آنها اثرگذار باشد.

ماده واحده «اصلاح و تکمیل مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی پشتیبانی از کالای ایرانی
او همینطور اظهار داشت: پشتیبانی از کالای ایرانی از سیاست های مبنایی نظام جمهوری اسلامی ایران و زمینه ساز رشد و پیشرفت درون زای کشور می باشد. در این راستا؛ شورایعالی در سال ۱۳۹۷ مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی پشتیبانی از کالای ایرانی در سطوح خانواده، جامعه و سازمان ها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی را تصویب و ابلاغ نمود که تا کنون دو بار گزارش اجرای این مصوبه هم از جانب دبیرخانه دریافت شده است. در جهت اجرای بهتر این مصوبه و طراحی سازوکارهای لازم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین کلیه دستگاههای مجری برای اجرای این مصوبه و وفق ماده ۱۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۰۳/۱۰/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، شورایعالی، نظارت بر عملکرد دستگاه ها و نهادها را به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز واگذار کرد و این ستاد موظف شد گزارش سالانه اجرای مصوبه را به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه کند.

اصلاح آئین نامه شورای هنر
عاملی اظهار داشت: وظایف شورای هنر وابسته به شورایعالی انقلاب فرهنگی که مهم ترین شورای حوزه هنر در کشور است، متناسب با تحولات فناوری و تغییرات فرهنگی حوزه هنر به روز رسانی شد و ترکیب اعضای آن هم اصلاح و نمایندگان دستگاههای اجرایی و ذی نفعان و ذی ربطان به ترکیب آن افزوده شد.

ماده واحده «اصلاح وظایف کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران»
وی ادامه داد: وظایف کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورایعالی انقلاب فرهنگی به مسئولیت جناب آقای دکتر ولایتی اصلاح و تکمیل شد و این کمیته موظف به سیاستگذاری، برنامه ­ریزی و پشتیبانی از گنجاندن تاریخ، محتوا و دستاوردهای علمی، فنی و هنری دانشمندان دوره­ تمدن اسلامی در کتب درسی و کمک درسی و پایه­ های علوم مربوطه در حوزه­ های آموزش و پرورش و آموزش عالی، مبتنی بر راهبردهای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی معطوف به هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی؛ برنامه­ ریزی و پشتیبانی از شناسایی و شناساندن دانشمندان مسلمان و میراث علمی، فنی و هنری آنان به اقشار مختلف جامعه، بخصوص دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، معلمان و اساتید کشور به زبان علمی روز، پشتیبانی از تألیف و تدوین مقالات، گزارش­ ها، کتاب ­های علمی، پایان­ نامه­ های دانشگاهی و برگزاری همایش های در رابطه با منابع و آثار علمی تمدن اسلام و ایران، با هدف بهره­ گیری در مجامع و برنامه­ های آموزشی و علمی کشور شد.

انتخاب و تایید عضویت افراد و تعیین مناسبت های جهت درج در تقویم رسمی
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: انتخاب و تایید عضویت افراد حقیقی و حقوقی برای عضویت در نهادها و مجامع و ریاست دانشگاه ها و تعیین مناسبت های جهت درج در تقویم رسمی کشور از امور جاری شورایعالی انقلاب فرهنگی است که در این راستا در کنار فعالیت کمیته تایید صلاحیت دانشگاه ها و بررسی و تایید افراد پیشنهادی برای مدیریت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، مناسبت های لازم برای درج در تقویم هم به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی مورد تایید قرار گرفت.

انتخاب و تایید افراد در شورایعالی انقلاب فرهنگی
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یکی دیگر از وظایف شورایعالی انقلاب فرهنگی انتخاب و تایید افراد حقیقی و حقوقی برای عضویت در مجامع مختلف است اظهار داشت: با عنایت به صدور حکم جدید مقام معظم رهبری برای اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ این شورا می بایست نمایندگان خویش را برای عضویت در شوراهای ذیل و تاسیسی خود برای مدیریت و راهبری حوزه فرهنگ و علم تعیین نماید و در این راستا؛ انتخاب نمایندگان شورایعالی انقلاب فرهنگی در هیأت امنای سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی، شورای فرهنگی - اجتماعی زنان و خانواده، شورای راهبردی علم، فناوری و نوآوری دفاعی و امنیتی، هیأت نظارت بر مطبوعات، شورای فرهنگ عمومی انجام گرفت.
همینطور دبیر شورای فرهنگ عمومی و اعضای حقیقی آن که توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی گشتند، مورد تایید شورایعالی قرار گرفتند و عضو جدید هیات امنای دانشگاه شاهد با معرفی رئیس بنیاد شهید مورد تایید قرار گرفت.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و رئیس هیات عالی جذب هیات علمی دانشگاه ها هم با عنایت به عملکردشان باردیگر توسط شورایعالی انتخاب و تایید شدند.

مصوبات قبلی توشیح و ابلاغ شده
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به این که بخشی از مصوبات در ارتباط با خط مشی گذاری های کلان که از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ به تصویب رسیده و ابلاغ نشده بود در دوره جدید فعالیت شورا و با همراهی و مساعدت جناب آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی توشیح و به دستگاههای مجری ابلاغ گردید، اظهار داشت: شورا ۱۷ مصوبه محتوایی و کلیدی را در این بازه زمانی تصویب کرد که با ابلاغ آنها در سال۱۴۰۰ ؛ ساز و کار اجرایی شدن آنها درحال آماده سازی در دستگاههای اجرایی می باشد.
عاملی، سیاست ها و اقدامات اساسی پشتیبانی از ترویج نام ها و نشانه های اسلامی- ایرانی، سند توسعه فناوری های فرهنگی و نرم، سند ملی حقوق کودک و نوجوان، سیاست های راهبردی رسانه ای در شرایط بحران طبیعی و کرونا و همینطور اصل تاسیس صندوق شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری را از مصوباتی سیاستی و محتوایی بسیار مهم دانست که طی چند سال گذشته تصویب شده بودند و در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شدند.
وی تصریح کرد: اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان، اساسنامه اصلاحی بنیاد ایرانشناسی، اصلاح و تکمیل آئین نامه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور، ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی و لغو سند یا بیانیه آموزش ۲۰۳۰ هم از مصوباتی بودند که در سال ۱۴۰۰ به توشیح رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیدند و توسط ایشان به دستگاههای اجرایی برای اجرا ابلاغ شدند.
همینطور اصلاح ماده دو قانون تشکیل هیات های امناء دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، اصلاح و تکمیل بند شش ماده پنج آئین نامه تشکیل هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، اصلاح و تکمیل ماده یک اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شدند.
عاملی در بیان اهمیت مصوبه سیاست ها و اقدامات اساسی پشتیبانی از ترویج نام هاونشانه های اسلامی- ایرانی بر تأثیرگذاری نام ها و نشانه ها در فرهنگ سازی، هویت بخشی، رشد و تکوین شخصیت و ایفای نقش های تربیتی وترویج و تثبیت آرمان ها، ارزش ها و فرهنگ اسلامی تصریح کرد و اضافه کرد: در این راستا لازم است با تبیین، تقویت، ترویج و صیانت از مفاهیم فرهنگی و تمدنی، فرهنگ، هنر و هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی وحفظ قوت و اصالت خط و زبان فارسی بعنوان رکن هویت ملی و ممانعت از ترویج فرهنگ غرب، نام ها و نشانه های مغایر و معارض و تبلیغ، تشویق و پشتیبانی از استفاده از طرح ها، نام ها، نمادها و نشانه های ملهم از فرهنگ اسلامی ایرانی در تولید آثار، محصولات و کالاها و عرضه خدمات؛ مانع از نقض ارزش ها، احکام و آموزه های اسلامی و تضعیف فرهنگ و اخلاق اسلامی شویم.
استاد دانشگاه تهران همینطور در تبیین لزوم و اهمیت تصویب سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی بعنوان یکی دیگر از مصوبات مهم شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این سند مهم در جهت بازیابی، احیاء و تقویت هویت ایرانی- اسلامی در شهر و معماری معاصر، متناسب با شأن و جایگاه آن در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و با هدف ایجاد زمینه تحقق شهر و معماری متعادل و ارتقاء کیفیت فضایی شهر و معماری به مثابه عامل زمینه ساز ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان، تحقق شهر و معماری هویتمند، قانونمند نمودن به کارگیری مبانی اندیشه ایرانی- اسلامی از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و به دنبال ایجاد زمینه های استمرار اندیشه و فرهنگ ای ایرانی- اسلامی در شهر و معماری معاصر از راه تدوین و تصویب اصول، مبانی و شاخصهای معماری و شهرسازی ای ایرانی- اسلامی بر اساس میراث معنوی مشترک ایران اسلامی، مبتنی بر عقلانیت و با استفاده از فنون و مهارت ها و شیوه های پدید آمده در ادوار تاریخ ایران و پاسخگوی نیازها و مقتضیات عصر حاضر در جهت الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از لغو سند یا بیانیه آموزش ۲۰۳۰ بعنوان یکی دیگر از مصوبات مهم شورایعالی عالی انقلاب فرهنگی نام برد و مطابق با متن صریح این مصوبه تصریح کرد: اسناد و مقررات حاکم و مبنای عمل در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت کشور، صرفا اسناد بالادستی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی و به صورت خاص سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش است و اسناد، بیانیه ها و مقررات مغایر با سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش و سایر اسناد بالادستی مزبور، لغو و کان لم یکن است. این حکم، مورد التزام کلیه نهادها و دستگاه ها خواهد بود.
عاملی تشکیل بنیاد ایران شناسی و تصویب اساسنامه آنرا از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان مؤسسه ای علمی- پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، در جهت نیل به اهداف انقلاب و نظام اسلامی ایران و اهداف عالیه فرهنگی مقام معظم رهبری، پژوهش و آموزش در تمام جوانب ایران شناسانه و شناختن و شناساندن فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و معرفی جایگاه واقعی آن در جهان دانست و مطابق با متن این اساسنامه؛ برایجاد محیط مناسب برای مطالعه تخصصی و بهره گیری از دانشمندان، دانش پژوهان و دانشجویان ایرانی و غیرایرانی علاقه مند به مباحث ایران شناسی و سامان دادن و هماهنگ کردن تمام پژوهش های علمی پراکنده در زمینه ایران شناسی به منظور معرفی و بهره گیری از آنها در بنیاد و به کارگیری روش های مناسب و نوین در پژوهش های بین رشته ای و پیشنهاد آنها به مؤسسات علاقه مند به مطالعات ایران شناسی در ایران و دیگر نقاط جهان بالا بردن سطح آگاهی عامه و خاصه مردم ایران در همه طبقات سنی از پیشینه تاریخی تمدن و فرهنگ ایران و خدمات آن به تمدن و دانش و فرهنگ بشری و تقویت حس میهن دوستی آنها و تحکیم ارکان هویت ملی برای مقاومت روحی و فکری در مقابل جلوه های متعدد پنهان و آشکار تهاجم فرهنگی بیگانه تصریح کرد.
استاد دانشگاه تهران سند ملی حقوق کودک و نوجوان را بعنوان یکی دیگر از مصوبات حائز اهمیت ویژه شورایعالی انقلاب فرهنگی مبین اهمیت حقوق کودک و اهتمام ویژه جمهوری اسلامی ایران به کودکان و نوجوانان بعنوان سرمایه­ های جامعه و جایگاه متعالی آنان در دیدگاه اسلامی دانست و در ادامه تصریح کرد: آموزه­ های اسلامی تمام زوایای حقوق کودکان چه قبل از تولد و چه بعد از آنرا در ابعاد فرهنگی، آموزشی، تربیتی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی تبیین کرده است. ایشان همینطور تصریح کردنداین سند مبنای معرفی و تبیین جایگاه کودکان و نوجوانان در نظام جمهوری­ اسلامی­ ایران در مجامع بین­ المللی قرار می­ گیرد و از تاریخ تصویب، مفاد در رابطه با کودکان و نوجوانان در معاهدات بین ­المللی در جهت این سند قابل اجراست و قوانین و برنامه­ های مغایر هم باید اصلاح گردد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور با یادآوری مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی زبان فارسی اضافه کرد: در مورد آزمون های بین المللی زبان فارسی مطابق با متن سند لازم است آئین نامه و استاندارد آزمون بین المللی مهارت زبان فارسی در دو گونة عمومی و دانشگاهی توسط بنیاد سعدی و با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین و توسط دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی به وزارت مزبور و سایر دستگاههای ذی ربط جهت اجرا و اعمال، ابلاغ شود.
ایشان در ادامه عنوان کرد: برگزاری آزمون های بین المللی زبان فارسی دانشگاهی بعنوان معیار پذیرش داوطلبان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه های ایران در قالب آئین نامه و استاندارد مزبور بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور و برگزاری آزمون های بین المللی زبان فارسی عمومی برای سایر اهداف و کارکردها در قالب آئین نامه و استاندارد مذکور بر عهدة بنیاد سعدی است و دانشگاه ها می توانند در صورت ضرورت برای تعیین سطح زبان فارسی دانشجویان خارجی، نسبت به برگزاری آزمون اختصاصی زبان فارسی اقدام نمایند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم را بعنوان یکی دیگر از مصوبات موثر شورایعالی انقلاب فرهنگی برشمرد و با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری؛ بر گسترش نفوذ فرهنگی و تقویت جایگاه کشور در عرصه های بین المللی، حراست از هویت ملی و متمایزسازی فرهنگ ملی در مقابل فرهنگ های بیگانه و فرایند جهانی سازی، توسعه اجتماعی و احیا و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، بهره مندی از فناوری های اجتماعی در جهت رفع معضلات کشور و ارتقای کیفیت حکمرانی، افزایش سطح دسترسی عموم شهروندان به خدمات و محصولات فرهنگی بومی، توسعه اقتصاد مقاومتی از راه کمک به گذار از اقتصاد منبع پایه تک محصولی به اقتصاد خلاق و دانش بنیان و همینطور فرهنگ زایی، مقاومت در مقابل تهاجم فرهنگی و توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی بعنوان بخشی از آثار توسعه فناوری های فرهنگی و نرم تصریح کرد.
استاد دانشگاه تهران ضمن اشاره به تصویب سیاست های راهبردی رسانه ای در شرایط بحران های طبیعی مثل شرایط ظهور ویروس فراگیر کرونا در شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: در شرایط بحران، رسانه ها به واسطه سرعت در اطلاع ­رسانی و دارا بودن نقش آگاهی ­بخشی، معنابخشی و در بعضی موارد تجویز سیاست، از موقعیت ممتازی برخوردار می باشند و بر خلاف دوره رسانه ای کلاسیک، با شکل­ گیری رسانه های نوین و شبکه ای، تراکم زمانی و مکانی نقش مهمی در تصویرسازی مناسب از ابعاد مختلف بحران، جلـب اعتمـاد و مـشارکت مردمی به منظور مدیریت و مهار بحران بر عهده دارند.
وی؛اولین و بدیهی ترین قدم در این راستا را اطلاع رسانی مناسب، ایجاد اعتماد و جلوگیری از تاثیرات مخرب رسانه های معاند از راه مدیریت یکپارچه رسانه ای کشور در شرایط بحران دانست و تصریح کرد: ایجاد مرجعیت و نام نمای مورد اعتماد رسانه ای، هم در فضای رسانه ملی و هم در رسانه های اجتماعی نسبت به حقیقت های فراگیر بحران های طبیعی مثل سیل، زلزله و ویروس های فراگیر صدمه زا یک لزوم انکار ناپذیر است.
تحول در شورایعالی انقلاب فرهنگی
در انتها دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰، به صورت متمایزی تعداد جلسات شورایعالی افزایش پیدا کرد و ۲۰ جلسه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد که ۱۵ جلسه آن به ریاست جناب آقای دکتر رئیسی برگزار شد که نزدیک به ۷ جلسه آن اختصاص به طرح تحول شورایعالی داشت که متن جامع الاطرافی به عنوان تحول در اهداف، وظایف، الزامات، تحول در مناسبات رابطه شورایعالی با سایر قوا و همینطور تحول در ساختار و رویه ها، نتیجه آن بود که پس از اظهار نظر مقام معظم رهبری، بررسی های تکمیلی ادامه خواهد داشت. در همین راستا کارگروه تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی با عضویت ۱۵ نفر از اعضاء شورای تشکیل شد که تا کنون ۲۳ جلسه تصمیم گیری همراه با چهارکارگروه کارشناسی تشکیل داده است. این مجموعه بیشتر از ۱۲۰۰ نفر ساعت به این امر مهم اختصاص داده که به لطف خدای متعالی نتایج خوب و موثری در روندهای آینده خواهد داشت.
به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ در حکم ۲۳ آبان رهبر معظم انقلاب ضمن ابلاغ سیاست های تحولی از زحمات ۱۱ نفر از اعضاء برجسته و اندیشمند حقیقی شورا با تکیه بر بهره گیری از ظرفیت مشورتی آنها تقدیر گردید و ۶ نفر عضو حقیقی جدید افزوده شد و در اعلام نظر در مورد طرح تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی ۱۲ نفر از اعضاء حقوقی را به عضو غیر دائم تبدیل کردند که با تناسبت دستور با حق رای به شورایعالی انقلاب فرهنگی دعوت خواهند شد. جمع جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی از ۴۳ نفر به ۲۸ نفر کاهش پیدا کرد.1401/01/07
12:46:20
5.0 / 5
822
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , تبلیغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس