گزارش دانلود عكس؛

هشدار رهبری درباره بی در و پیکر شدن دانش بنیانی

هشدار رهبری درباره بی در و پیکر شدن دانش بنیانی

دانلود عکس: تحقق اهداف دانش بنیان مستلزم توجه به هشدارها و زنگ خطرهایی است که ورود بی ضابطه به آن از طرف رهبر معظم انقلاب هشدار داده شده است.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، مقام معظم رهبری در ایام گذشته و در جریان دیدار با مسئولان نظام با اشاره به فعالیت در عرصه دانش بنیان، تذکرات و هشدارهایی نیز در ارتباط با ضوابط و نحوه دانش بنیان شدن شرکتها دادند.
ایشان خطاب به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر مسئولان ذیربط اظهار داشتند: «یک نکته در مورد این شرکت های دانش بنیان و تولید دانش بنیان که بنده لازم است تذکّر بدهم، این است که البتّه تذکّراتی قبلاً عرض شده لکن اینها را هم اضافه بر آن عرض می کنم. برای شرکت های دانش بنیان باید ضوابط کیفی تعیین بشود؛ این جور نباشد که فلان شرکتی که با فنّاوری چهل سال پیش دارد کار می کند، بیاید بعنوان شرکت دانش بنیان ثبت نام کند، بطورمثال از بهره مندی ها و امکانات و تسهیلاتی که هست استفاده کند؛ این درست نیست. به مفهوم واقعی کلمه در [یک شرکت] دانش بنیان یک نوآوری ای باید وجود داشته باشد که حالا برخی از خصوصیّات دیگر را هم عرض خواهم کرد. یا فلان شرکت مونتاژی، مونتاژگران، که در حقیقت مونتاژ هم همان واردات بی رویّه است با یک شکل دیگری؛ این تولید نیست، این به اصطلاح آفرینندگی محصول نیست؛ این یک نوع واردات است.، این بیاید بعنوان شرکت دانش بنیان بطورمثال شناخته بشود! این جوری نیست. بدین سبب احتیاج است به این که فاکتورهای دقیقی، فاکتورهای کیفی ای که فکر می کنم [این] کار مربوط به معاونت علمی است یا هر جایی که بالاخره متصدّی تأیید این شرکتها است معیّن کنند و آنها را جدّی بگیرند.

یک نکته دیگر این است که ما به جهت اینکه ارزیابی نماییم تولید کشور دانش بنیان شد یا نشد، فقط تعداد شرکت های دانش بنیان کافی نیست. حالا بنده در صحبت اوّل سال روی تعداد تکیه کردم، (۳۰) بطورمثال گفتند فلان مقدار، ما گفتیم نه، بیش از این؛ گفتند سی درصد ممکنست افزایش پیدا کند؛ ما گفتیم نه، اقلّاً پنجاه درصد یا صد درصد افزایش پیدا کند. این، تعداد است؛ خب این یک شاخص است امّا این کافی نیست. بایستی شرکت هایی که به وجود می آیند یک خصوصیّاتی داشته باشند که این خصوصیّات حیاتی می باشد، اساسی است، مهمست.»

حمایت مالی، تسهیلات، معافیت و از این قبیل، واژه های فریبنده ای هستند که اگر در هر حوزه ای به کار روند، افراد زیادی برای دریافت آنها متقاضی می شوند.
عرصه دانش بنیانی و کسب حمایت هایی از این دست نیز یکی از حوزه هایی است که با پر رنگ تر شدن آن در سالهای اخیر و در صدر اخبار و محافل قرار گرفتن آن، شرکت های زیادی را برای ورود به این عرصه تشویق کرده است.
از سوی دیگر با تاکیدات اخیر رهبری و پیوند دانش بنیان با سال جدید هم پیش بینی می شود موج جدیدی از درخواست ها برای دانش بنیان شدن و دانش بنیانی به راه بیفتد.
دور از ذهن نخواهد بود که در روزها و ماه های آتی شاهد درخواست های مختلفی از طرف شرکت های تولید، مونتاژ کننده یا ارائه دهنده خدمات برای دریافت برند و تاییدیه دانش بنیانی باشیم.
در این میان غفلت از به کار بردن مکانیزم های ارزیابی درست و کیفی، به آسانی منجر به وجود آمدن خیل عظیم و قارچ گونه شرکت هایی با برند دانش بنیانی می شود که بااینکه معیار کمیت را با خود یدک می کشند اما در رسیدن به فاکتورهای کیفی و خروجی قابل قبول و ایده آل راه زیادی دارند.
نتیجه نهایی افزایش کمی و کاهش کیفی رشد شرکت های دانش بنیان چیزی نیست جز بی اعتمادی استفاده کنندگان و کاربران از محصول و خدمت تولیدی.
نتیجه ای که راه را برای واردات و وابستگی بیشتر کشور باز می کند و گرفتاری در چرخه باطل اقتصاد نفتی را رقم می زند.
با مورد خطاب قرار دادن معاونت علمی از طرف مقام معظم رهبری در بیانات اخیر، این نهاد اجرائی که با اهمیت ترین نهاد دست اندر کار امور دانش بنیان ها به شمار می آید، رسالت سنگینی را در سال جدید در پیش رو خواهد داشت. وظیفه ای که ضمن به کار بستن راه حل ها برای افزایش تعداد شرکت ها، تولیدات و محصولات مبتنی بر فناوری، پاسداری از ارتقا و پیشرفت کیفی محصولات فناورانه را نیز به دنبال دارد.
از این رو بنظر می رسد شاید لازم است شرایط ورود به عرصه دانش بنیانی بازطراحی شود تا ضمن در نظر داشتن و رعایت اصل تسهیلگری برای فعالان واقعی زیست بوم نوآوری و فناوری، از رشد قارچ گونه شرکتها و کارهایی که تنها برند دانش بنیانی را یدک می کشند جلوگیری شود و ورود به این عرصه نیز بی در و پیکر نباشد.


منبع:

1401/01/27
10:05:40
5.0 / 5
808
تگهای خبر: خدمات , شركت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانلود عکس