افزایش 50 تا 200 درصدی هزینه پردازش مقاله در نشریات داخلی !

افزایش 50 تا 200 درصدی هزینه پردازش مقاله در نشریات داخلی !

دانلود عکس: در بخش نامه اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هزینه پردازش مقاله نشریات مؤسسات دولتی و غیردولتی فاقد نمایه، حداکثر یک میلیون و 500 هزار تومان و حداقل 300 هزار تومان برآورد شده و این مبالغ نسبت به سال قبل بین 50 تا 200 درصد افزایش داشته است.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، در بخش نامه ای خطاب به رؤسای دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی پژوهشی، سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی و رؤسای انجمن های علمی، هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی در سال ۱۴۰۱ اعلام گردید.

در این بخش نامه حداکثر هزینه پردازش قابل دریافت از نویسندگان، به ازای هر مقاله کامل در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها مؤسسات دولتی هستند، ۶۰۰ هزار تومان و در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها مؤسسات خصوصی/غیر دولتی است، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. این در حالیست که سال قبل هزینه پردازش مقاله کامل در نشریات مؤسسه ها ۴۰۰ هزار تومان و در نشریات انجمن های علمی، ۵۰۰ هزار تومان برآورد شده بود.

همچنین حداکثر هزینه پردازش قابل دریافت از نویسندگان به ازای هر مقاله کوتاه، در نشریات مؤسسات دولتی، ۳۰۰ هزار تومان و در نشریات مؤسسات خصوصی/ غیردولتی، ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. در صورتیکه سال قبل هزینه پردازش به ازای هر مقاله کوتاه در نشریات مؤسسات، ۲۰۰ هزار تومان و در نشریات انجمن ها، ۲۵۰ هزار تومان تعیین شده بود.

در بخش نامه جدید نیز همانند بخشنامه سال گذشته، حداکثر هزینه پردازش مقاله در نشریاتی که در پایگاه های WOS و Scopus نمایه شده اند، به ازای هر مقاله ضریب ۱.۲12 در نظر گرفته شده است.

در بخشنامه سال گذشته، نشریات برمبنای مؤسسات و انجمن ها تقسیم بندی شده بودند، ولی در بخش نامه جدید تقسیم بندی نشریات بصورت مؤسسات دولتی و غیردولتی انجام شده است.

دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در گفت و گو با ایسنا، در خصوص تغییرات انجام شده در این بخشنامه توضیح داد: در بخشنامه سال گذشته، عنوان شده بود که مبالغ مشخص شده در این بخشنامه، برای سال ۱۴۰۰ تدوین شده و در سال های آتی باتوجه به شرایط، مورد بازنگری قرار خواهد گرفت؛ بنا بر این در آخر سال ۱۴۰۰، این بخشنامه بازنگری شد.

وی افزود: بعد از نظرخواهی از صاحب نظران در کمیسیون نشریات علمی، قرار بر این شد که در جهت تسهیل شرایط برای نشریات بخش خصوصی و غیردولتی که از منابع دولتی استفاده نمی کنند، در این بخشنامه بازبینی صورت گیرد. مؤسسات غیر دولتی شامل مؤسسات آموزشی، دانشگاه های غیردولتی، پژوهشکده ها و مراکز پژوهشی وابسته به بخش خصوصی و انجمن های علمی هستند و بدین سبب انجمن های علمی نیز در گروه مؤسسات غیر دولتی و NGOها قرار می گیرند.

به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، این بخش نامه که توسط دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امضا شده، برمبنای بخشنامه «تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز»، تدوین و ابلاغ گردیده است.

اردیبهشت ماه سال گذشته، بخشنامه «تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز» برای جلوگیری از دریافت مبالغ نامتعارف توسط نشریات و ساماندهی به وضعیت نشریات، ابلاغ گردید. همان زمان، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت که با روش های مختلف بر عملکرد نشریات نظارت می شود و با نشریاتی که بخشنامه را اجرا نمی کنند، برخورد جدی صورت خواهد گرفت و نشریه از فهرست مجلات معتبر اخراج خواهد شد.
منبع:

1401/03/30
08:47:58
5.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانلود عکس