در نشست روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارك های علم و فناوری اعلام شد؛

قیمت وعده های غذایی و هزینه خوابگاه دانشجویان

قیمت وعده های غذایی و هزینه خوابگاه دانشجویان

به گزارش دانلود عکس، رئیس صندوق رفاه دانشجویان در رابطه با مبلغ وعده های غذایی دانشجویان برای سال تحصیلی جدید اظهار داشت: سال جاری ۳ هزار تومان برای وعده های صبحانه، ۴ هزار تومان برای وعده شام و ۶ هزار تومان برای ناهار دانشجویان درنظر گرفته شده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر مسعود گنجی در اجلاس روسای دانشگاه ها که در محل سازمان پژوهش های صنعتی برگزار شد، درباره ی قیمت غذای دانشجویان توضیح داد: بررسی ها نشان داده است که متوسط قیمت تمام شده یک پرس غذا، معادل ۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان است. این در شرایطی است که در شش ماهه دوم سالجاری، ۱۴۳ میلیون پرس غذا در بین دانشجویان توزیع می شود.
وی درباره ی قیمت اجاره ماهیانه خوابگاه های دانشجویی اظهار داشت: مبلغ حداکثری و حداقلی ماهیانه خوابگاه ها به تربیت ۱۶۳ هزار تومان و ۶۷ هزار تومان درنظر گرفته شده است. با عنایت به رتبه خوابگاه ها، مبلغ پرداختی متغییر است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به اینکه تغذیه دانشجویان در ۶ ماهه دوم سالجاری به مبلغ ۸ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان پول احتیاج داریم، اظهار داشت: دانشجویان خوابگاهی و غیرخوابگاهی از غذای دانشجویی استفاده می نمایند. تعداد دانشجویان خوابگاهی معادل ۲۱۶ هزار نفر و تعداد غیر خوابگاهی ها هم ۳۶۶ هزار نفر است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در رابطه با اعتبار یارانه کمکی تغذیه دانشجویان از محل قانون هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: مبلغ یک هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان برای این مورد درنظرگرفته شده است. همینطور اعتبار برنامه عرضه خدمات رفاهی در بودجه دانشگاه ها معادل ۲ هزار و ۳۱۵ میلیارد تومان است. بررسی ها از آن حکایت می کند که میزان کسر اعتبار معادل ۴ هزار میلیارد تومان است.

افزایش مبلغ وام های دانشجویی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در رابطه با مبلغ وام های دانشجویی در نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: وام ها به ۵ دسته "تحصیلی"، "ودیعه مسکن متاهلی"، "شهریه"، "بند ج تبصره ۹ قانون بودجه کل کشور" و "تغذیه" طبقه بندی می شود.
دکتر مسعود گنجی با اشاره به اینکه مبالغ وام دانشجویی افزایش پیدا کرده است، توضیح داد: میزان وام تحصیلی دانشجویان در سال تحصیلی کنونی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی پیوسته معادل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که برای سال تحصیلی آینده مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
وی افزود: وام تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترای حرفه ای در سال تحصیلی گذشته معادل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود. هم اکنون، مبلغ این وام در سال تحصیلی آتی، ۳ میلیون تومان درنظر گرفته شده است. همینطور دانشجویان دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته مبلغ ۶ میلیون تومان هم در سال تحصیلی گذشته برای وام تحصیلی دریافت می کردند. وام این گروه از دانشجویان با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی به مبلغ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال تحصیلی جدید رسیده است.
رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به اینکه وام مسکن متاهلی دانشجویان به ۳ گروه "شهر تهران"، "کلان شهرها" و "سایر شهرها" تقسیم می شود، توضیح داد: در سال تحصیلی گذشته، میزان وام مسکن در پایتخت معادل ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. در سال تحصیلی جدید، این مبلغ معادل ۳۵ میلیون تومان است.
دکتر گنجی اضافه کرد: وام مسکن متاهلی در کلان شهرهای ایران برای سال تحصیلی گذشته معادل ۲۶ میلیون تومان بود؛ مبلغ این وام در سال تحصیلی جدید ۳۰ میلیون تومان است. همینطور مبلغ این وام در سایر شهرهای ایران پارسال تحصیلی، مبلغ ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با افزایش ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی معادل ۲۵ میلیون تومان برای سال تحصیلی جدید است.
رئیس صندوق رفاه درارتباط با وام های شهریه خاطرنشان کرد: میزان وام شهریه پارسال تحصیلی برای مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته معادل ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی جدید معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است.
دکتر گنجی افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری حرفه ای در سال تحصیلی گذشته به میزان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی آتی با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به مرز ۳ میلیون تومان رسیده است. همینطور مبلغ وام شهریه دانشجویان دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته پارسال تحصیلی معادل ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی جدید هم ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
وی در رابطه با وام "بند ج تبصره ۹ قانون بودجه کشور" اظهار داشت: این وام ویژه دانشجویانی است که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور قرار دارند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان اظهارکرد: در ارتباط با وام تغذیه هم بند "ت" ماده ۶۵ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور را مدنظر قرار داده ایم.
منبع:

1401/06/12
18:11:56
5.0 / 5
450
تگهای خبر: خدمات , دانشجو , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس