پاسخ وزارت علوم به برخی ابهامات درباره انتخاب دانشجویان نمونه امسال

پاسخ وزارت علوم به برخی ابهامات درباره انتخاب دانشجویان نمونه امسال

سخنگوی وزارت علوم به برخی ابهامات درباره انتخاب جشنواره دانشجویان نمونه امسال شامل تعداد پایین انتخاب دانشجو و عدم تعیین گزینه از بین دانشجویان دانشگاه آزاد در این جشنواره پاسخ داد.


علی شمسی پور در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب درباب چگونگی پروسه انتخاب دانشجویان نمونه کشور و عدم انتخاب دانشجو از بین دانشجویان دانشگاه آزاد، اظهار نمود: جشنواره دانشجوی نمونه پروسه مشخص و ضوابط تعیین شده ای دارد و همه ساله طی یک فراخوان عمومی دانشجویانی که متقاضی باشند در سامانه این جشنواره شرکت کرده و در صورت کسب امتیازات و طی مرحله داوری توسط دانشگاه محل تحصیل به وزارت علوم معرفی می گردند. پس، از شروط لازم برای حضور در این جشنواره، ثبت نام توسط دانشجو، کسب امتیازات و معرفی توسط دانشگاه به سازمان امور دانشجویان به عنوان متولی جشنواره است.
وی با اشاره به سبب نبودن دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در میان دانشجویان نمونه کشوری، اشاره کرد: عدم حضور دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به تصمیم مدیریت خود آن دانشگاه برای عدم شرکت در این جشنواره مربوط است، چونکه فراخوان عمومی شرکت در جشنواره انتخاب دانشجویان نمونه در مورخ ۱۴ آذرماه ۱۴۰۰ از طرف سازمان امور دانشجویان همچون سایر دانشگاهای کشور به دانشگاه آزاد اسلامی هم ارسال شده است و مراتب در مورخ ۱۶ آذرماه به اطلاع رییس این دانشگاه هم رسیده است. ولی از جانب دانشگاه آزاد اسلامی فردی به سازمان امور دانشجویان معرفی نشد.
سخنگوی وزارت علوم همین طور اشاره کرد: ملاک انتخاب دانشجوی نمونه، ثبت نام فرد در سامانه جشنواره و کسب امتیازات لازم است و محل تحصیل و محل سکونت به هیچ وجه ملاک معرفی به عنوان دانشجوی نمونه نبوده است و دانشگاه های مختلف سهمیه خاصی ندارند. ولی به سبب تعداد زیاد جمعیت دانشجویان دانشگاه های تهران نسبت به سایر دانشگاه ها و این که دانشجویانی که از سطح علمی برخوردار می باشند، بطور معمول دانشگاه های تهران را برای تحصیل انتخاب می کنند؛ بالا بودن تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های تهران که می توانند از سایر شهرستان ها نیز باشند، دور از انتظار نیست. هر چند اهتمام زیادی می شود ضمن توجه به فاکتورهای علمی جشنواره، توزیع دانشجویان نمونه متمرکز به تهران نباشد و بیش از ۵۰ درصد دانشجویان نمونه غیر از تهران بوده اند.
شمسی پور در آخر اظهار نمود: درباب تعداد برگزیدگان باید اصرار کرد مطابق با بخشنامه مصوب سال ۹۸ دانشجوی نمونه، افراد باید علاوه بر کسب حد نصاب های لازم در بخش های تعریف شده و رقابت عادلانه در مرحله دانشگاهی به مرحله کشوری راه یافته و به دبیرخانه جشنواره دانشجوی نمونه بوسیله سامانه معرفی شوند و سپس در رقابت کشوری مطابق با استانداردهای تعریف شده شرکت نمایند، پس تعیین تعداد برگزیدگان در هر سال منوط به کسب حد نصاب های بخشنامه از طرف متقاضیان است و می تواند متغیر باشد.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، بیست و نهمین دوره آئین معرفی و تجلیل از اعضای هیئت علمی و دانشجویان نمونه کشوری ۱۳ تیر ماه جاری در مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری، وزاری علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از دانشگاهیان، استادان و دانشجویان در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد.
تعداد برگزیدگـان نهایی در وزارت علوم ۱۸ نفر که ۱۲ نفر دکتری تخصصی (phd)، یک نفر کارشناسی ارشد ناپیوسته و پنج نفر از مقطع کارشناسی بود. بطوریکه از برگزیدگان ۱۰ نفر در زیرگروه علوم انسانی، دو نفر در زیرگروه علوم پایه، چهار نفر در زیرگروه فنی و مهندسی، یک نفر در گروه کشاورزی و دامپزشکی و یک نفر در زیرگروه هنر بودند که از این تعداد ۹ نفر آقا و ۹ نفر خانم بودند.
همین طور تعداد برگزیدگان نهایی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۳ نفر که ۷ نفر آقا و ۶ نفر خانم بودند که از این تعداد پنج نفر دکتری تخصصی( phd)، دو نفر کارشناسی ارشد ناپیوسته، سه نفر کارشناسی، یک نفر دکتری حرفه ای و دو نفر دستیاری بودند و برخلاف سالهای قبل دانشگاه آزاد برگزیده ای در این جشنواره نداشت.1401/04/21
10:33:33
5.0 / 5
409
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دانلود عکس