در تولید بتن؛

شیشه دورریز جایگزین شن و ماسه می شود

شیشه دورریز جایگزین شن و ماسه می شود

دانشمندان موفق به جایگزینی شن و ماسه مصرفی برای تولید بتن با شیشه های دورریز شده اند و این محصول برای چاپ سه بعدی انواع سازه ها قابل استفاده می باشد.به گزارش دانلود عکس به نقل از نیواطلس، بتن یکی از مصالح ساختمانی بسیار محبوب است و یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده آن یعنی شن و ماسه بطور فزاینده ای با کمبود مواجه می باشد. بدین سبب دانشمندان درحال بررسی امکان جایگزینی شن و ماسه مصرفی بتن با شیشه های دورریز هستند که در صورت عدم استفاده سر از زباله دانی در می آورند.
اگرچه شیشه یک ماده قابل بازیافت در نظر گرفته می شود، اما اغلب بازیافت نمی گردد. علت اصلی این امر فقدان تجهیزات بازیافت مناسب و نیز این واقعیت است که شیشه های دورریز اغلب به شکل قطعات مختلفی هستند که دسته بندی آنها برمبنای رنگ بسیار دشوار است. برای اینکه قطعات شیشه ای بسیار کوچک هستند. با توجه به این که مرتب سازی یک الزام برای بازیافت مواد است، شیشه به آسانی از دور خارج می شود.
محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور در تلاش جهت استفاده از شیشه های بازیافت نشده، به دنبال استفاده از آن بعنوان جایگزینی برای شن و ماسه ای هستند که به طور معمول در سازه های بتنی چاپ سه بعدی استفاده می شود. از این گذشته، شیشه از سیلیس تولید شده است که جز اصلی تشکیل دهنده ماسه است.
دانشمندان برای تحقق این هدف ضایعات شیشه را در پنج اندازه مختلف درشت، متوسط، ریز، فوق العاده ریز و در ابعاد غبار خرد کردند تا جایگزین شن و ماسه - که به طور معمول بعنوان سنگدانه در بتن عمل می کند - شوند. سپس شیشه آسیاب شده با دو ماده دیگر بتن، سیمان و آب، ترکیب شد.
این مخلوط متعاقباً بوسیله نازل یک چاپگر سه بعدی رباتیک دروازه ای ۴ محوره برای ساخت یک نیمکت بتنی ال شکل به ارتفاع ۴۰ سانتی متر به کار گرفته شد. هنگامی که این بتن سخت شد، مشخص شد که از نظر استواری مشابه بتن سنتی حاوی ماسه است.
علاوه بر این، پژوهشگران خاطرنشان کردند که بتن تهیه شده به این شکل پیش از خشک شدن تغییر شکل نمی دهد یا فرو نمی ریزد، بعلاوه به اندازه ای سیال است که به آسانی بوسیله نازل چاپگر جریان می یابد. مزیت دیگر آنست که چون شیشه به اندازه شن و ماسه آب جذب نمی کند، در نتیجه آب کمتری برای ساخت بتن مورد نیاز است.

1401/02/08
13:45:22
5.0 / 5
894
تگهای خبر: بازی , دانشگاه , سنتی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس