مدیر مركز رشد واحدهای فناور دانشگاه بوعلی سینا اعلام كرد

طرح پهنه فناوری و کارخانه نوآوری با اهمیت ترین طرح پیشنهادی برای سفر رییس جمهور

طرح پهنه فناوری و کارخانه نوآوری با اهمیت ترین طرح پیشنهادی برای سفر رییس جمهور

به گزارش دانلود عکس همدان مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه بوعلی سینا اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، طرح هایی برای ارائه و تصویب در مسافرت رییس جمهور و هیأت دولت به استان همدان تدوین شده که با اهمیت ترین آنها طرح ˮپهنه فناوری و کارخانه نوآوریˮ است.


منوچهر حسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با پیگیری های رییس دانشگاه بوعلی سینا و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح هایی برای ارائه و تصویب در مسافرت رییس جمهور و هیأت دولت به استان همدان تدوین شده که با اهمیت ترین آنها طرح "پهنه فناوری و کارخانه نوآوری" است که در صورت توافق و با کمک تامین اعتبارات مالی روند راه اندازی آن در زمینی به مساحت دو هکتار شروع خواهد شد، راه اندازی این پهنه فناوری، گامی بزرگ در امتداد توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در استان خواهد بود و امیدواریم سفر رییس جمهور دولت انقلابی و مردمی سیزدهم به استان همدان منشأ خیر و برکت در مباحث علم و دانش و فناوری باشد.
وی ضمن اشاره به این که طبق برنامه ریزی های انجام شده در مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا و با تدوین و تنظیم طرح ها و پروژه هایی مختلف فناوری، به دنبال استفاده از برکات حضور هیأت دولت در استان هستیم، مطرح کرد: به دنبال این مساله هستیم که "پردیس علم و فناوری" را در دانشگاه بوعلی راه اندازی نماییم که موافقت اولیه این پروژه به دست ما رسیده و به دنبال تامین شرایط مورد نیاز جهت راه اندازی پردیس هستیم که در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.
عضو هیأت علمی گروه برق دانشگاه بوعلی سینا بیان کرد: با راه اندازی "پردیس علم و فناوری" در دانشگاه بوعلی سینا، سطح حمایت ها از واحدهای فناور توسعه پیدا خواهدنمود و امیدواریم با حمایت های وزارت علوم و پیگیری و همکاریهای ریاست دانشگاه بوعلی سینا، طی ماه های آتی شاهد تأسیس پردیس علم و فناوری دانشگاه بوعلی سینا باشیم.
وی درباره شرایط فعلی مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا اشاره کرد: اکنون در مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا حدود ۴۰ واحد فناور و دو شرکت دانش بنیان مستقر هستند، سه شرکت دانش بنیان پروسه خود در مرکز رشد را به پایان رسانده و برای توسعه هرچه بیشتر به پارک علم و فناوری انتقال داده شده اند و هشت واحد فناور هم اکنون در مرحله ارزیابی برای تبدیل به شرکت دانش بنیان شدن هستند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه بوعلی سینا با اعلان اینکه طرح های بسیار جالب و خوبی توسط واحد های فناور در مرکز رشد پیگیری می شود، اشاره کرد: تعدادی از شرکت های این مرکز قابلیت تبدیل به شرکت خلاق را دارند، همچون آنها شرکتی است که طرحی در امتداد راه اندازی نیروگاه خورشیدی را ارایه داده و در این طرح، در آرامستان ها با تبدیل سنگ قبرها به سنگ قبر خورشیدی، بدون ایجاد هزینه نیروگاه های خورشیدی تأسیس می شود. یعنی این شرکت کاری می کند که بدون ایجاد هزینه مضاعف و با همان هزینه هایی که در آرامستان ها صرف می شود، نیروگاه خورشیدی در این آرامستان ها راه اندازی شود تا بتواند نقشی مؤثر در تولید برق داشته باشد.
وی با اشاره به این که واحدهای فناور با کمترین کار اداری می توانند در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری مستقر شوند، بیان کرد: تعدادی از واحدهای فناور برای ارائه محصولاتشان نیاز به گرفتن مجوز از برخی نهادهای دولتی دارند که به طور معمول پروسه اداری دریافت این مجوزها طولانی و زمان بر است و باید این مسئله تسهیل شود.
حسینی اشاره کرد: در مباحث نقدینگی و مالی نیز مشکلاتی وجود دارد، در استان همدان صندوق پژوهش و فناوری برای پشتیبانی از واحدهای فناور داریم اما سرمایه این صندوق محدود است و نمی تواند پاسخگوی تمامی نیاز های مالی واحدهای فناور استان باشد و توسعه این صندوق از شرایط اصلی توسعه زیست بوم فناوری استان است.
ایشان سپس با اشاره به برنامه های مرکز رشد، اظهار داشت: مرکز رشد چندین رویداد مهم و کلیدی در پیش دارد که یکی از آنها "اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان" است که با همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و حمایت پارک علم و فناوری و دیگر نهادها برگزار می گردد و هم اکنون فراخوان جذب ایده ها شروع شده و مهلت آن تا انتهای مردادماه است و احیانا در صورت استقبال تا آخر شهریورماه نیز تمدید خواهد شد، ایده های ارائه شده در این رویداد توسط داوران بررسی خواهند شد و در صورت موافقت جذب مرکز رشد و پارک علم و فناوری شده و از حمایت های مختلف برخوردار می شوند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه بوعلی سینا اعلام نمود: مرکز رشد رویدادها و طرح های دیگری نیز در پیش دارد که می توان به رویدادی در زمینه مهندسی اشاره نمود که در مرحله بررسی است و هنوز جزییات آن نهایی و اعلام نشده است.
او در آخر اظهار داشت: مرکز رشد دانشگاه بوعلی بزرگترین مرکز رشد دانشگاهی در استان است که به دنبال جذب ایده های فناور و پشتیبانی از آنها است، در ضمن در تلاش هستیم فضاهای استقرار شرکتها در مرکز رشد را افزایش دهیم و نوع حمایت ها از آنها نیز گسترش یابد و امید است مطابق امر و سفارش مقام معظم رهبری و در امتداد نامگذاری سال به نام "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" با توسعه زیست بوم فناوری در استان و گسترش حمایت ها از واحدهای فناور و دانش بنیان، شاهد شکوفایی تولید در استان و اشتغالزایی تحصیلکرده ها باشیم و امیدواریم سفر رییس جمهور دولت انقلابی و مردمی سیزدهم به استان همدان سبب افزایش امید، شور و نشاط اجتماعی و همین طور توفیق بیش از پیش در مباحث علم و دانش و فناوری همدان شود.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مرکز رشد دانشگاهی از زیرمجموعه های پارک علم و فناوری است که با جذب و ثبت طرح ها و ایده ها بوسیله دانشجویان و نخبگان از آنها از اول راه تا رسیدن به مرحله تجاری سازی و پیشرفت های بیشتر شرکت و واحدهایشان حمایت می کند و امورات شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و... را با مستقر کردن آنها در اماکن تعیین شده و در اختیار گذاشتن تسهیلات مناسب برای آنها تسریع و تسهیل می بخشد.
منبع:

1401/05/07
11:21:40
5.0 / 5
437
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دانلود عکس