مدیر مركز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد

راه اندازی دبیرخانه مرکزی طرح ملی پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان

راه اندازی دبیرخانه مرکزی طرح ملی پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان

به گزارش دانلود عکس مدیر مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه علامه طباطبایی از راه اندازی دبیرخانه مرکزی طرح ملی پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان (پات) آگاهی داد و اظهار داشت: کارگاه های این طرح از مردادماه تا دی ماه 1401 انجام می شود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر مهدی وجدانی همت با اشاره به این که رشد تحصیلی و کسب موفقیت در تحصیل یکی از اهداف مهم حضور دانشجویان در مراکز آموزشی و دانشگاه ها است، اضافه کرد: در این راه دانشجویان با مسائل و مشکلاتی مواجه می شوند که یکی از این مسائل، افت تحصیلی و مشروط شدن برخی از دانشجویان در بعضی از مقاطع تحصیلی است. این مسئله امروزه در مراکز آموزش عالی کشورهای مختلف به عنوان یک دغدغه و یک موضوع جدی مطرح هست؛ چونکه علاوه بر هدر دادن سرمایه های انسانی، اقتصادی و مالی دانشگاه ها، تاثیرات مخربی بر سلامت روان و آماده سازی دانشجویان برای آینده دارد.
وی اشاره کرد: مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی در یک دوره دو ساله اقدامات ارزشمندی را در زمینه پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان انجام داده است. این مرکز در اسفند ماه طرح جامعی را تحت عنوان طرح پات (پیشگیری از افت تحصیلی) برمبنای تجربه های موفق و ارزشمندی که دانشگاه علامه طباطبایی دراین زمینه داشته است، تدوین و به دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان پیشنهاد نمود.
دکتر وجدانی همت افزود: پس از بررسی های انجام شده در دفتر مشاوره و سلامت و باتوجه به اولویت بالایی که سازمان امور دانشجویان برای پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته است، این طرح به عنوان یک موضوع تحصیلی - روانشناختی مهم تصویب و به دانشگاه علامه طباطبایی ابلاغ گردید تا اجرای این طرح را بصورت کشوری شروع کند.
وی ادامه داد: مرکز مشاوره می خواهد به آن قسمتی از موضوع افت تحصیلی وارد شود که نیازمند شناسایی و تشخیص برمبنای مصاحبه روانشناختی و بررسی دقیق وضعیت دانشجویان است تا علت افت تحصیلی آنها ریشه یابی شود. همین طور می خواهد با مداخله های به موقع دانشجویانی که مشروط شده اند را به پروسه تحصیل بازگرداند و از افت تحصیلی دانشجویانی که در معرض این خطر هستند، پیشگیری کند. بدین سبب برای هر یک از این افراد و گروه ها، برنامه های دقیق و مشخصی تدوین شده است.
مدیر مرکز مشاوره و بهداشت و روان دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد: مرکز مشاوره دانشگاه در معاونت دانشجویی به همراهی معاونت آموزشی، آموزش دانشکده ها، استادان و گروههای آموزشی، دوره های مختلفی را در تابستان تدارک دیده است. همه دانشگاه ها موظف می باشند یک نماینده به دانشگاه علامه طباطبایی معرفی کنند تا آموزش های لازم را کسب و به اجرائی شدن برنامه ها در دانشگاه خود کمک نماید. تا حالا نزدیک به پنجاه درصد از دانشگاه ها نماینده های خودرا به مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبائی، به عنوان دبیر خانه مرکزی این طرح معرفی کرده اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، او در آخر اعلام نمود: کارگاه های این طرح از مرداد ماه آغاز می شود و تا دی ماه ادامه دارد. از مهر ماه آموزش های داده شده به کارشناسان و متخصصان در دانشگاه های کشور اجرا می گردد و نتایج کار در آخر نیمسال نخست سال تحصیلی جدید به دانشگاه علامه طباطبایی ارائه می شود تا گزارش نهایی و میزان موفقیت طرح به دفتر مشاوره و سلامت ارائه شود و برای نیم سالهای بعد برنامه ریزی های لازم برای ادامه طرح صورت گیرد.
منبع:

1401/04/29
21:29:46
5.0 / 5
532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانلود عکس