طراحی نخستین سامانه بومی پیش بینی تقاضای برق در دانشگاه شریف

طراحی نخستین سامانه بومی پیش بینی تقاضای برق در دانشگاه شریف

یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف موفق به راه اندازی نخستین سامانه بومی پیش بینی تقاضای برق در کشور شده است.



به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه با بهره مندی از تخصص های پیش بینی هواشناسی، هوش مصنوعی و توسعه نرم افزار، موفق به راه اندازی سامانه بومی پیش بینی تقاضای برق در کشور شده اند.
این سامانه نرم افزاری کاربردهای بسیاری در حوزه برنامه ریزی تولید، مدیریت مصرف و پیش بینی پیک بار داشته و می توان از این سامانه در جهت مدیریت تولید و مصرف برق کشور و پیک سایی استفاده نمود.
بر اساس این گزارش؛ باتوجه به عدم امکان ذخیره سازی برق، همیشه باید میزان تولید و مصرف برق در هر زمان با هم برابر باشد. پس برنامه ریزی دقیق در تولید، انتقال و توزیع برق مبتنی بر پیش بینی دقیق از میزان تقاضای برق در هر منطقه انجام می گیرد. کما این که هم اکنون نیز کلیه شرکت های توزیع برق، همه روزه میزان تقاضای بار منطقه تحت نظر خودرا برای روز آتی پیش بینی و به نهادهای بالادستی جهت برنامه ریزی تولید و تامین برق گزارش می دهد. اما عمدتاً این پیش بینی ها توسط فرد خبره و بصورت تجربی انجام می گیرد.
از طرف دیگر، دقت پیش بینی تقاضای بار از اهمیت به سزایی برخوردارست. چونکه هر دو پیش بینی بیش از مقدار واقعی و کمتر از مقدار واقعی، خسارت های اقتصادی کلان در پی خواهد داشت. پیش بینی بیش از اندازه منجر به تولید بیش از مقدار نیاز برق شده و منجر به هدر رفت سوخت و انرژی و استهلاک تجهیزات تولید، انتقال و توزیع برق می شود. پیش بینی کمتر از حد نیز منجر به اتفاقاتی نظیر خاموشی و مدیریت مصرف می شود که خسارت های اقتصادی همچون خرابی تجهیزات و یا کاهش راندمان تولید و اقتصادی صنایع را در پی دارد که باتوجه به گستره این مسئله، خسارت های اقتصادی بسیار زیاد خواهد بود.
در این راستا، شرکت راد پرداز عرصه نوین که توسط تعدادی از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شده و در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف مستقر است، با بهره مندی از تخصص های پیش بینی هواشناسی، هوش مصنوعی و توسعه نرم افزار، موفق به راه اندازی نخستین سامانه بومی دانش بنیان پیش بینی تقاضای برق در کشور شده است.
این سامانه، نخستین پلت فرم بومی دانش بنیان پیش بینی تقاضای برق در کشور بصورت تحت وب بوده و تا حالا برای شهرهای تهران، مشهد و تبریز و استان های خراسان رضوی، خوزستان، لرستان، مرکزی و همدان بصورت عملیاتی و در وضعیت واقعی مورد آزمون قرار گرفته است و نتایج بسیار خوبی به لحاظ دقت در مقایسه با سایر ابزارهای استفاده شده در کشور داشته است. از پاییز سال ۱۴۰۰ نیز به درخواست شرکت توزیع برق تهران بزرگ، سامانه عملیاتی پیش بینی بار کوتاه مدت برای شهر تهران راه اندازی شده و درحال استفاده است.
این شرکت با فراهم سازی زیر ساخت های مورد نیاز، توان پیاده سازی این سامانه برای تمامی مناطق کشور با شرایط آب و هوایی و الگوی مصرف متفاوت را دارا است. همچنین، این سامانه قابل تعمیم به سایر حوزه های انرژی نظیر نفت و گاز نیز خواهد بود.

1401/04/15
14:10:01
5.0 / 5
516
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانلود عکس