تشریح گزارش عملكرد یك ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

از افزایش ظرفیت پزشکی و دندان پزشکی تا تاسیس و بازبینی ۱۹۲ رشته در شورای تحول علوم انسانی

از افزایش ظرفیت پزشکی و دندان پزشکی تا تاسیس و بازبینی ۱۹۲ رشته در شورای تحول علوم انسانی

دانلود عکس: در جلسه 868 شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حضور آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری گزارش عملکرد یک ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح شد.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در این نشست ضمن اشاره به رشد فعالیتهای این شورا در یک سال اخیر اظهار داشت: با تاکید و دستور مقام معظم رهبری در خصوص تحول شورایعالی و ضرورت ایفای نقش قرارگاهی آن توأم با رویکرد مثبت و هم ­افزای دولت جدید نسبت به جایگاه ویژه شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ در کنار فعالیتهای گوناگون و گسترده دبیرخانه و شوراهای تخصصی و اقماری شورایعالی، شاهد رشد دستورات و مصوبات محتوایی و کیفی و افزایش ملموس تعداد جلسات به لحاظ کمی بوده ­ ایم.

وی اضافه کرد: از شهریور ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱، شورای معین ۲۶ جلسه با مجموع ۷۰ ساعت و شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز ۲۴ جلسه بیش از ۵۰ ساعت برگزار کرده است. نسبت به گذشته که تعداد جلسات شورای معین ۱۱ تا ۱۵ جلسه و شورایعالی ۱۱ تا ۱۷ جلسه بود، شاهد رشد نسبتا خوب و برگزاری منظم و موثر جلسات بوده ایم.

دکتر عاملی ضمن اشاره به موضوعات مورد بررسی در صحن شورایعالی اظهار داشت: در این دوره ۲۳ موضوع در زمینه سیاست ها و ضوابط، ۲۰ موضوع در امور جاری، ۹ موضوع مصوبات شوراهای تخصصی و اقماری و ۶ موضوع نیز از موضوعات مربوط به نظارت و ارزیابی در دستور شورایعالی قرار گرفت که ۷۶ درصد آنها بررسی و تصویب شده است.

استاد دانشگاه تهران ضمن اشاره به این که شورا در این بازه زمانی؛ ۴۶ مصوبه داشته است، افزود: شورا به نسبت دوره گذشته که سالانه به صورت میانگین ۱۲ تا ۳۰ مصوبه داشته است، شاهد رشد در تعداد مصوبات تصویبی خود بوده است و از ۴۶ مصوبه شورایعالی در این بازه زمانی، ۲۳ مصوبه در زمینه فرهنگ، ۲۱ مصوبه در زمینه علم و فناوری و ۳ مصوبه نیز مشترک بین این دو حوزه بوده است.

وی همین طور اضافه کرد: سند ترویج و تسهیل ازدواج دانشگاهیان، سیاست ها و اقدامات تقویت و ترویج نام گذاری متولدین جدید مبتنی بر فرهنگ اسلامی–ایرانی، اصلاح و تکمیل مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی پشتیبانی از کالای ایرانی در سطوح خانواده، جامعه و سازمان ها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی، مناسبت های تقویمی، افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در مقطع عمومی، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندان پزشکی، سیاست های ایجاد و ارتقاء سکوهای ملی، تربیتی، آموزشی، پژوهشی و نوآوری و فناوری، تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش، آئین نامه شورای راهبردی علوم، فناوری و نوآوری دفاعی و امنیتی کشور از مصوبات مهم یک سال قبل شورایعالی انقلاب فرهنگی بوده است.

استاد دانشگاه تهران، سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی را از مصوبات مهم شورایعالی در یک سال قبل اعلام نمود و اضافه کرد: این سند با نگاه به ایجاد ظرفیت فعالیت قرارگاهی برای شورایعالی جهت حل مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و علم و فناوی و در اجرای دستور مقام معظم رهبری تدوین و تصویب گردید که نزدیک به ۱۰ جلسه شورایعالی به آن اختصاص پیدا کرد و به تصویب اعضاء محترم شورایعالی رسید.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: تعداد ۱۸ مصوبه از با اهمیت ترین مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی با وجود تصویب در صحن شورایعالی از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰؛ توسط رییس وقت شورایعالی، ابلاغ نگردیده بودند که در دوره جدید با اهتمام جناب آقای دکتر رئیسی، رییس محترم جمهور و رییس شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ توشیح و ابلاغ شدند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه ضمن اشاره به دستور بعدی جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: یکی از دستورهای جلسه امروز گزارشی از عملکرد شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بود که توسط جناب آقای دکتر حدادعادل ارائه شد. بر این اساس عملکرد شورای تحول علوم انسانی در ۱۳ سال قبل بررسی گردید. شورای تحول علوم انسانی در سال ۸۸ تشکیل شد و یکی از شوراهای منظم و با ساختار و چارچوب کاری مشخص بود که دست آوردهای بسیار ارزشمندی داشت.

وی اضافه کرد: شورای تحول علوم انسانی ۱۷ کارگروه علمی در زمینه تدوین و تصویب رشته های جدید یا بازبینی در رشته های علوم انسانی دارد که نقش کلیدی در رشد و پیشرفت کشور ایفا می کند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: شورای تحول علوم انسانی در این زمان ۱۹۲ رشته در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تصویب رسانده که مبنای کار در دانشگاه های کشور شده است. از طرفی نزدیک به ۵۱۰ عضو هیات علمی دانشگاه در تدوین رشته ها مشارکت داشتند چونکه رویکرد شورای تحول این است که تحول باید به دست خود دانشگاهیان کشور صورت بگیرد. البته شورای تحول علاوه بر این که ۱۹۲ رشته را تأسیس یا بازبینی کرده نزدیک به ۶۵۶ کتاب تالیفی در زمینه علوم انسانی داشته است.

وی افزود: رویکرد دیگر شورای تحول علوم انسانی همکاری دانشگاه های مطرح و حوزه های علمیه جهت بهره مندی از اندیشه اسلامی در تدوین رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی و بومی سازی رشته ها بوده است که متناسب با نیازهای زیست بوم سیاسی، اقتصادی واجتماعی ایران باشد. یکی از اشکالات حوزه علم و علوم انسانی و علوم اجتماعی این است که رشته ها با نیاز جامعه تطبیق ندارد. پس یکی از نگاههای شورای تحول تطبیق رشته ها با نیازهای کشور است. کارآمدی رشته ها یکی دیگر از نگاههای شورای تحول علوم انسانی است، روزآمدسازی رشته ها نیز مدنظر این شوراست تا با عنایت به تحولات حوزه علم خصوصا تحت تاثیر تکنولوژی های جدید و یافته های جدید حوزه علم، در مرز علم و دانش برتر جهان حرکت نماییم و خود نیز بوسیله نوآوری دانشمندان حوزه های مختلف بتوانیم منشاء خلق دانش جدید و موثر باشیم.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: امروز تکنولوژی های جدید انفجاری در خلق رشته های جدید به وجود آورده است این علوم نظیر علوم فضای مجازی، حوزه رقومی و دیجیتال، حوزه هوش مصنوعی و علوم شناختی و سایر حوزه های هستند که برگرفته از یافته های جدید و نوآورهای مهم در زمینه علم هستند.

دکتر عاملی تصریح کرد: پس از ارائه گزارش شورای تحول علوم انسانی، اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیر و تشکر ازخدمات اندیشمند توانا جناب آقای دکتر حداد عادل نسبت به مصوبات و نگاههای شورای تحول بازخوردهای داشتند همچون تاکید داشتند که شورای تحول باید بتواند از همه ظرفیت های مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور و دانشمندان بزرگ کشور به طور گسترده استفاده نماید. تاکید دیگر درباره ی حوزه فرهنگ و جامعه اسلامی بود، بالاخره آن چیزی منشا تحول در کشور می شود رویکرد اسلامی به علم است، واقعیت این است که امروز تقابلی بین علمی که از دین جدا می شود و علمی که از دین بهره می گیرد، وجود دارد. محصول علوم انسانی غرب مسایل و اتفاقات غرب است ضمن این که در بعضی زمینه ها پیشرفت داشته اند اما در بعضی زمینه ها نظیر خانواده، روابط اجتماعی، ظهور خانواده های تک سرپرست، افزایش فرزندان طلاق پس رفت داشته اند. اگر وظیفه استقرار جامعه اسلامی را برعهده داریم بوسیله علوم انسانی الهام گرفته از حقیقت اسلام می توانیم این اتفاق را رقم بزنیم که مورد تاکید اعضای شورا بود.

وی خاطرنشان کرد: بنا شد در جلسه آینده روی رفع موانع و الزامات تقویت شورای تحول اقداماتی صورت بگیرد. امیدواریم در جلسه آینده عواملی که تقویت کننده تحول در علوم انسانی معطوف به نیازهای بومی کشور و جامعه اسلامی است، مورد بررسی و تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.
1401/06/10
11:01:41
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دانلود عکس