توسط محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر محقق شد؛

نانوکامپوزیت کاربردی برای صنعت هوافضا تولید شد

نانوکامپوزیت کاربردی برای صنعت هوافضا تولید شد

به گزارش دانلود عکس محققان کشور موفق به تولید یک نوع کامپوزیت با ساختار نانو در صنعت هوافضا شدند.به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد جواد قاسمی پاریزی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «پوشش دهی الیاف با نانوذرات و مطالعه تجربی تأثیر آرایش آن بر ساختار و خواص فاز واسط الیاف و رزین» اظهار داشت: امروزه استفاده از ساختار نانوکامپوزیت به خاطر خواص منحصر به فرد و کاربردهای متنوع در صنایع مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه همچون این کاربردها صنایع هوافضا است، اظهار داشت: اصولا سازه های هوافضایی باید از نسبت استواری به جرم بالاتری برخوردار باشند. این اجزا باید در حین سبک بودن بتواند نیروهای وارده را تحمل کنند. باتوجه به شتاب و مانورهای وسایل پرنده استفاده از مواد نانوکامپوزیتی به جای آلیاژهای فلزی مورد توجه قرار گرفته است.
قاسمی پاریزی افزود: در همین راستا با بهره گیری از تکنولوژی نانو و کاربردهای آن، روشی ابدا شد که علاوه بر ساده بودن روش اجرا، منجر به افزایش خواص مکانیکی و استواری نانوکامپوزیت هم شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در این طرح سعی شده که بتوان با نگاهی ساده به یک ساختاری در کامپوزیت ها دست یافت که بتوان خواص مکانیکی را تحت تأثیر قرار داد.
وی افزود: با توجه به این که نخستین گام در این راه به صورت موفقیت آمیز بر روی یک قطعه کوچک آزمایشگاهی انجام شد، می توان در گام های بعدی علاوه بر اجرا در کاربردهای نیم صنعتی، دیگر خواص را هم مورد بررسی قرار داد. به صورت کلی باتوجه به افقی که در این راه متصور هستیم، می توانیم در ادامه در امتداد ارتقا کاربردهای نانوکامپوزیت ها باتوجه به امکانات موجود گام های اساسی تری برداشت.
قاسمی درباب روش کار خود در این پروژه اظهار داشت: روش مورد استفاده در این طرح به این صورت بوده که با پوشش سطح الیاف شیشه، توسط سه نوع ساختار متفاوت متخلخل سیلیکا در ابعاد نانومتری، خواص فاز واسط مورد تغییر قرار گرفت که در نهایت خواص چند لایه نانوکامپوزیت را بهبود بخشید.
وی با اشاره به خصوصیت های این طرح اظهار داشت: خوبی این طرح این است که بسادگی قابل اجراست. تکرار پذیری این طرح به شکلی است که می توان در هر شرایطی پوشش دهی الیاف توسط این نوع ساختار را براحتی انجام داد.
این محقق با اعلان اینکه ابتدا این طرح در نمونه های کوچک اجرا شد، اظهار داشت: باتوجه به نیاز صنعت در استفاده از کامپوزیت ها بدلیل خواص شان، می توان از این ایده به سبب بهبود دیگر خواص هم استفاده نمود.
وی با اعلان اینکه مواد اولیه جهت پوشش دهی الیاف در دسترس و ارزان است، اظهار داشت: در ساخت این محصول از مواد ارگانیک استفاده شده و عدم کاربرد روش شیمیایی از مزیت پروژه محسوب می شود.
قاسمی پاریزی اضافه کرد: از مزیت های رقابتی این طرح می توان به زمان کم در اجرا، ارزان بودن مواد اولیه و بازدهی بالا در جهت افزایش خواص مکانیکی کامپوزیت ها بدون استفاده از روش های شیمیایی نام برد.
وی اظهار داشت: از کاربردهای این پروژه، می توان به صنایعی اشاره نمود که از کامپوزیت ها برای سبک سازی و افزایش استواری بهره می برند. همچون این صنایع، صنعت هوافضا است که این مواد مورد توجه سازندگان و محققین وسایل پرنده قرار گرفته است.
گفتنی است اساتید راهنمای این طرح دکتر حسین شاهوردی و دکتر پابلو گواردیا و استاد مشاوردکتر پی پل زاده هستند.


منبع:

1401/02/05
21:28:03
5.0 / 5
833
تگهای خبر: دانشگاه , مد , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانلود عکس