در یك شركت دانش بنیان ایرانی؛

سنگ مصنوعی با نانو مواد تولید شد

سنگ مصنوعی با نانو مواد تولید شد

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید سنگ ساختمانی با نانو مواد و کامپوزیت هایی شدند که 20 برابر مستحکم تر از سنگ طبیعی است.ابولفضل رنجبر مدیر تولید یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مطالعات خودرا در حوزه تولید سنگ های مصنوعی از سال ۲۰۲۰ شروع کردیم، اظهار داشت: در این مطالعات مشخص شد که منابع معدنی برای ساخت سنگ رو به پایان است و شاید تا چند سال دیگر با بحران تامین سنگ روبرو شویم.
وی با اعلان اینکه بدین جهت در صدد بر آمدیم تا با بهره گیری از فناوری نانو در علم مهندسی مکانیک مبادرت به تولید سنگ بدون نیاز به مواد معدنی نماییم، اضافه کرد: سنگ هایی که به تولید رساندیم بدون استفاده از سنگ است و می تواند جایگزین مناسبی برای سنگ های ساختمانی باشد.
رنجبر با تاکید براینکه برای ساخت این سنگ از الیاف خاص، نانو مواد و کامپوزیتهایی استفاده کردیم که توسط پژوهشگران این شرکت به ثبت رسیده اند، بیان کرد: حالا می توانیم با بهره گیری از این مواد، سنگ هایی را در قالبهای مختلف، با طرح های مختلف به دست مشتری برسانیم.
وی درباب مزایای این سنگ ها اظهار داشت: این سنگ ها به هیچ عنوان رطوبت را جذب نمی کند و این در حالیست که سنگ های طبیعی، تا ۸ درصد جذب رطوبت دارند.
به گفته مدیر تولید این شرکت دانش بنیان، سنگ هایی که طراحی نموده ایم می توانند تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دوام بیاورند و لطمه نبینند در حالی که سنگ های طبیعی چنین خاصیتی ندارند و در مقابل این دما واکنش نشان می دهند.
وی اشاره کرد: سنگ های نانویی طراحی شده در این شرکت از نظر استواری ۲۰ برابر مستحکم تر از سنگ طبیعی هستند و علاوه بر اینها از وزن کمتری برخوردار می باشند.
رنجبر اضافه کرد: هزینه تهیه سنگ های نانو برای ساختمان نسبت به سنگ های طبیعی یک پنجم است و این می تواند برای سازنده ساختمان به صرفه تر باشد.
مدیر تولید این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: شرکتهای ساخت و ساز ساختمان، شهرداری ها، انجمن عمران ایران می توانند مخاطبان این محصول نانویی شرکت باشند.
وی درباب وضعیت تولید سنگ های ساختمانی نانو اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید این سنگ ها در شرکت برابر با ۱۰۰۰متر مربع است و بنا داریم سال آینده این میزان را به ۱۰ هزار متر مربع افزایش دهیم.
به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، این شرکت در نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۲۲ محصول خودرا معرفی نمود.

1401/03/07
08:57:35
5.0 / 5
833
تگهای خبر: انجمن , شركت , شهرداری , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دانلود عکس