رئیس دانشگاه در گفت وگو با دانلود عكس تشریح كرد

مشکلات دانشگاه تربیت مدرس برای پذیرش دانشجویان جدید

مشکلات دانشگاه تربیت مدرس برای پذیرش دانشجویان جدید

رییس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان کارشناسی در این دانشگاه اظهار داشت: برای اداره دانشگاه با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می نماییم که مساله مضیقه بودجه تغذیه دانشجویی و مشکلات کمبود خوابگاه از مهم ترین آنها است.


دکتر فرهاد دانشجو در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس امسال برای گروههای آموزشی مختلف متفاوت می باشد ولی در مجموع حدود ۲ تا ۲.۵ درصد بالا رفته است.
وی افزود: افزایش ظرفیت در همه دانشگاه ها برمبنای معیارهایی است که در نظام آموزش عالی کشور تعیین شده و شامل نسبت استاد به دانشجو، امکانات دانشگاهی، ظرفیت های خالی برای جذب اعضای هیات علمی و نسبت دانشجو به استاد است.
دکتر دانشجو در حوزه نسبت استاد به دانشجو اظهار داشت: هر عضو هیات علمی، به عنوان مثال یک استاد تمام می تواند ۵ یا ۶ دانشجو دکتری را بطور همزمان راهنمایی کند و تا آن زمان که یکی از این دانشجویان فارغ التحصیل نشوند، امکان پذیرش دانشجوی جدید برای این استاد وجود ندارد. مجموع این معیارها بررسی می شود و در نهایت با نظر گروه ها و دانشکده ها، جمع بندی نهایی صورت می گیرد.
رییس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به مشکلات این دانشگاه در پذیرش دانشجویان جدید اشاره کرد: بزرگترین مشکل ما به عنوان یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی، فرسودگی تجهیزات و لابراتوار های ما است. چونکه دانشجویان کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری باید رساله داشته باشند. بدین سان لابراتوار ها و تجهیزات در دانشگاه ما نقشی اساسی دارند. در ۷۰ درصد مواقع در خیلی از رشته های علوم پایه، فنی مهندسی و علوم پزشکی، نیاز به کارهای آزمایشگاهی وجود دارد و اگر تجهیزات آزمایشگاهی به روز نباشند، مسئله محور بودن پایان نامه ها و رسالات، حل مشکلات کشور و نوشتن مقالات گرفتار خدشه می شود.
وی با اعلان اینکه البته ما لابراتوار های به روزشده ای هم داریم، اشاره کرد: خیلی از لابراتوار های ما تجهیزات به روز ندارند و این بزرگترین دغدغه ما است.
دکتر دانشجو با اشاره به دیگر مشکلات موجود در دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: مشکل دیگری که در دانشگاه ما وجود دارد، بحث فرسودگی خوابگاه ها است. چونکه ما در دانشگاه تربیت مدرس خوابگاه هایی داریم که در شأن یک خوابگاه پایتخت کشور نیست و نمی تواند انتظارات دانشجو را برآورده کند، این خوابگاه ها واقعا گرفتار مشکل هستند. البته در تلاش هستیم با دریافت بودجه، این خوابگاه ها را در تابستان بازسازی نماییم.
رییس دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر این که فرسودگی خوابگاه ها در تمامی دانشگاه های خوب کشور وجود دارد، اظهار نمود: زمانی که دانشجو وارد دانشگاه می شود، انتظاراتی دارد که حق هم دارد. این دانشجویان جزء رتبه های تک رقمی هستند و قبل از ورود به دانشگاه حداقل هایی در ذهنش دارد، و زمانی که وارد دانشگاه می شود و با این انتظارات روبه رو نمی گردد، دلسرد می شود.
وی با اشاره به ظرفیت خوابگاه ها در دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: خوابگاه های ما ظرفیت بسیار محدودی دارد. ما به دانشجویان اعلام نموده ایم که تعهدی برای تامین خوابگاه نداریم اما به رتبه های ۱ تا ۹ حتما خوابگاه ارائه می دهیم. این رقم در سال به حدود ۸۰۰ نفر می رسد. ما هم اکنون ۱۰۰۰ خوابگاه کم داریم.
دکتر دانشجو با اشاره به مشکلات تغذیه ای در دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: ما به لحاظ بودجه ای گرفتار مشکل هستیم. ما دوست داریم که به دانشجویان تنوع تغذیه ای بدهیم و کیفیت تغذیه را بهبود بخشیم اما بودجه ها به حدی پایین است که نه می توان تنوع تغذیه ای داشت و نه می توان کیفیت را ارتقا بخشید. در وضعیت فعلی ۳۵۰۰ تومان هزینه تغذیه از دانشجو دریافت میکنیم. نزدیک ۱۶۵۰۰ تومان سازمان امور دانشجویان برای تغذیه پرداخت می کند. ولی هم اکنون غذا با یک کیفیت عادی، ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان است. بدین سبب این ما به التفاوت ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان است از جانب خود دانشگاه و از درآمدهای دانشگاه تامین می شود. از ترم جدید و از مهر ماه، روزانه ۵ هزار غذای دانشجویی ارائه می دهیم که این مبلغ به ۱۸۰ میلیون تومان در روز می رسد و برای تامین این مبلغ گرفتار مشکل هستیم.
رییس دانشگاه تربیت مدرس در آخر اظهار داشت: تمام این مشکلاتی که ذکر شد، مشکلات فرهنگی به وجود می آورد و سبب دلسردی دانشجویان از تحصیل می شود. اهتمام داریم با همه امکاناتی که داریم، بهینه تصمیم گیری و مدیریت نماییم و نتیجه رو به رشدی داشته باشیم.1401/04/08
23:19:03
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانلود عکس