معاون وزیر ارتباطات:

تصویب آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان حوزه ICT در دستور کار

تصویب آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان حوزه ICT در دستور کار

معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: جزئیات آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه آینده کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، نهایی می شود.رضا باقری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به جزئیات برگزاری سومین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال که هفته جاری با حضور وزرای ارتباطات و امور اقتصادی و دارایی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و نمایندگان دستگاههای عضو این کارگروه برگزار شد، عنوان کرد: در این نشست کلیات آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور به بحث و بررسی گذاشته شد و در نهایت به تصویب کارگروه رسید.
وی اظهار داشت: دستور کار بعدی این آیین نامه در ارتباط با بررسی جزئیات آن است که در جلسه بعدی کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال نهایی خواهد شد.
معاون امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات در مورد موضوعات در رابطه با این آیین نامه اظهار داشت: در آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ICT موضوع هایی مانند رایانش ابری، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، میکرو الکترونیک و… در اولویت های حمایت قرار گرفته و از حیث بومی سازی حمایت می شوند.
وی تصریح کرد: حمایت مدنظر این آیین نامه در چارچوب پروژه هایی در حوزه های هوش مصنوعی، سایبر، کوانتوم، علوم شناختی، سلامت دیجیتال، نانو، لیزر، میکرو الکترونیک، صوت و الکترومغناطیس، ذخیره سازی و انباشت انرژی دیده شده است که بعد از تصویب جزئیات آیین نامه، در دستور کار قرار می گیرد.
باقری اصل اظهار داشت: در این آیین نامه همینطور مشوق ها و حمایت هایی برای فریلنسرها (آزادکاران)، استارت آپ های دانش بنیان و شرکتهای فناور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر ارتباطات ضمن اشاره به این که جزئیات این آیین نامه بعد از طرح و تصویب در کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، اعلام عمومی خواهد شد، افزود: در سومین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال همینطور امکان تصویب آیین نامه های پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در رابطه با حوزه اقتصاد دیجیتال در ارتباط با وزارت خانه ها و سایر دستگاههای کشور هم به بحث و بررسی گذاشته شد.
وی هدف از پرداختن به این مصوبات را پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان و اشتغال آفرین و تسهیل صدور مجوز کسب وکارهای حوزه فاوا عنوان نمود.
باقری اصل تصریح کرد: بر این اساس در این کارگروه مبحث تسهیل شروع کسب وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسید و مقرر شد تمامی مجوزهای در ارتباط با کسب وکارهایی که «ثبت محور» و «اعلانی» هستند، بعد از ثبت درخواست در درگاه ملی صدور مجوزها، به شکل کاملاً آنلاین صادر شود. به این مفهوم که صدور مجوز برای کسب و کارها با انجام استعلام الکترونیکی مدارک، بعد از ثبت در درگاه ملی صدور مجوزها، در چارچوب سند الکترونیکی معتبر در یک روز انجام خواهد پذیرفت و احتیاج به هیچ نوع رجوع حضوری و پیگیری دیگر نخواهد داشت.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: در مورد مجوزهای در ارتباط با کسب وکارهایی که شروع فعالیت آنها «تأیید محور» است هم بعد از ثبت و انجام استعلام های الکترونیکی و انجام ارزیابی، بازرسی یا بازدید میدانی توسط دستگاه اجرایی در سریع ترین زمان ممکن به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد. در صورت عدم تأیید مرجع صادرکننده مجوز، دستگاه اجرایی مربوطه باید علل عدم تأیید را به شکل شفاف از راه درگاه مرکز ملی تبادل اطلاعات اعلام نماید و صادرکننده مجوز اجازه ندارد به علت «اشباع بودن بازار»، یا به دلایلی خارج از مصوبات هیئت مقررات زدایی، از تأیید صدور مجوز کسب و کار مورد نظر امتناع کند.
به گفته باقری اصل، این مصوبه ضمن تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و حذف مراجعات، سبب ایجاد شفافیت در عرضه مجوزها و پیشگیری از رانت یا انحصار در صدور مجوز کسب و کارها خواهد شد و کلیه مجوزهای صادرشده دستگاههای اجرایی در درگاه ملی مجوزها در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

1401/02/29
14:00:23
5.0 / 5
855
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانلود عکس