درگذشت عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم

درگذشت عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم

دانلود عکس: دکتر ایرج گودرزنیا، عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف فوت کرد.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر ایرج گودرنیا در سال ۱۳۲۳ در بروجرد به دنیا آمد. به عنوان شاگرد اول مقطع کارشناسی از دانشکده نفت آبادان برای ادامه تحصیل به لندن رفت و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خودرا در رشته مهندسی شیمی دانشگاه سلطنتی انگلستان گذراند.

دکتر گودرزنیا در سال ۱۳۵۱ با عنوان عضو هیأت علمی و با سمت استادیاری در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به خدمت شد و در سال ۱۳۶۳ به مرتبه استادی دانشگاه صنعتی شریف نائل آمد. وی همچون معدود افرادی بود که با انجام کارهای علمی- تحقیقاتی مورد نیاز در کوتاهترین زمان ممکن به درجه استاد تمامی در دانشگاه صنعتی شریف دست یافت.

وی علاوه بر آموزش و تدریس و تربیت شاگردان برجسته، بیش از بیست اختراع در حوزه های تخصصی مهندسی شیمی و نفت خصوصاً سیستم های فوق بحرانی ثبت نمود و بیش از یکصد و پنجاه مقاله در ژورنال ها و مجامع علمی منتشر نمود. کتاب «انتقال جرم» از آثار برجسته دکتر گودرزنیا است که توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

از دیگر خدمات و کارهای دکتر گودرزنیا می توان به بنیانگذاری و مشارکت در راه اندازی، اداره و کارهای چندین انجمن علمی (انجمن مهندسی شیمی، انجمن فناوری های بومی و شورای انجمن های مهندسی در ایران) اشاره نمود.

استاد دکتر گودرزنیا از بدو تأسیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم به عنوان عضو وابسته همکاری داشت و در طول این مدت چندین دوره ریاست شاخه مهندسی شیمی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم را به عهده داشت. وی همین طور چندین طرح پژوهشی موفق در فرهنگستان علوم اجرا کرد. ریاست هیأت مدیره انجمن فناوری های بومی ایران و مدیرمسئولی نشریه کنترل از دیگر کارهای علمی وی بود.

در ششمین جشن سالیانه انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف همزمان با پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۴ از دکتر ایرج گودرزنیا به عنوان استاد پیشکسوت دانشگاه صنعتی شریف با اهدای لوح یادبود تجلیل شد.

فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درگذشت استاد فقید شادروان دکتر ایرج گودرزنیا را به خانواده ایشان، اعضای فرهنگستان، جامعه علمی و دانشگاهی کشور به خصوص دانشگاه صنعتی شریف و به همکاران و دوستان و شاگردان آن مرحوم تسلیت می گوید و برای آن استاد فقید رحمت واسعه و علو درجات در درگاه باریتعالی مسئلت دارد.منبع:

1401/04/19
20:32:49
5.0 / 5
474
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس