دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد

تشكیل كمیته سه نفره برای توزیع عادلانه سهمیه ورود به دانشگاه ها

تشكیل كمیته سه نفره برای توزیع عادلانه سهمیه ورود به دانشگاه ها

شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تشكیل كمیته سه نفره متشكل از نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان سنجش و دبیرخانه شورا جهت بررسی لایحه پیشنهادی توزیع عادلانه فرصت ها و امكانات تحصیلی در آموزش عالی اصرار كرد و اظهار داشت: بررسی و جمع بندی نهایی تصمیمات این كمیته به شورا عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. ضمن اینكه تجربه كشورهای جهان در مورد اعمال سهمیه ها مورد بررسی قرار بگیرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در جلسه ۳۴۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: تصمیم گیری در مورد سهمیه های کنکور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تأثیر ملی دارد چونکه هم اکنون ذهنیت داوطلبین مخدوش شده و احساس تبعیض دارند.
وی اضافه کرد: در گذشته تصمیمات مرتبط به کنکور به صورت یکپارچه اتخاذ نشده و مرحله به مرحله و باتوجه به شرایط و در مقطع های مختلف اتخاذ شده است که برخی از این تصمیمات برای دوره خاص بوده و قرار بوده بعداً مورد بررسی دوباره قرار گیرد که این اتفاق نیافتاده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه بومی گزینی همبستگی ملی را تحت تاثیر قرار داده، اظهار داشت: اهداف مورد نظر یعنی تناسب دانش با ظرفیت های محل، زندگی در جمع خانواده، حل مشکل خوابگاه به سبب جابجائی داخل استان تامین نشده است پس پیشنهاد حذف سهمیه بومی گزینی پیشنهاد خوبی است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی تاکید کرد: البته لزوم دارد برای پذیرش بانوان در محل زندگی خود تبصره ای در نظر گرفته شود که امکان جابجائی را فراهم آورد.
دکتر عاملی اضافه کرد: واقعیت این است که سهمیه بومی گزینی چرخش استعدادها را هم گرفتار مشکل کرده است چونکه در برخی از استانها، ۹۴ درصد دانشجویان دانشگاه های استان از جمعت خود استان جذب شده اند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: کمیته ۳ نفره متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان سنجش و دبیرخانه شورا لایحه پیشنهادی توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی با اولویت آن بخشی که مربوط به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، بررسی و جمع بندی نهایی را به شورا عرضه کنند و همین طور تجربه کشورهای جهان نیز در مورد اعمال سهمیه ها بررسی شود.
وی اشاره کرد: این گزارش در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ارائه و تصمیم گیری شود و پس از جمع بندی کلی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.
در ادامه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خطی مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در امتداد کار کارشناسی انجام شده در مورد حذف و اصلاح سهمیه بومی گزینی، به مشروح صورت جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۹ بمنظور بررسی اهداف و فلسفه مصوبه بومی گزینی رجوع شده است.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه اعضا به ارائه نظرات مخالف و موافق خود پیرامون حذف سهمیه بومی گزینی پرداختند.
دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به راهبرد ۱۵ سند اسلامی شدن دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: این راهبرد به اولویت دادن به پذیرش بومی دانشجویان و تقویت ارتباط دانشگاه با خانواده تاکید دارد و نکته ارتباط دانشگاه با خانواده مهمست.
همچنین دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: یکی از اهداف بومی گزینی طراحی رشته های متناسب با اقلیم آن استان بوده است.
وی با اعلان اینکه عدم تلفیق فرهنگ ها بعنوان یکی از ایرادات بومی گزینی مطرح است، اشاره کرد: به عقیده بنده با ساکن شدن فرهنگ های مختلف در کنار هم تلفیق فرهنگ ها صورت نمی گیرد.1399/05/03
20:47:14
5.0 / 5
2257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس