در مراسمی با حضور رئیس جمهوری؛

اعضای هیئت علمی و دانشجویان نمونه کشوری معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند

اعضای هیئت علمی و دانشجویان نمونه کشوری معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند

به گزارش دانلود عکس بیست و نهمین دوره آئین معرفی و تجلیل از اعضای هیئت علمی و دانشجویان نمونه کشوری با حضور رئیس جمهوری برگزار گردید.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، بیست و نهمین دوره آئین معرفی و تجلیل از اعضای هیئت علمی و دانشجویان نمونه کشوری در مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بامداد امروز ( ۱۳ تیر) در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور وزاری علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از دانشگاهیان، استادان و دانشجویان برگزار شد، از ۳۶ عضو هیئت علمی نمونه کشوری و ۱۸ دانشجوی نمونه کشوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همینطور ۱۳ دانشجوی نمونه کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی تجلیل شد.

لیست اسامی اعضای هیئت علمی نمونه و دانشجویان نمونه در این لینک قابل دسترس است. همینطور فهرست اسامی دانشجوی نمونه کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این لینک قابل دریافت است.

عمیقاً اعتقاد داریم که دانشگاه ها اتاق فکر دولت هستند

دکتر سید ابراهیم رئیسی در آیین تجلیل از استادان و دانشجویان نمونه کشوری اظهار داشت: خدا را شاکریم که تحت هدایت های رهبری علم دوست هستیم که همواره مشوق فرهیختگان و نخبگان کشور بوده است و پیشرفت هایی که در این سالها شاهد آن بودیم حاصل حمایت ها و تشویق های ایشان بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اساتید و دانشجویان گام های بسیار خوبی در حوزه پیشرفت علم برداشته اند، اضافه کرد: ما همچنان نیازمند گام های موثر در حوزه تحقیق و پژوهش، حوزه تعلیم و تربیت و خدمات علمی هستیم.

دکتر رئیسی توسعه و پیشرفت را از ضروریات امروز کشور دانست و اضافه کرد: امروز وظیفه دولت این است که امر مهم پیشرفت را در کنار اجرای عدالت دنبال کند و اولویتی که در این حوزه برای دولت تعریف کرده ایم ایجاد تحول است.

رئیس جمهور در ادامه تحول شناختی، تحول در فرایندها و تحول نهادی را سه اصل اساسی در ایجاد تحول در کشور عنوان نمود و اضافه کرد: اگر توسعه و تحول در کشور بر پایه علم نباشد نامش سلیقه است که اساسا پایدار نیست، اما وقتی کار بر پایه علم و دانش بنا شد و دانایی را ضمیمه توانایی کردیم تحول و توسعه واقعی اتفاق خواهد افتاد.

رئیسی ضمن اشاره به این که ما وظیفه داریم در کشور کارها را دانش پایه و دانش بنیان پیش ببریم، اضافه کرد: خوشحالیم که دانشگاههای کشور به این لزوم اجتناب ناپذیر رسیده اند که علم را باید در همه مسائل کشور ضمیمه کنند.

دکتر رئیسی در ادامه مسأله محوری در دانشگاهها را مقدمه ای برای برون رفت کشور از مشکلات دانست و اضافه کرد: ما عمیقاً اعتقاد داریم که دانشگاه ها اتاق فکر دولت هستند و همواره بر استفاده از ظرفیت دانشگاهها در پیشبرد امور کشور تاکید داشته ایم.

رئیس جمهور در ادامه ضمن اشاره به رواج مفهوم غلط از روشنفکری در جامعه، خاطرنشان کرد: روشنفکر واقعی کسی است که جامعه و نیاز آنرا به خوبی بشناسد و در جایگاه یک رصدکننده جامعه را به سمت هدف و مقصد هدایت کند و خودش هم در این میدان حاضر باشد و ایفای نقش کند.
آیت الله رئیسی در ادامه ۱۱۰ شهید دانشگاه علم و صنعت را همچون افتخارات بزرگ این دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: امروز شهدای ما مصداق واقعی روشنفکری در کشور می باشند که با شناخت جامعه و الزامات و ضروریات آن نقش آفرینی کردند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز اساتید و دانشجویان ما هم باید در راه شناخت نیاز جامعه و نقش آفرینی و رفع آنها حرکت کنند، اضافه کرد: رمز موفقیت دانشمندان بزرگ ما آن است که در قلوب جای گرفتند و امام خمینی(ره) برجسته ترین دانشمند عصر ما بود که توانست با فتح قلوب جامعه را به سمت تعالی سوق دهد.

دکتر رئیسی در ادامه اضافه کرد: امروز دانشمندان زیادی در دنیا هستند که خدمات و آثارشان متفاوت می باشد و نتیجه علم آنها منجر به سلطه گری، نابودی انسان و سد راه تعالی انسان ها شده است.

آیت الله رئیسی در ادامه خدمت در راه خدا را نقطه مقابل خدمت منفعت گرایانه دانست و اضافه کرد: راه جلب رضایت خدا از میان خلق و حل مشکلات مردم می گذرد و شما اساتید و دانشجویان با علم و دانش خود می توانید کار خدمت در مردم را آسان تر کنید.

دکتر رئیسی هزینه برای دانشگاه را سرمایه گذاری برای کشور دانست و اظهار داشت: دولت افتخار دارد که اغلب اعضای دولت عضو هیأت علمی دانشگاه هستند و این مهم می تواند به ما در توجه تخصصی تر به مسایل کشور کمک نماید.

دکتر رئیسی در ادامه ضمن اشاره به دستاوردهای پرارزش دانشگاه علم و صنعت در ساخت ماهواره، اضافه کرد: زمانی در این کشور معتقد بودند نباید از ماهواره های ساخت نخبگان کشور رونمایی نماییم تا بهانه ای به دست دشمن نیفتد، اما امروز شرایط تغییر کرده و ما هیچگاه حرکت علمی کشور را به اخم و لبخند دیگران گره نخواهیم زد.

آیت الله رئیسی به مبحث مهاجرت نخبگان هم اشاره نمود و اضافه کرد: ما باید با عمل و اجرا آنچنان در جامعه امید تزریق نماییم که مبحث مهاجرت نخبگان معکوس شود و همه کسانی که به علت احساس کمبود امکانات و شرایط مهاجرت کرده اند متوجه شوند زمینه رشد و پیشرفت در داخل کشور برای آنها فراهم گشته است.

رئیس جمهور ضعف در تبیین پیشرفت ها را همچون مشکلات مبتلابه امروز کشور دانست و اظهار داشت: شما اساتید وظیفه دارید ظرفیت ها و همینطور پیشرفت های حاصل شده در کشور را تبیین کنید.

پیش از سخنان رئیس جمهور، دکتر منصور انبیاء «رئیس دانشگاه علم و صنعت» ضمن گزارشی از دستاوردها و اقدامات انجام شده در حوزه علم، دانش و پژوهش این دانشگاه برای پذیرش مأموریت حل برخی ابرچالش های ملی در جهت تحقق سند تحول دولت مردمی اعلام آمادگی کرد.

همچنین در حاشیه این مراسم با حضور دکتر رئیسی کتابخانه، مرکز اسناد و سالن همایش های امام رضا(ع) دانشگاه علم و صنعت راه اندازی شد این کتابخانه با زیربنای ۱۲ هزار متر مربع و ظرفیت ۲۰۰ هزار جلد کتاب امکان پذیرش ۸۰۰ دانشجو به صورت همزمان را دارد.

تلاش برای معرفی الگوی دانشجوی نمونه و برتر در حوزه های مختلف

همچنین در این مراسم، دکتر ابوالفضل دانشور، سرپرست اداره کل امور دانشجویان داخل درمورد برگزاری این جشنواره اظهار داشت: جشنواره دانشجوی نمونه سال جاری مانند سالهای گذشته با هدف افزایش مراتب معنوی و تشویق دانشجویان در پایبندی به هویت ملّی و گسترش اصول و ارزش های اسلامی، اخلاق حرفه ای و افزایش تحرک، نوآوری و شادابی اجتماعی و شناسایی دانشجویان با استعدادهای برترعلمی فرهنگی برگزار شد.

وی افزود: این رویداد تلاش دارد تا با شناسایی نخبگان، الگوی دانشجوی نمونه و برتر را در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی معرفی نماید. معرفی جوانان فرهیخته، موفق و برگزیده و بهره مندی از توانمندی ها و شایستگی های آنها می‎تواند نقطه عطفی در نیل به اعتلا و ارتقای جایگاه علمی و فرهنگی کشور باشد.

دکتر دانشور با اشاره به اینکه کلیه مراحل ثبت نام و مرحله داوری دانشگاهی و داوری مرحله کشوری این جشنواره به صورت سامانه انجام شد، اظهار نمود: فرآیند داوری جشنواره دانشجوی نمونه در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار شد، نخست دانشجویان در سطح دانشگاه به رقابت پرداخته و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را بر مبنای آئین نامه و صرف نظر از حد نصاب های آن کسب کرده بودند بعنوان برگزیدگان دانشگاهی مورد تقدیر دانشگاه قرار گرفتند و برخی از آنها که شرایط معرفی به رقابت مرحله دوم را کسب کرده بودند برای شرکت در این مرحله به دبیرخانه مرکزی عرضه شدند که بعد از بررسی امروز در جشنواره دانشجوی نمونه از برترین های آنها تقدیر به عمل آمد.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان داخل بیان نمود: تعداد برگزیدگـان نهایی در وزارت علوم ۱۸ نفر - ۱۲ نفر دکتری تخصصی (phd)، یک نفر کارشناسی ارشد ناپیوسته، پنج نفر کارشناسی - بود. از برگزیدگان ۱۰ نفر در زیرگروه علوم انسانی، دو نفر در زیرگروه علوم پایه، چهار نفر در زیرگروه فنی و مهندسی، یک نفر در گروه کشاورزی و دامپزشکی و یک نفر در زیرگروه هنر هستند که از این تعداد ۹ نفر آقا و۹ نفر خانم بودند.

وی در مورد تعداد برگزیدگان نهایی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار نمود: تعداد نهایی برگزیدگان ۱۳ نفر ۷ آقا و ۶ خانم بود که از این تعداد پنج نفردکتری تخصصی( phd)، دو نفر کارشناسی ارشد ناپیوسته، سه نفر کارشناسی، یک نفر دکتری حرفه ایی و دو نفر دستیاری بودند

دکتر دانشور در انتها تصریح کرد: در بیشتر از دو دهه اخیر، طی فرآیند جشنواره دانشجوی نمونه سعی شده است تا ضمن بهره گیری از نظرات و ایده های اساتید، دانشجویان و صاحب نظران، علاوه بر ارتقای سطح کیفی جشنواره، با گزینش داوران مجرّب در حوزه های تخصصی مربوطه بهترین دانشجویان انتخاب و برگزیده شوند.


1401/04/16
12:35:55
5.0 / 5
442
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانلود عکس