معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم مطرح كرد

گسترش آموزش مجازی و افزایش تقلب در آزمون های علمی

گسترش آموزش مجازی و افزایش تقلب در آزمون های علمی

به گزارش دانلود عکس معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه رواج و گسترش آموزش مجازی ضعف های قانون تقلب علمی را آشکار کرده است، اظهار داشت: با گسترش آموزش مجازی، تقلب در آزمون های علمی برخط هم تشدید شده است و قانون در مورد آنها پوششی ندارد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مقابله با تقلب علمی از زمان شروع به کار دوره جدید با جدیت بیشتری دنبال می شود بگونه ای که به صورت متوسط شکایات مطروحه ضد سایت ها و کانال ها، گروه ها، موسسات و اشخاص در رابطه با فعالیتهای غیر مجاز بیشتر از ۲ برابر شده است.
وی در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: مکاتبه با شرکتهای خدمات ارتباطی تلفن همراه ایرانسل، رایتل و همراه اول در مورد توجه به قانون مصوب و جلو گیری از ارسال پیام های انبوه حاوی تبلیغات غیرمجاز علمی یکی از اقدامات پیشگیرانه این معاونت است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مکاتبه با شهرداری تهران درباره عدم صدور مجوز تبلیغ در فضای شهری و جمع آوری و پاک سازی آثار تبلیغات غیرمجاز علمی از معابر و تابلوهای اعلانات و مکاتبه با روسای دانشگاه های کشور درباره ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و مقابله با تهیه آثار علمی از راه کمیته اخلاق در پژوهش یا هیأت تخلفات انضباطی و همینطور معرفی نماینده حقوقی خود به دادسراهای عمومی مراکز استان یا شهرستان برای آموزش و دریافت گواهی بعنوان ضابط خاص از اقدامات پیشگیرانه این معاونت است.
وی افزود: اعلام اسامی دانشجویان متخلفی که با افراد یا مؤسسات غیرمجاز قرارداد تهیه مقاله یا رساله منعقد کرده اند به دانشگاه های مربوط و دانشگاه آزاد برای اقدام قانونی و مکاتبه با سازمان سنجش و آموزش کشور، سازمان امور دانشجویان و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی درباره تکمیل وضعیت دانشجویانی که اطلاعات آنها در قرارداد موسسات غیرمجاز ناقص بوده هم از اقدامات پیشگیرانه معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
فرخی درباره اقدامات قضایی معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ حسب مدارک و مستندات واصله، شکایاتی ضد سایت ها، کانال ها و گروه ها در فضای مجازی و اشخاص و مؤسسات فعال در زمینه تهیه آثار علمی متقلبانه که بالفعل یا بالقوه در این حوزه فعالیت داشتند، در دادسرای عمومی و انقلاب تهران اقامه و پیگیری شده است، به نحوی که به صورت میانگین در هر ۲ ماه، یک شکایت ضد مدیران چندین سایت، کانال های تلگرامی یا اشخاص و گروه هایی که از راه تبلیغ در سطح شهر یا ارسال پیامک فعالیت می کردند در مرجع قضایی طرح و در مجموع تابحال نسبت به ۴۰ شخص حقوقی، ۴۶ شخص حقیقی، ۵۷ سایت و کانال های تلگرامی فعال غیرمجاز و تعداد ۱۳۸ رشته خط تلفن ثابت یا سیار اقامه شکایت شده است.
وی با اشاره به اینکه تابحال برخی از سایت ها به دستور مرجع قضایی مسدود و بعضی از سایت ها هم غیر فعال شده اند، اظهار داشت: البته احتمال تغییر آدرس تلگرامی و فعالیت غیرمجاز این سایت ها همچنان وجود دارد. شکایات مطروحه یا ورود به پرونده های مطروحه شامل موضوع هایی از جمله، تبلیغ فعالیت علمی غیرمجاز از راه ارسال پیامک یا تبلیغ در فضای مجازی، تهیه یا فروش رساله، مقاله و مدارک دانشگاهی یا جعل مدارک تحصیلی است که شامل ۱۵۰۰ مقاله، ۵۰۰۰ رساله و رساله و تعداد زیادی مدارک تحصیلی جعلی دانشگاهی است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: حسب مستندات و مدارک موجود و گزارش ضابطین، بیشتر از ۹۰ درصد قراردادهای تنظیمی مؤسسات با دانشجویان و مدارک جعلی دانشگاهی مکشوفه، در ارتباط با دانشگاه های غیردولتی و سهم بسیار کمی از این تخلفات یعنی کمتر از ۱۰ درصد به دانشگاه های دولتی اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه رواج و گسترش آموزش مجازی ضعف های قانون تقلب علمی را آشکار کرده است، اظهار داشت: با گسترش آموزش مجازی تقلب در آزمون های علمی برخط تشدید شده است و قانون در مورد آنها پوششی ندارد. نکات ضعف این قانون و مشکلات عملی آن احصا شده و در دستور شورای تنقیح معاونت حقوقی قرار دارد تا با برگزاری نشست های تخصصی با حضور قضات ذیربط و حقوقدانان بررسی و برای اصلاح قانون به هیات وزیران پیشنهاد شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، فرخی تصریح کرد: سال قبل طی نامه ای ۱۰۴ نشانی پایگاه الکترونیکی فعال در زمینه تبلیغ در تهیه آثار علمی به نحو غیرمجاز هم برای مسدودی به دادستانی کل کشور معرفی معرفی شده است. بعضی از شکایات منجر به صدور حکم محکومیت ضد موسسات و مدیران به تحمل جزای نقدی و ضبط اموال مکشوفه و محرومیت از حقوق اجتماعی شده و شکایات دیگر هم در جریان تحقیقات مقدماتی است.
منبع:

1401/02/04
10:03:00
5.0 / 5
770
تگهای خبر: آثار , آموزش , تبلیغ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانلود عکس