ماه رمضان در دانشگاه های دنیا چگونه است؟

ماه رمضان در دانشگاه های دنیا چگونه است؟

به گزارش دانلود عکس ماه رمضان در کشورهای مختلف دنیا به شکل های مختلفی برگزار می گردد. در کشورهای مسلمان معمولاً اوضاع با روالی نسبتا عادی برگزار می گردد اما در کشورهایی که دانشجویان مسلمان درصد کمی را به خود اختصاص داده اند، اوضاع کمی متفاوت می باشد و دانشگاه ها تلاش می کنند تا حد امکان از آنها حمایت کنند و برنامه ریزی های خویش را بگونه ای تغییر دهند که دانشجویان و اعضای هیات علمی مسلمان و روزه دار بتوانند راحتتر روزه داری کرده و عبادات خویش را در این ماه مبارک انجام دهند.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، روزنامه «فرهیختگان» در ادامه نوشت: در آمریکا بیشتر از ۵/ ۳ میلیون نفر مسلمان زندگی می کنند که حدود یک درصد جمعیت این قاره وسیع را می سازند. دانشجویان دانشگاه ها و کالج های این کشور این ماه را جشن می گیرند. کالج ها و دانشگاه ها با درک اهمیت این ماه و چگونگی برگزاری سنتی آن، از دانشجویان حمایت می کنند. با ایجاد فضایی برای برگزاری جشن ها، زمانی برای دانشجویان فراهم می شود تا بدون جریمه های دانشگاهی و تبعیض های ضداسلام بتوانند این ماه را پشت سر بگذارند. طبق دستورالعمل دانشگاه های آمریکا، باید به تمام دانشجویان مسلمان اجازه داده شود عبادات خویش را در ماه رمضان در زمان خود انجام دهند. آنها امکان دارد گاهی برای انجام فرایض ماه رمضان برخی کلاس ها را از دست بدهند، ازاین رو برای راحتی حال دانشجویان مسلمان، دانشگاه اجازه ندارد آنها را جریمه کند.

کارکنان و اعضای هیات علمی باید اطلاعات خویش را درباره ماه رمضان بالا ببرند و این مورد محدود به دانشکده های مذهبی نمی گردد. شناخت اصول ماه رمضان به دانشکده ها کمک می نماید فضای امنی را برای دانشجویان مسلمان فراهم نمایند. کافه تریاهای دانشکده ها باید قبل از سپیده دم باز باشند تا دانشجویان مسلمان و روزه دار بتوانند وعده سحری را بعنوان اصلی ترین وعده روز بخورند. همینطور دانشگاه های آمریکا وعده غذایی شبانه ای را هم برای دانشجویان مسلمان تدارک می بینند که پس از غروب در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

در دانشگاه «لیدز»، تمهیداتی اندیشیده شده، به صورتی که فضایی موقت برای عبادت دانشجویان مسلمان در ماه رمضان در نظر گرفته می شود. علاوه بر این که برنامه افطار هفتگی در ایام جمعه در دانشگاه برگزار می شود، در محوطه دانشکده هم افطار گرم توزیع می شود. ساعت توزیع افطار هر هفته در سایت اعلام می شود و دانشجویان باید برای دریافت افطار در سایت ثبت نام کنند. سفره خانه دانشگاه «لیدز» به دنبال آن است به دانشجویان مسلمان کمک نماید که تا حد امکان بدون هیچ مشکلی به روزه داری خود بپردازند.

در دانشگاه «کلگری» کانادا، هرساله مصادف با شروع ماه رمضان، برنامه ریزی های خاصی صورت می گیرد. از آنجاییکه روزه داری امکان دارد سبب افت انرژی شود، برنامه ریزی های خاصی را در ماه رمضان برای پروژه ها و آزمون ها در پیش می گیرند. تغییر برخی برنامه ریزی ها برای برگزاری کلاس ها در ساعات ابتدایی روز و عصرها استراحت کردن کمک زیادی به دانشجویان می کند. دانشگاه «ترینیتی» کانادا در ماه رمضان، برای آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه سکونت دارند، فضایی را جهت استفاده دانشجویان مسلمان مختص کرده است، به صورتی که آنها در این مکان هم پذیرایی می شوند و هم می توانند به عبادت بپردازند. در این فضا حتی وسایل موردنیاز برای استحمام دانشجویان مسلمان هم تعبیه شده است.

