آغاز ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی

آغاز ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی

ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه های کشور از امروز بیستم تیرماه شروع می شود و داوطلبان می توانند از بیستم تیرماه تا دوم مردادماه برای ثبت نام به سامانه جذب وزارت علوم رجوع کنند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور از ۱۱ تا ۱۷ تیرماه مهلت داشتند با مراجعه به سامانه جذب اعضای هیأت علمی بر طبق سهمیه اختصاص یافته نسبت به تایید رشته های مورد نیاز خود اقدام نمایند.
ثبت نام متقاضیان جذب هیأت علمی دانشگاه های کشور از امروز بیستم تیر ماه بوسیله سامانه جذب اعضای هیأت علمی شروع می شود و تا دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.
بیش از این قرار بود ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی در ۱۸ اردیبهشت ماه صورت بگیرد که مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود به سبب پاره ای از مشکلات امکان ثبت نام فراخوان تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده است.
جعفر جعفری معاون مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم نیز درباره علت تاخیر در پروسه فراخوان اردیبهشت جذب اعضای هیأت علمی، اظهار داشته بود: دلیل این تاخیر هماهنگی و مذاکره با سازمان اداری و استخدامی و گرفتن ردیف های استخدامی بود که با دستور و تایید ریاست جمهوری و بمنظور جذب فرهیختگان و جوانان مستعد در دانشگاه های کشور صورت گرفت و ردیف های استخدامی مورد نیاز گرفتن شد.
بر اساس مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی سن جذب عضویت هیأت علمی تا ۴۵ سال افزایش یابد و برای افرادی که با سن ۳۰ تا ۳۵ سال با مدرک دکتری متقاضی عضویت هیأت علمی هستند ۷ امتیاز علمی و برای افرادی که با سن ۳۵ تا ۴۰ سال با مدرک دکتری متقاضی عضویت هیأت علمی هستند ۳ امتیاز علمی در نظر گرفته خواهد شد.
همچنین هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد؛ در بررسی صلاحیت عمومی متقاضیان عضویت هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به ازای تأهل ۵ امتیاز و در صورت داشتن هر فرزند ۳ امتیاز به امتیازات صلاحیت عمومی افزوده می شود و در صورت تساوی امتیازات طبق فرم بررسی صلاحیت عمومی، اولویت با فرد متأهل است.
در این زمینه دکتر سیدمختار موسوی معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم توضیحاتی ارائه داد و به ایسنا داد و اظهار داشت: بر طبق این مصوبه سقف سن شرکت در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها در مقایسه با گذشته بالا رفته است و ما ملزم به اجرای این مصوبه هستیم.
وی در ادامه اشاره کرد: در گذشته و پیش از تصویب مصوبه فعلی، سن شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای متقاضیان دکتری ۴۰ و کارشناسی ارشد نیز ۳۵ سال تعیین شده بود. اما با تصویب و ابلاغ مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی این سن بالا رفته است.
معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اشاره کرد: هم اکنون سقف سن جذب برای متقاضیان دکتری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ۴۵ سال و برای متقاضیان کارشناسی ارشد نیز به ۴۰ بالا رفته است.
دکتر موسوی اشاره کرد: البته بین سن ۴۰ تا ۴۵ و ۳۵ تا ۴۰ نیز یک امتیازی برای متقاضیان هیات علمی که سن کمتری دارند، قائل شده است که به صورتی به جوان گرایی نیز توجه کرده باشیم. یعنی کسانی که در سن پایین هیات علمی می شوند امتیازی از نظر عددی و کمی داشته باشند که در ابلاغیه جدید هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی اشاره شد.
وی تصریح کرد: مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال جاری اجرا می گردد و ما در فراخوان جذب امسال این خاصیت ها را لحاظ خواهیم کرد.
معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اشاره کرد: مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم با مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی موافق است و فکر می نماییم این مصوبه مزایای زیادی خواهد داشت. در حقیقت متقاضیانی برای جذب وجود دارند که در سن ۴۰ تا ۴۵ قرار گرفته و از قابلیت علمی بالایی برخوردار می باشند و نمی گردد به صِرف این که سن آنها بالای ۴۰ بوده از امکان رقابت برای جذب دانشگاه ها از گردونه رقابت حذف شوند.
موسوی اشاره کرد: با توجه به این که شرایط سنی افراد جهت شرکت در فراخوان امتیازبندی شده و افرادی که جوان و قابلیت علمی بالاتری داشته باشند از امتیاز بالایی برخوردار می شوند. بر این اساس کسانی که بین ۳۵ تا ۴۰ قرار دارند امتیازاتی برای فراخوان جذب در مقایسه با افرادی که بین ۴۰ تا ۴۵ هستند کسب خواهند کرد.
دکتر محمدعلی کی نژاد رییس هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ایسنا اظهار داشت: امتیازات تاهل و فرزند داشتن زمانی برای متقاضیان جذب در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لحاظ خواهد شد که افراد از نظر علمی و عمومی حداقل شرایط و امتیازات قبولی و هیات علمی شدن در این مراکز را کسب کرده باشند و در مرحله رقابت امتیازات فرزندی برای آنها لحاظ خواهد شد.
وی اشاره کرد: امتیازات تاهل و فرزند داشتن برای جذب اعضای هیات علمی در صلاحیت عمومی متقاضیان لحاظ خواهد شد و هیچ تاثیری در مباحث علمی نخواهد داشت.
رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در گذشته به این صورت بود که جهت بررسی صلاحیت عمومی اگر متقاضیان جذب شرایط مساوی داشتند اولویت پذیرش برای جذب هیات علمی با فرد متاهل بود اما با مصوبه جدید وقتی فرد حداقل شرایط عمومی را داشته باشد تعداد فرزندان متقاضی نیز در روند جذب تاثیر دارد و امتیازاتی به فرد داده می شود.
کی نژاد اشاره کرد: در گذشته در پروسه جذب هیات علمی به فرد مجرد متقاضی هیات علمی فرصت داده می شد در بازه زمانی یک تا دو سال ازدواج کند یا این که اگر فرد مجرد یا متاهل شرایط مساوی جذب داشتند اولویت را به فرد متاهل می دادند.
منبع:

1401/04/23
23:15:22
5.0 / 5
415
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس