رئیس دانشگاه تهران خواستار شد

کسب اختیار اصلاح بخشنامه های جذب و ارتقا اساتید

کسب اختیار اصلاح بخشنامه های جذب و ارتقا اساتید

رییس دانشگاه تهران، دانشگاه ها را از مخاطبان اصلی تحقق شعار سال دانست و اظهار داشت: در این راستا باید بخشنامه های ارتقای علمی اساتید و ضوابط و شرایط احراز جذب اعضای هیات علمی جدید، دانشجویان استعداد درخشان و نخبه علمی را اصلاح نماییم و این اختیار به دانشگاه های برتر کشور داده شود که در اسرع زمان و به دور از پروسه بروکراتیک زمان بر و ناکارآمد، نسبت به اصلاح بخشنامه ها و رویه ها اقدام نمایند.


دکتر سید محمد مقیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به الزامات تحقق شعار سال ۱۴۰۱ (تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین) اشاره نمود و اظهار داشت: شعار سال بیان کننده این مساله است که تولید و اشتغال آفرین باید محوریت کسب وکارهای دانش ‎بنیان باشد بر این اساس موتور محرکه این راهبرد، ایجاد و توسعه کسب وکارهای جدید مبتنی بر دانش و فناوری است که ناشی از اختراعات و نوآوری های علمی باشند. به همین جهت برای جامه عمل پوشاندن به مطالبه رهبری، نقش آفرینی اعضای هیات علمی، دانشجویان و جامعه پژوهشگران کشور بایسته و لازم است.
رییس دانشگاه تهران با اعلان اینکه یکی از الزامات تحقق تولید دانش بنیان این است که دانشگاهیان جدی تر وارد میدان شوند و برای تحقق کارآفرینی، هم در عرصه نظر و هم در میدان عمل تلاش کنند، اظهار نمود: بسط روحیه جسارت، خلاقیت، نوآوری و ریسک پذیری از مولفه های تحقق کارآفرینی و تولید اشتغال آفرین است، امیدواریم با برنامه ریزی مناسب بتوانیم برای تقویت این مولفه ها در دانشجویان تلاش بیشتری داشته باشیم و با ایجاد انگیزه جهت راه اندازی و توسعه شرکت های دانش بنیان توسط اساتید و دانشجویان، رشد کمی و کیفی کسب وکارهای دانش بنیان را در سال جدید شاهد باشیم.
وی در همین رابطه، فاکتورهای ارتقای اعضای هیات علمی را نیازمند بازبینی دانست و اظهار نمود: به دنبال این هستیم تا میزان توفیق اعضای هیات علمی در حوزه تربیت دانشجویان کارآفرین را بعنوان یک معیار برای ارتقای آنها تعریف نماییم. در امتداد عملیاتی سازی شعار کلیدی سال، لازم است زمینه های متناسب با آن در دانشگاه ها ایجاد شود و یکی از این زمینه های سرنوشت ساز، اصلاح ضوابط و مقررات در رابطه با فاکتورهای ارتقا و سرآمدی اعضای هیات علمی و دانشجویان است.
دکتر مقیمی افزود: بدین سبب لازم است که بخشنامه های مربوطه، به شکلی اصلاح گردد که پرداختن اساتید و دانشجویان به کسب وکارهای دانش بنیان و کمک به ارتقای نوآوری و تجاری سازی ابداعات علمی و دانشی، ارزشی والاتر از تولید مقاله و اسناد علمی داشته باشد.
رییس دانشگاه تهران در این راستا اشاره کرد: نوع نگرش در امتیازدهی ها باید از فرآیندمحوری به نتیجه محوری تغییر کند؛ چونکه تمامی کارهای علمی و پژوهشی به جز تحقیقات بنیادی، باید حول نتیجه گرایی باشد و اسناد علمی باید منتج به حل مسائل جامعه شود. باتوجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروز تولید اشتغال آفرین با محوریت کسب وکارهای دانش بنیان، موضوع کلیدی کشور است و اگر دانشگاه بخواهد به رسالت خود عمل کند، باید کارهای علمی و کاربردی خودرا به سمت تقویت شرکت های دانش بنیان سوق دهد.
وی اشاره کرد: این نقض غرض خواهد بود که ما بصورت اعلامی از شعار سال حمایت نماییم و خودرا هم راستا با آن نشان دهیم ولی با بخشنامه های فرآیندگرا، نتیجه گرایی را به بوته فراموشی بسپاریم. در این راستا باید بخشنامه های ارتقای علمی اساتید و ضوابط و شرایط احراز جذب اعضای هیات علمی جدید، دانشجویان استعداد درخشان و نخبه علمی را اصلاح نماییم و این اختیار به دانشگاه های برتر کشور داده شود که در اسرع زمان و به دور از پروسه بروکراتیک زمان بر و ناکارآمد، نسبت به اصلاح بخشنامه ها و رویه ها اقدام نمایند.
دکتر مقیمی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۸۰ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ابراز امیدواری کرد: با بازطراحی ساختار پژوهش و فناوری در دانشگاه تهران، شعبه های پارک علم و فناوری در دانشکده ها و واحدهای دانشگاهی دانشگاه تهران راه اندازی خواهند شد و بستر ایجاد شرکت دانش بنیان حتی در خارج از فضای فیزیکی فعلی پارک علم و فناوری نیز ایجاد می شود.
رییس دانشگاه تهران اشاره کرد: هر چند که با طلایه داری دانشگاه ها و مراکز علمی باید نهضت راه اندازی شرکت های دانش بنیان و مشغول شدن جوانان در آنها محقق شود؛ اما تنها راه اندازی این شرکتها و نگاه آماری به این مساله کافی نیست، بلکه لازم است همه بخش های کشور برای کارآمدی این نهضت تلاش کنند و ظرفیت های خودرا به میدان آورند.
دکتر مقیمی همین طور توجه صنعت و بخش های خدمت رسان به دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه ها را از الزامات تحقق تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین دانست و اضافه کرد: البته آن طور که انتظار می رود، صنعت نسبت به استفاده از دستاوردهای دانشگاه روی خوش نشان نداده است. توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه یک دغدغه و انتظار قدیمی است که امیدواریم تاکید شعار سال ۱۴۰۱، عاملی برای تحرک بیشتر صنعت و دانشگاه جهت جبران کم کاری ها در این عرصه هم باشد.
وی اشاره کرد: البته روز آمدسازی آموزش های دانشگاهی در جهت نیازهای صنعت و بخش خدمات، از الزامات توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه است. بر این اساس، دانشگاه تهران، کارهای خودرا در جهت تقاضامحوری و با نگاه به نیاز جامعه و صنعت برنامه ریزی نموده است.
رییس دانشگاه تهران در ادامه بروزرسانی سرفصل دروس رشته های مختلف دانشگاهی منطبق بر نیازهای صنعت و جامعه را یکی از اقدامات مهم دانشگاه دانست و اظهار داشت: البته این اقدام همیشه در دستور کار بوده و هر ساله کارهایی هم در ارتباط با آن انجام شده، اما انتظاری که به مسئولان مربوطه در دانشگاه تهران اعلام شده، این است که بروزرسانی سرفصل دروس رشته های مختلف امسال سرعت بگیرد و این بروزرسانی منطبق بر نیازهای صنعت و جامعه و در امتداد افزایش مهارت های دانشجویان جهت ورود به مشاغل متناسب با رشته تحصیلی شان باشد.
دکتر مقیمی در آخر تصریح کرد: راه اندازی سه دانشکده جدید «حکمرانی»، «گردشگری» و «تجارت» در دانشگاه تهران که با مصوبه هیات امنای دانشگاه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ صورت گرفت، برمبنای تقاضای بخش های خصوصی و دولتی و با رویکرد تربیت نیروی متخصص متناسب با نیازهای جامعه بود.1401/01/12
23:47:59
5.0 / 5
809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانلود عکس