مدیران، همکاران و اعضای هیات علمی دانشگاه «یورک» انگلیس از دانشجویان حمایت می کنند و تا حد امکان با آنها همدردی کرده و در پشتیبانی از آنها کوشیده اند تا تعادل را برقرار نگه دارند تا آنها بتوانند تعهدات رمضانی خویش را مدیریت کنند. از دانشجویان و اعضای هیات علمی خواسته شده تا زمان تحقیق، مطالعه و کار را کمی تعدیل کنند و ساعات فعالیت را در ایام ماه رمضان کاهش دهند و از طرفی، زمان هایی را برای استراحت تعیین کنند که اغلب در زمان انجام فرایض دینی برای دانشجویان است. در کالج دانشگاهی لندن، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان در روزهای ماه رمضان هر روز غروب ها در دانشکده مراسم توزیع افطار را در دستورکار دارد. شورای اسلامی بریتانیا دستورالعملی را برای رمضان ۲۰۲۲ منتشر نموده که شامل سفارش هایی پیرامون کووید- ۱۹، روزه داری و واکسیناسیون و هم حفظ فعالیت بدن و سلامت ذهن در این ماه می شود.

در دانشگاه کمبریج، تیم پذیرایی دانشکده وعده های افطار و سحری را برای دانشجویان فراهم می کنند. مسجد این دانشگاه که به صورتی دوستدار طبیعت ساخته شده، در روزهای ماه رمضان پذیرای حدود ۱۰۰۰ نمازگزار است. دانشجویان مسلمانی که مشکل مالی دارند و می خواهند از مسجد استفاده کنند هم می توانند در سایت درخواست دهند. دانشجویانی که تصور می کنند پیاده روی یا استفاده از دوچرخه پس از خارج شدن از مسجد پس از اذان مغرب امنیت کافی برای آنها ندارند می توانند از طرح تاکسی رفاهی استفاده کنند. علاوه بر این، نمازخانه یا فضایی برای عبادت دانشجویان مسلمان در این دانشگاه در نظر گرفته شده و تجهیزاتی چون سرویس بهداشتی در نزدیکی همین فضا تعبیه شده است. این فضا بخصوص بامداد ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نمازخانه تنها از ساعت ۶ عصر به بعد قابل دسترس و استفاده دانشجویان است.

در انگلیس طرحی معروف به چادر رمضان برگزار می گردد که اولین بار در سال ۲۰۱۳ از جانب شماری از دانشجویان دانشگاه لندن اجرایی شد و این طرح در حال حاضر در دنیا هم برگزار می گردد. این طرح شامل اعطای افطار مجانی بعنوان یکی از وعده های غذایی در ماه مبارک رمضان است که در زیر چادری بزرگ یا در یک خیابان برگزار می گردد. چادر رمضان بعنوان راهی برای پشتیبانی از دانشجویان بین المللی ساکن در انگلیس شروع شد تا آنها بتوانند در کنار یکدیگر روزه خویش را باز کنند اما مدتی بعد به علت استقبال از طرح افطار رایگان، این طرح برای عموم اجرایی شد. صدها نفر به ردیف در خیابان یا زیر چادر می نشینند و با خرما، غذا و آب پذیرایی می شوند.

همچنین در دانشگاه «ساسکس» انگلیس هم تمهیداتی برای دانشجویان روزه دار مسلمان در نظر گرفته شده است. با عنایت به آنلاین بودن کلاس های این دانشگاه، اعضای هیات علمی یا دانشجویان مسلمان روزه خویش را در فضایی آنلاین در چارچوب طرح افطار مجانی ۲۰۲۲، با گوش دادن به دعا و تعامل با یکدیگر به صورت مجازی باز می کنند.

حرکت داوطلبانه دانشجویان دانشگاه های مالزی ازجمله اقداماتی است که در ماه رمضان سال جاری صورت می گیرد. حدود ۲۵ دانشجو، عضو هیات علمی و عضو کمیته مسجد به صورت داوطلبانه در آشپزخانه مسجد برای حدود ۲۵۰۰ نفر افطاری آماده می کنند. بین این افراد، دانشجویان غیرمسلمانی هم هستند که به دوستان مسلمان خود پیوسته اند تا در بسته بندی افطاری به آنها کمک کنند. در این گردهمایی، مسلمان، مسیحی، چینی یا هندو بودن اهمیت ندارد و همه در کنارهم کمک می کنند تا روزه داران روزه خویش را باز کنند.
1401/01/24
13:17:39
5.0 / 5
794
تگهای خبر: انجمن , جشن , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانلود عکس