معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها:

در زمینه حجاب و پوشش اقناعی برخورد نماییم

در زمینه حجاب و پوشش اقناعی برخورد نماییم

به گزارش دانلود عکس به قول معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، این نهاد ماموریتی در حوزه مقابله با بی حجابی در دانشگاه ها ندارد، بلکه مأموریت نهاد رهبری فرهنگ سازی و گفتمان سازی است و اولویت این است که در این حوزه برخورد اقناعی داشته باشد.


حجت الاسلام فاطمی پور در گفتگو با ایسنا، به اهمیت پوشش حجاب در دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: مبحث "حجاب و پوشش" یک بحث حیا و عفت عمومی جامعه است کشور ما هم باید بر مبنای فرهنگ، مذهب و دین حاکم قوانینی را که در زمینه حجاب طراحی شده است را اجرایی کند.
وی در ادامه تصریح کرد: برای اینکه مردم ما بیشتر به قوانین عمل کنند، باید سهم زیادی برای فرهنگ سازی قائل شد. متاسفانه اگر امروز مقداری در مورد حفظ حجاب با چالش روبرو شده ایم به این علت است که در خیلی از دستگاهها فرهنگ سازی لازم را انجام ندادیم و ضعیف عمل نمودیم.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها همینطور تصریح کرد: در خیلی از مواقع بعضی از تولیدات فرهنگی ما اگر متناسب با قوانین و اصول و جامعه نباشد ناخودآگاه این اثر منفی بر ناخودآگاه مخاطب خواهد شد و این نوع عملکردها در کنار حملات فرهنگی که سالهای سال از جانب کشورهایی نظیر آمریکا طراحی و ضد کشور ما پیاده می شود هم باعث می شود ناخودآگاه برخی نسبت به عمل به قوانین سهل انگاری کنند و نوعی فرهنگ زدایی در کشور ما اتفاق بیافتد.
فاطمی پور تصریح کرد: طبیعتا اگر امروز در جامعه ما بحث حجاب پررنگ شده به این علت است که هجمه های زیادی ضد این مورد وارد می شود تا دوگانه ها و درگیری هایی بین مردم راه بیافتد. وقتی عده ای مدام تبلیغ می کنند که در خیابان ها بریزید و کشف حجاب کنید طبیعی است فرهنگ ما هم از درون باید در مقابل این حملات مقاومت کند.
وی تصریح کرد: حجاب یک مسئله فرهنگی است که ما همواره با آن درگیر بودیم و وضعیت حجاب در دانشگاهها هم چندان متفاوت با بیرون از جامعه نیست. این گونه نیست که ما تصور نماییم فضای دانشگاهها از نظر حجاب با بیرون متفاوت باشد اتفاقا گاهی محیط عمومی از نظر حجاب وضعیت نامناسب تر از دانشگاهها دارد چون که در دانشگاهها الزاماتی وجود دارد که دانشجویان مجبور به رعایت این الزامات هستند.
وی تصریح کرد: دانشگاه باید هدفی را دنبال کند و هدف دانشگاه هم تولید علم و آموزش و پژوهش است ازاین رو جلوه گری با این رسالت ها در تناسب نیست چون که وقتی دانشجویی با یک لباس نامناسب در سر کلاس حاضر شود حواس سایر دانشجویان را پرت می کند به همین جهت پوشش دانشگاهها اقتضائات خویش را دارد و باید رعایت شود.
فاطمی پور به اقدامات نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها برای رعایت حجاب در دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: آنچه که ما در نظر داریم و از مجموعه های نهاد در سرتاسر کشور خواسته شده و در تعامل با سایر دستگاههای فرهنگی دیگر مداوم درحال صحبت هستیم این است که علاوه بر کنترل هایی که برای مقابله با ساختار شکنی ها صورت می گیرد، نیاز داریم با مخاطب خود بیشتر صحبت نماییم تا با عرضه علل و استدلال هایی برای رعایت حجاب توجیه شوند. همچنبن سفارش کردیم اگر فردی با لباس نامناسب وارد دانشگاه می شود استاد رشته خود، مشاور و یا کارشناس معاونت فرهنگی با دانشجو یا حتی در صورت نیاز با خانواده او صحبت کند. اما اولویت ما این است که در این حوزه برخورد اقناعی داشته باشیم.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها افزود: البته دانشگاه در زمینه حجاب خوب عمل کرده است از آنجاییکه ما در راه تقابل جدی در حوزه حجاب هستیم و همان افرادی که دستور می دهند روسری را روی چوب قرار بدهند این را هم دستور می دهند که در دانشگاه به خاطر مبحث حجاب درگیری ایجاد و فیلم آنرا منتشر کنند. ازاین رو اولا نباید فریب خورد که حس گردد ما جمع زیاد و جدی داریم که با مسئله حجاب مخالف هستند و مبارزه می کنند با اینکه جمع قابل توجهی هم وجود دارد که احتیاج به صحبت با آنها هست تا توضیح داده شود حجاب امر مهمی است.
فاطمی پور با اشاره به اینکه باید با ساختار شکنان امر حجاب برخورد جدی شود، اضافه کرد: اگر کسی دستور می گیرد در دانشگاه مخالف قانون ساختار شکنی کند آن فرد اقدام امنیتی انجام داده و اقدام او مبارزه با فرهنگ عامه کشور است. ازاین رو جنس رفتار با این افراد با افرادی که بدون توجه روسری در سر ندارند متفاوت می باشد ازاین رو با کسانی که ساختار شکنی می کنند باید حتما برخورد شود و راه برخورد بااین افراد هم مشخص است پلیس و حراست دانشگاه باید با آنها برخورد کنند.
به گفته معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، ما در نهاد نمایندگی رهبری ماموریتی در حوزه مقابله با بی حجابی در دانشگاه ها نداریم بلکه مأموریت ما فرهنگ سازی و گفتمان سازی می باشد. ازاین رو نه ابزاری برای مقابله با این هنجار شکنان داریم که بخواهیم ورود نماییم و نه مأموریت دفاتر نهاد این را می طلبد. اما در حوزه فرهنگ سازی برگزاری جلسات، نشست های پرسش و پاسخ، جلسات آزاد اندیشی و مشاوره همچون مأموریت های ما است که تلاش می نماییم در این حوزه انجام بدهیم.
وی در مورد اهمیت فرزند آوری در میان قشر دانشجویی هم اظهار داشت: این امر دو بخش دارد اول باید زیر ساخت های فرزند آوری نیاز دارد که باید فراهم گردد و موانع قانونی این امر رد شود تا اگر دانشجویی فرزندی را به دنیا آورد بتواند از مزایای آن نظیر مرخصی تحصیلی، بیمه، حق عائله مندی و سایر مشوق ها استفاده نماید که این مشوق ها توسط دولت در قانون جوانی جمعیت تجمیع شده است که امیدوارم به اجرا برسد. البته این قوانین شامل دانشجویان هم می باشد که ساخت خوابگاه های متاهلی، اختصاص وام ها و مرخصی های تحصیلی همچون تسهیلات برای دانشجویان دارای فرزند تدوین شده است.
فاطمی پور تصریح کرد: بخش دیگری از عوامل موثر در فرزند آوری فرهنگ سازی است این که افراد آمادگی لازم را برای این مورد پیدا کنند و احساس این را داشته باشند باید آمادگی لازم برای فرزند آوری را در خود ایجاد کنند و خانواده ها نباید به سمت بی فرزندی و تک فرزندی حرکت کنند چون که این امر خانواده افراد و آینده کشور را تهدید می کند.
به گفته وی، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها با راه اندازی مراکز مشاوره و سبک زندگی اقداماتی را برای فرهنگ سازی در حوزه فرزندآوری در دانشگاه ها انجام می دهد تا کانون هایی دانشجویی را به این سمت بکشاند و به متاهلین مشاوره های لازم را عرضه بدهد. ضمن اینکه ما در برنامه های نهاد هم نظیر "همسفر تا بهشت" که سالانه از راه نهاد برگزار می گردد و زوجین درابتدای زندگی خود در این برنامه ازدواج دانشجویی شرکت می کنند در این برنامه هم یکی از مباحثی که به این امر فرزند آوری پرداخته می شود همان بحث فرزند آوری است.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها همینطور تصریح کرد: ما نباید صیانت از فضای مجازی را به معنای محدودیت فضای مجازی تلقی نماییم و باید محدودیت هایی را برای دسترسی به سایت های غیر اخلاقی فراهم نماییم تا بچه های ما به این سایت ها دسترسی پیدا نکنند. به همین جهت باید یک نظام حکمرانی برای کنترل فضای مجازی وجود داشته باشد چون که اقتضای سلامت روحی، جسمی و تربیتی در جامعه این است که حکمرانی در این فضای مجازی شکل بگیرد.
وی اضافه کرد: ما قائل به حکمرانی در فضای مجازی هستیم و این خیلی جای تعجب دارد که ما در کشور خودمان اجازه انتشار مطلب در مورد سردار ملی خویش را نداریم ولی هر چیز دیگری که نباید مخاطب استفاده شوند و فایده ای در حوزه تربیتی و روحی و همینطور فرهنگی ندارد دسترسی پیدا کند.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: وضعیت فضای مجازی بگونه ای است که افراد در جامعه ما به محتوای هویت بخشی دسترسی ندارد اما به مطالب غیر اخلاقی دیگر به سادگی دست می یابند. هیچ فرد عاقلی نمی تواند ادعا کند که من قائل به حکمرانی این فضا نیستم و این هم معنای محدود سازی نیست. این در حالی است دشمنان تا اسم حکمرانی فضای مجازی پیش می آید از آن بعنوان محدود سازی یاد می کند.
فاطمی پور اظهار نمود: حتما نباید سراغ محدود کردن دایره اطلاع رسانی مردم از راه فضای مجازی شویم. اما در حوزه مسائل فرهنگی، تربیتی حجاب و پوشش باید نظام حکمرانی ایجاد نماییم و نباید سایت های متناقض با فرهنگ پوشش و حجاب در کشور وجود داشته باشد.
وی در انتها تصریح کرد: من لزوما نظرم این نیست که مردم از شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده نکنند، اما معتقد هستم این شبکه اگر مقرر است فعالیتی در داخل انجام دهد باید قوانین ما را بپذیرد و این شبکه باید فرهنگ کشور ما را هم رعایت نمایند و بحث های ممنوعه فرهنگی نظیر مشروب خوردن و برهنگی را تبلیغ نکنند. لزوما این به معنای محدود سازی نیست با اینکه در عین حال ما باید در کشور شبکه های نظیر آنرا هم طراحی نماییم تا افراد حق انتخاب پلت فرم داخلی یا خارجی را داشته باشند و شبکه های مجازی هم نباید تهدیدی برای امنیت ملی، فرهنگی و غیره باشد.1401/05/11
14:35:10
5.0 / 5
504
تگهای خبر: آموزش , بیمه , تبلیغ , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
دانلود عکس