رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران:

زنده نگاه داشتن معنویت و اخلاق در دانشجویان، رسالت ملی و اخلاقی اساتید است

زنده نگاه داشتن معنویت و اخلاق در دانشجویان، رسالت ملی و اخلاقی اساتید است

به گزارش دانلود عکس رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، زنده نگاه داشتن معنویت و اخلاق در دانشجویان را رسالت ملی و اخلاقی دانست و اضافه کرد: باوجود همه ضعف ها و مشکلات کشور، ورود اسلام به ایران، هسته و جوهره ای را به وجود آورد که باید از آن مراقبت نماییم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در چهارمین دوره جشن قدر استاد که به منظور نکوداشت اساتید منتخب و برگزیده دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، در سخنانی ضمن اشاره به سیر صعودی علم در دانشگاه از زمان دارالفنون تابحال اظهار داشت: دانشگاه در تمامی این سال ها هیچگاه گرفتار افت نشده و همواره حرکت علمی روبه رشدی را داشته که نشان داده است جدا از نگاه سیاسی و اعتقادی افراد، علم اندوزی و ارتقا علمی دانشگاه همواره در اولویت قرار داشته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران تحولات علمی بشر را نیازمند پیشرفت معنوی دانست و اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب، انتظار این است که شاخصهای بهتری را به دست آوریم. بشر امروز ازلحاظ علمی و معرفت رشد متناسبی نداشته و قدرت های بزرگ دنیا از شرق و غرب سرنوشت بشریت را دستخوش ناملایمات و نگاه مادی کرده اند. این درحالی است که ما معتقدیم نبود معنویت در کنار رشد علمی سبب به وجود آمدن مشکلات امروز بشر شده است.
وی در تکمیل سخنان خود زنده نگاه داشتن معنویت و اخلاق در دانشجویان را رسالت ملی و اخلاقی دانست و اضافه کرد: باوجود همه ضعف ها و مشکلات کشور، ورود اسلام به ایران، هسته و جوهره ای را به وجود آورد که باید از آن مراقبت نماییم. نمونه آن بزرگانی همچون مولانا و حافظ که برآمده از اسلام هستند و یونسکو مولانا را بعنوان بزرگ ترین مولد فرهنگ بشریت معرفی می کند و حافظ هم می فرمایند هرچه کردم همه از دولت قران کردم. ازاین رو در کنار علم افزایی و علم اندوزی باید تلاش نماییم شاخصهای اخلاقی، الهی، عرفانی و معنوی را در دانشجویان زنده نگه داریم که این رسالت ملی، اخلاقی و انسانی ماست.
دکتر قناعتی بابیان این که بشر امروز در لبه پرتگاه سقوط اخلاقی ایستاده و نجات دهنده آن ترویج اخلاقیات و انسانیت است اضافه کرد: باآنکه برخی کشورها مانند اسکاندیناوی و استرالیا درزمینهٔ نهادینه کردن عدالت رشد کرده اند اما این رشد درجایی متوقف شده و جایگاهی برای معنویت تعریف نکرده اند درحالی که ما معتقدیم عرفان، اخلاق و فرهنگ ایرانی اسلامی مان می تواند مدل خوبی برای حل مشکلات بشریت باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد استاد بهادری و بیان خصوصیت های ایشان اظهار داشت: ما می توانیم به حرفه خود نگاه های متفاوتی داشته باشیم. برخی امکان دارد به بهانه نحوه پرداخت کارانه و برنامه ریزی نادرست مسؤلان، تلاش خویش را کمتر کنند. اما میتوان رویکرد دیگری داشت و همانند رزمندگان دفاع مقدس عمل کرد. مگر به آنان چقدر حقوق می دادند اما با تمام وجود از کشور دفاع و جبهه را به دانشگاه تبدیل کردند. ازاین رو به جای رویکرد عمل و عکس العمل بهتر است نگاهمان خدایی و روبه آینده باشد.
دکتر قناعتی بابیان خبر خوش برداشتن قانون مالیات پلکانی و افزایش سقف کارانه اظهار داشت: البته وظیفه مسؤلان دانشگاه است که با تلاش مسائل را پیگیری کنند و بهترین شرایط کاری را فراهم نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، رویکرد مدیریتی را نیازمند اقتدار دانست و اظهار داشت: این که یک نفر چند ماه در محل خدمت خود نباشد و حقوق دریافت کند به دوراز عدالت است و من در این موارد با قاطعیت و با حفظ شأن افراد برخورد می کنم. فردی که قبول مسئولیت می کند باید با تمام وجود وقت بگذارد و وقتی کاری با عشق انجام شد انتظار خروجی بسیار بالاتری از آن می رود.
دکتر قناعتی با تاکید بر رعایت ضوابط دانشگاه اظهار داشت: همه دانشگاه های دنیا ضوابطی دارند که باید رعایت شود. من هم بر این امر تأکیددارم و نسبت به انحراف بویژه در مسایل مالی حساس هستم اما درعین حال معتقدم نباید در امور شخصی افراد دخالت کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به روش جدید توزیع بودجه مراکز تحقیقاتی اظهار داشت: دکتر فتوحی و همکارانشان مدلی را برای توزیع بودجه های پژوهشی طراحی کردند که نحوه توزیع آن شفاف شده است. این درست نیست که مرکزی به صورت کاذب بزرگ شود و به مراکز دیگر بودجه کمی برسد.
وی در تکمیل این بخش از سخنان خود اضافه کرد: مشی و رویکرد ما در دانشگاه برپایه عدالت است باور دارم خیلی از مشکلات کشور با عدالت محوری حل می شود همان گونه که امیرالمؤمنین فرمودند اگر کسی که به عدالت تن ندهد باید منتظر عواقب بدتر باشد. همگان باید به عدالت تن بدهیم تا ان شاء الله نهادینه شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در انتهای سخنان خود از تمامی اساتید دانشگاه قدردانی کرد و اظهار داشت: از اساتید برگزیده در این جشن و اساتیدی که باتوجه به محدودیت نامشان در فهرست اساتید برگزیده نیست تشکر می کنم. همه اساتید با تمام وجود در راه ارتقا دانشگاه تلاش می کنند. در دانشگاه علوم پزشکی تهران هیچ محدودیتی برای رشد و ارتقا وجود ندارد.

منبع:

1401/02/20
23:38:10
5.0 / 5
777
تگهای خبر: جشن , دانشجو , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس