بسیج دانشجویی در نامه ای به وزیر بهداشت خواستار شد؛

فرآیند انتخاب دستیاران تخصصی به مسیر منطقی و قانونی خود بازگردد

فرآیند انتخاب دستیاران تخصصی به مسیر منطقی و قانونی خود بازگردد

به گزارش دانلود عکس، مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، در رابطه با مشکلات فرایند انتخاب رشته آزمون دستیاری دوره چهل و نهم، مواردی را بیان کرد و خواهان حل آن ها شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، در متن این نامه آمده است:
"استاد گرامی جناب آقای دکتر عین اللهی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سلام علیکم
با صلوات بر محمد (ص) و آل پاکش، در ادامه پیگیری های صورت گرفته پیرامون وضعیت نامطلوب دستیاران تخصصی و با نظر به بی تدبیری ها و بدسلیقگی های روی داده در فرایند برگزاری و انتخاب رشته چهل ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی، بسیج دانشجویی مسائل و مشکلات چهل و نهمین آزمون دستیاری تخصصی را تبیین می کند تا با ورود مجدانه و فوری جنابعالی هرچه سریع تر فرایند گزینش دستیاران پزشکی به مسیر منطقی و قانونی خود بازگردد."
در بخشی از این نامه امده است: " بسیج دانشجویی طی دو سال گذشته در نامه هایی به جنابعالی و وزیر وقت بهداشت، تخلفات و اشکالات برگزاری دو دوره اخیر آزمون دستیاری را هم گوشزد کرده بود که با ورود مجلس شورای اسلامی، دیوان عدالت اداری و هم همکاری خود وزارت بهداشت این مشکلات مرتفع شدند؛ ولی تکرار اشکالات گذشته و بروز مشکلات جدید نشان از رویکرد غلط وزارت بهداشت در حیطه آموزش پزشکی دارد.
مشکلات مزبور به شرح زیر است:
الف) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر ساله بر مبنای زیرساخت ها و امکانات کشور و هم بر مبنای نیازسنجی های صورت گرفته از مناطق مختلف کشور، ظرفیت رشته های مختلف دستیاری را تعیین نموده و البته ملزم به اجرای مصوبات قانونی هم می باشد. متأسفانه سال جاری، مانند سال گذشته، در اعلام ظرفیت رشته های دستیاری کاهش محسوسی نسبت به سال قبل اعمال شد که با عنایت به توسعه (و یا حداقل عدم تغییر) زیرساخت ها و امکانات آموزشی کشور در یک سال گذشته و هم افزایش نیاز مردم به نیروی متخصص پزشکی، این کاهش به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و با اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری و هم نمایندگان و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی روبرو شد.
اما بر خلاف سال قبل که بعد از اعتراض ها به کاهش ظرفیت، ظرفیت ها به وضعیت سال پیش از آن بازگشت، سال جاری وزارت بهداشت بعد از تذکر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پیرامون کاهش ظرفیت ها، طی اقدامی تعجب برانگیز از بین رشته های پرمتقاضی تنها ظرفیت رشته های رادیولوژی و پاتولوژی را به میزان اندکی افزایش داده و برای رساندن عدد کل ظرفیت ها به میزان سال قبل، ظرفیت رشته هایی مانند داخلی، جراحی عمومی، بیهوشی، اطفال و... را افزایش داد؛ نکته تأسف برانگیز آن است که ظرفیت اغلب این رشته ها حتی بدون افزایش ظرفیت هم تکمیل نمی شده است و این افزایش ظرفیت صرفا تعداد صندلی های خالی این رشته ها را افزایش خواهد داد. البته معیار افزایش یا کاهش ظرفیت یک رشته نباید پرمتقاضی بودن یا نبودن آن باشد، بلکه باید بر مبنای پایش نیازها و زیرساخت های کشور باشد. اما سؤال مهم اینست که آیا وزارت بهداشت منظور اعتراضات و تذکر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی را درک نکرده است یا با انجام چنین اقداماتی که واضحاً بر خلاف روح مصوبات قانونی هستند، تلاش در ساکت کردن اعتراضات و پیشبرد اهداف خود بر مغایر قانون دارد؟
به نظر می رسد حداقل اقدام لازم از جانب وزارت بهداشت، انتشار هرچه سریع تر دفترچه جدید بر مبنای ظرفیت های سال قبل و ایجاد امکان ویرایش فرم انتخاب رشته برای داوطلبان آزمون دستیاری می باشد.
ب) بر مبنای مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی ظرفیت رشته های دستیاری تخصصی باید افزایش یابند و طبق تصمیم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است با تشکیل کمیته ای تخصصی، مدل این افزایش ظرفیت را قبل از اعلام اسامی پذیرفته شدگان دستیاری پزشکی مشخص نماید. اما با وجود انتشار خبری در خصوص اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی در چند روز آینده، متأسفانه هنوز گزارشی از این کمیته منتشر نشده است و فضای تصمیم گیری کشور در خلأ داده های تخصصی به سر برده و تصویری روشن از نیاز واقعی کشور و توان حقیقی ساختار تربیت دستیار وجود ندارد؛ نتیجتاً هر تصمیمی در اینباره پایه ای جز نظرات غیرعلمی و سلایق شخصی نخواهد داشت.
لازم است هرچه سریع تر این کمیته تشکیل شده و نتایج بررسی های تخصصی آن منتشر شود و اگر تشکیل شده، ولی نتایج جلسات آن منتشر نشده است، ضمن توضیح دلیل این عدم انتشار، این نتایج هرچه سریع تر منتشر شوند.
ج) یکی از اقدامات قابل تحسین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت رفع نیاز کشور به نیروی متخصص پزشکی، افزایش ۵۰۰ ظرفیت به پذیرش دستیاری تخصصی به صورت بومی گزینی بوده است. از آن جا که این ظرفیت ها می توانند به صورت دقیق در نقاط نیازمندتر کشور اختصاص یابند، بسیار مؤثرتر و سریع تر از افزایش کلی رشته ها در بهبود دسترسی مناطق محروم به پزشک متخصص عمل می نمایند. در این خصوص بهترین روش سنجش صلاحیت های علمی داوطلبان همان آزمون دستیاری تخصصی و بهترین سازوکار جذب دستیاران هم همان فرایند انتخاب رشته است و هرگونه بدعت در سنجش و جذب دستیاران در واقع به معنای ایجاد رانت و فساد خواهد بود.
خوشبختانه وزارت بهداشت آزمون دستیاری تخصصی پزشکی را بعنوان سازوکار سنجش داوطلبان به رسمیت شناخته است، اما هنوز تصمیمی در مورد سازوکار جذب دستیاران اعلام نشده است. با عنایت به زمان اندک باقی مانده تا اعلام نتایج انتخاب رشته دستیاری، ضروریست که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هرچه سریع تر در رابطه با جزئیات این ۵۰۰ ظرفیت جدید در کمیته تخصصی تصمیم گیری کرده و ضمن درج جزئیات در دفترچه جدید، امکان ویرایش فرم انتخاب رشته را برای داوطلبان ایجاد نماید تا فرایند جذب هم در فضایی عادلانه و شفاف انجام پذیرد.
جناب آقای دکتر عین اللهی؛ از جنابعالی انتظار می رود با عنایت به سبقه ای که در معاونت آموزشی آن وزارت خانه دارید، از اجرای رویه های خلاف عدالت آموزشی پرهیز کرده و نسبت به اجرای دقیق مصوبات نهادهای سیاست گذار و پیگیری نهادهای نظارتی اهتمام کامل داشته باشید. بی توجهی به این امر و اتخاذ تصمیمات اشتباه، همچون مسئولین پیشین وزارت بهداشت، بدون شک سبب صدمه به جامعه پزشکان عمومی خواهد شد. بسیج دانشجویی ضمن امیدواری نسبت به حل مسائل مطروحه، در صورت عدم بررسی مناسب موضوع، این امر را از مراجع دیگر پیگیری خواهد نمود."
و من اللّه التوفیق
علیرضا شوری زاده
مسئول بسیج دانشجویی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
رونوشت به:
حجت الاسلام جناب آقای پژمانفر رئیس محترم کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی1401/06/15
23:18:41
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دانلود عکس