واکنش وزارت علوم به مسمومیت های دو روز اخیر دانشجویان دو دانشگاه

واکنش وزارت علوم به مسمومیت های دو روز اخیر دانشجویان دو دانشگاه

به گزارش دانلود عکس معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از پیگیری جدی و فوری اتفاقات اخیر در مورد مسمومیت چندتن از دانشجویان دو دانشگاه فرهنگیان و امام صادق (ع) اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال مسمومیت غذایی و ویروس دو عامل اصلی اتفاقات این دو دانشگاه عنوان شده، اما ما در سازمان امور دانشجویان روز شنبه جلسه ای را جهت بررسی علت دقیق این حادثه تشکیل خواهیم داد و بعد از آن اقدامات لازم را در جهت سلامت دانشجویان به کار خواهیم گرفت.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر هاشم داداش پور در حاشیه نخستین جشنواره ملی سلامت دانشجویان که امروز در سازمان امور دانشجویان وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران به مسمومیت های دو روز اخیر دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و امام صادق (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که اتفاق در ارتباط با دانشگاه فرهنگیان رخ داد و بعد از آن هم این اتفاق در دانشگاه امام صادق (ع) تکرار شد من با مسؤلان این دو دانشگاه صحبت کردم و در همین راستا مقرر شد اولین نشست بررسی مبحث و اتفاقات اخیر در سازمان امور دانشجویان را تشکیل بدهیم تا موارد بررسی شده و مشخص شود علت دقیق اتفاقات اخیر که از آن بعنوان مسمومیت دانشجویان خوابگاهی یاد می شود، چیست؟
وی در ادامه خاطرنشان کرد: باید اتفاقی که طی دو روز اخیر در دو نقطه متفاوت در مورد دانشجویان پیش آمده باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد و علت آن مشخص شود و در این بررسی حتما مشخص خواهد شد که این اتفاقات ناشی از ویروس و یا مسمومیت غذایی است؟ یا عوامل پشت پرده ای وجود دارد که وضعیت دانشگاهها را به سمت تشویش سوق می دهد.
واقعیت این است که من هم اکنون نمی توانم علت این اتفاقات را عنوان کنم. اما تلاش خواهیم کرد که بعد از جمع بندی، سهم عوامل مختلف در بروز این اتفاقات را اعلام نماییم.
رئیس سازمان امور دانشجویان همینطور تصریح کرد: تابحال دو عامل در مورد اتفاق اخیر این دو دانشگاه مطرح شده است؛ اول مسمومیت غذایی و در احتمال دوم هم برخی دستگاهها ویروس را عامل این اتفاقات عنوان کردند. باید دقیقا دلیل اصلی آن مشخص شود که بدانیم که آیا مسمومیت غذایی بوده؟ یا اینکه ویروسی عامل این اتفاقات شده است.
دکتر داداش پور همینطور در مورد برخی ادعاهای مطرح شده در مورد بیماری ویروسی گوارشی دانشجویان هم اظهار داشت: ما این مورد را تک بعدی نمی بینیم و چون هنوز به جمع بندی روشنی دست نیافته ایم. لازم است که بررسی های اولیه صورت بگیرد که اولین نشست این بررسی ها روز شنبه آتی برگزار می شود و در صورت مشخص شدن دلیل می توانیم موارد و محدودیت های جدیدی را در حوزه سلامت جسمی تعریف نماییم و به دانشگاه های کشور ابلاغ نماییم تا مراقبت های بیشتری داشته باشند.
وی تصریح کرد: روز گذشته بلافاصله بعد از اعلام خبر مسمومیت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، آنها به دو بیمارستان منتقل شدند و امروز هم دانشجویان مسموم دانشگاه امام صادق (ع) به 4 یا 5 بیمارستان منتقل شدند. رئیس دانشگاه فرهنگیان همان روز گذشته در صحنه حضور داشته و تلاش کرده است با بررسی های بیشتر به نتایج دقیقی برسد که این بررسی ها به سیاستگذاری های ما در ادامه مسیر کمک خواهد نمود.
وی در انتها به نحوه نظارت سازمان امور دانشجویان بر وضعیت بهداشت تغذیه ای دانشگاهها اشاره نمود و اظهار نمود: ما در دفتر مشاوره و سلامت دانشجویان دو حوزه یعنی مراکز بهداشتی و مراکز مشاوره و سلامت داریم که مراکز بهداشتی ما در بحث تغذیه کاملا مراقبت می کنند و تلاش دارند تا دیدگاههای سلامت محور را در دانشگاهها پیگیری کنند و نظارت های لازم را در حوزه تغذیه و روش اجرای روابط سخت گیرانه این عرصه به کار گیرند. اما اگر اتفاق اخیر ناشی از مسمومیت غذایی باشد باید اقدامات لازم در مورد این اتفاق و جلوگیری از اتفاق های مشابه صورت بگیرد.
منبع:

1401/03/04
10:54:53
5.0 / 5
809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانلود عکس