معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم:

دانشگاه ها در حوزه مسئولیت اجتماعی تعهدپذیر باشند

دانشگاه ها در حوزه مسئولیت اجتماعی تعهدپذیر باشند

به گزارش دانلود عکس معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به اینکه دانشگاه های نسل پنجم، دانشگاه های انسان ساز، مکتب ساز، تمدن ساز و نیازمحور هستند، اظهار داشت: انتظار داریم این نسل از دانشگاه نسبت به تمدن سازی، سعادت و پیشرفت جامعه تعهد داشته باشد.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی فرخی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی سیرجان که با حضور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان، رؤسای دانشگاه های این استان و تعدادی از مدیران شهرستان و نمایندگان صنایع و معادن کرمان، برگزار شد، با اشاره به اینکه از دانشگاه نسل اول یا انتقال دانش مدت هاست عبور کرده ایم و دانشگاه های دنیا در حال حرکت به نسل پنجم دانشگاه هستند، اظهار داشت: ما باید در راه دانشگاه نسل پنجم که همان دانشگاه انسان ساز، مکتب ساز، تمدن ساز و نیازمحور است حرکت نماییم.

وی اضافه کرد: دانشگاه ها دیگر مجموعه علمی محض نخواهند بود، بلکه باید در حوزه مسئولیت اجتماعی تعهدپذیر باشند یعنی نسبت به سعادت جامعه، نسبت به تمدن سازی، نسبت به انسان سازی و نسبت به پیشرفت کشور تعهد داشته باشند. در نسل پنجم دانشگاه ها، باید به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب به سمت دانشگاه اثرگذار و انسان ساز حرکت نماییم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، ضمن اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد جهت گیری علم، عنوان کرد: در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال تثبیت مرجعیت علمی در منطقه هستیم و این مرجعیت یکی از حوزه های مهم در جهت گیری علم است. اگر ما وارد حوزه های فناوری و اجتماعی شویم، به جرات میتوان گفت به مرجعیت علمی وارد شده ایم و در این خصوص اقداماتی در وزارت علوم در حال انجام می باشد تا این مرجعیت علمی تحقق پیدا کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با انطباق یکی از برنامه های عرضه شده وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی با سند دانشگاه اسلامی و تاکید بر عملیاتی کردن این برنامه ها توسط روسای دانشگاه ها اظهار داشت: مأموریت ها و کارکردهای فرهنگی و اجتماعی برای جامعه دانشگاهی با مشارکت اعضای هیات علمی و دانشجویان تعریف و تعیین شود و بر این اساس نظام ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی دانشگاه ها و اعضای هیات علمی متحول و مأموریت گرا شوند.

وی اضافه کرد: در حوزه های فرهنگی هم تلاش مجموعه وزارت علوم، تقویت بنیان خانواده و هویت آرمان خواهی و عدالت خواهی در حوزه های دانشجویی است و انتظار داریم دانشجویان به فرمایش مقام معظم رهبری، مؤذن دانشگاه و مؤذن جامعه باشند و بعنوان چشم بیدار جامعه، کم و کاستی های جامعه را ببینند و انتقاد کنند و معتقدیم این راه می تواند ما را به توسعه متوازن و بهتری برساند.

دکتر فرخی با گریز به این که تهیه و تدوین برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور از مهم ترین اولویت نمایندگان در سال جدید است اضافه کرد: برای بهبود عملکرد فرآیند تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه کشور در سرفصل امور علم و فناوری دانشگاهیان بایستی نقش فعالی را ایفا نمایند و اتاق های فکر استانی بهترین مکان برای عرضه پیشنهادات به نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در جهت همراهی با فرآیند تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه کشور است.

به گفته فرخی توجه ویژه وزیر علوم تحقیقات و فناوری به دیپلماسی علمی کشور در منطقه و جهان و استفاده از افراد جوان، مومن و انقلابی بخصوص در سطوح عالی مدیریتی وزارت خانه و دانشگاه ها، منجر به تحرک، رشد و بالندگی آموزش عالی شده است و در این خصوص از دانشگاه ها انتظار همراهی می رود.

دکتر فرخی در ارتباط با مسائل حقوقی دانشگاه صنعتی سیرجان هم اظهار داشت: این دانشگاه زیرساخت های لازم برای توسعه و پیشرفت را داراست و برای توسعه رشته های مورد نیاز این شهرستان، به شرط آنکه توسعه رشته ها مطابق با حداقل های مورد نیاز شورای گسترش آموزش عالی و از سویی منجر به تضعیف دانشگاه های هم جوار نشود، حمایت می شود.

معاون وزیر علوم با پشتیبانی از تلاشهای دانشگاه صنعتی سیرجان در مورد اراضی دانشگاه اضافه کرد: دفتر حقوقی وزارت عتف را در بحث مستندسازی زمینهای دانشگاه مامور خواهیم کرد تا پیگیر مبحث شوند. تلاش خواهیم کرد در اعتبارات سفرهای استانی دولت، اعتبار مورد نیاز ساخت خوابگاه را در دانشگاه صنعتی پیشبینی نماییم، مضاف براینکه اعتباری را برای رفع مباحث رفاهی خوابگاه ها و دانشجویان دانشگاه تخصیص دهیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان، دکتر فرخی از خدمات رئیس سابق دانشگاه صنعتی سیرجان و سایر رؤسای اسبق این دانشگاه، تشکر و قدردانی کرد و ضمن تبریک به سرپرست جدید دانشگاه صنعتی سیرجان عنوان کرد: از دکتر محمودآبادی انتظار داریم دوران جدید دانشگاه صنعتی سیرجان، دوران تحول و جهش باشد.
1401/02/22
23:00:44
5.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانلود عکس