رویداد تخصصی فناوری های تحول آفرین و کشاورزان پیشرو

رویداد تخصصی فناوری های تحول آفرین و کشاورزان پیشرو

به گزارش دانلود عکس، رویداد تخصصی یک روزه فناوری های تحول آفرین و کشاورزان پیشرو با مشارکت آکادمی همراه و بخش کسب و کار سازمانی همراه اول برگزار گردید.به گزارش دانلود عکس به نقل از از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، رویداد تخصصی «فناوری های تحول آفرین و کشاورزان پیشرو» با حضور مدیران هلدینگ های بزرگ و پیشرو صنعت کشاورزی و با مشارکت اداره کل فروش سازمانی همراه اول امروز چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در محل ساختمان ستاره ونک تهران اجرا شد.
در این رویداد یک روزه، ضمن معرفی کاربردهای فناوری های تحول آفرین در کشاورزی، ظرفیت های همراه اول در زمینه هوشمندسازی این صنعت ارائه و زمینه های همکاری با این شرکتها تشریح شد.
زیرساخت های اجرای پروژه های هوشمندسازی در همراه اول فراهم است
مصطفی درجزی مدیرکل کسب وکار سازمانی همراه اول در این رویداد با اعلان اینکه از دو سه سال قبل کارهای در رابطه با هوشمندسازی را بطور جدی آغاز نموده ایم و سال قبل نیز رویداد «جایزه سال هوشمندسازی» را با هدف یافتن راهکارهایی برای حل تعدادی از بزرگترین چالش های اجتماعی و زیست محیطی کشور برگزار کردیم، اظهار داشت: یکی از محورهای آن رویداد مربوط به «کشاورزی» بود و بدنبال آن بودیم تا با بکارگیری ابزارهای فناورانه و در کنار اتکاء به خلاقیت و نوآوری جوانان ایرانی، راهکارهایی را برای حل تعدادی از بزرگترین چالش های اجتماعی و زیست محیطی کشور بیابیم.
وی افزود: پس از سخنرانی مقام معظم رهبری در این عرصه و تأکیدات ایشان، بطور جدی تر این مقوله در دستور کار گروه همراه اول قرار گرفت و همیشه دنبال مدل اقتصادی بودیم که هیچ هزینه ای برای کشاورز نداشته باشد.
درجزی زیرساخت های اجرای پروژه های هوشمندسازی در همراه اول را فراهم دانست و اشاره کرد: در گام اول نیز بدنبال درآمدزایی از هیچ صنعتی نیستیم و نگاهمان در هوشمندسازی فقط کمک به صنایع است؛ اما در ادامه زمانیکه صرفه جویی برای آنها حاصل و راندمان اتفاق افتاد، در سودشان شریک می شویم.
نگاه ما به هوشمندسازی، اکوسیستمی است
مدیرکل کسب وکار سازمانی همراه اول با تکیه بر این که پتانسیل عظیمی در کشاورزی کشور نهفته است که با هوشمندسازی می توانیم به نقطه شکوفایی برسانیم، اظهار داشت: نگاه ما به هوشمندسازی، اکوسیستم است و کوشیدیم با فراهم آوردن زیرساخت های ارتباطی ذخیره سازی و پردازشی و همین طور بازیگران دارای ایده در این عرصه، فرصتی را فراهم نماییم تا صنایع به سمت بهره برداری از این امکانات و هوشمندسازی بخش خود گام بردارند.
وی همراه اول را ارائه دهنده سلوشن های هوشمندسازانه خطاب کرد و اظهار داشت: در بخش کشاورزی و از قِبل جایزه سال هوشمندسازی، توانستیم بیش از ۳۰ شرکت را شناسایی نماییم که دارنده ابتکاراتی برای هوشمندسازی هستند.
برآوردی از ارزش بازار هوش مصنوعی جهانی در بخش کشاورزی
محمدعلی اخایی، معاون راهکارهای دیجیتال و هوشمندسازی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول نیز دیگر ارائه دهنده ای بود که مطالب خودرا در دو بخش «کشاورزی و هوش مصنوعی» و «زنجیره بلوکی و کاربردهای آن در کشاورزی» ارائه نمود.
وی با اعلان اینکه مرکز تحقیق و توسعه همراه اول با هدف خودکفایی و استقلال فنی و تخصصی در قالب یک مرکز زیرمجموعه اپراتور اول تلفن همراه تأسیس شده است، اظهار داشت: این مرکز در پروژه های هوش مصنوعی مختلفی ورود و سرمایه گزاری نموده که تعدادی از آنها شامل احراز هویت مبتنی بر موبایل، راه اندازی پلت فرم هوش مصنوعی، دستیار هوشمند، محاسبات لبه و… است.
این استاد دانشگاه تهران نگاه مرکز تحقیق و توسعه همراه اول را پلتفرمی دانست و ابراز کرد: همچون برخی نقش های مهم هوش مصنوعی در کشاورزی، بررسی محصولات معیوب و بهبود پتانسیل برای تولید محصولات سالم زراعی، تقویت مشاغل مبتنی بر کشاورزی، بهینه سازی و تنظیم خودکار دستگاهها برای پیش بینی هوا و شناسایی آفات و بهبود شیوه های مدیریت فرآیند تولید محصولات است.
اخایی ارزش بازار هوش مصنوعی جهانی در بخش کشاورزی را بر طبق آخرین گزارش Data Bridge market research حدود ۸۵۲ میلیون دلار برآورد و عنوان کرد: پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۹ حدود ۳.۹۵ میلیارد دلار است.
وی حاصل هوشمندسازی صنعت کشاورزی را در بعضی موضوعات نظیر شناسایی کمبودهای غذایی، شناسایی تعیین بلوغ میوه ها، تشخیص نوع خاک و تحلیل محصولات و پایش رشد محصولات کشاورزی بیان نمود.
نقش قراردادهای هوشمند در ایجاد ضمانت برای کشاورزان
معاون راهکارهای دیجیتال و هوشمندسازی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول همین طور در بخش دوم ارائه خود با پرداختن به مقوله «زنجیره بلوکی» و تأثیری که بر صنایع دارد، اظهار داشت: این فناوری برای ذخیره سازی و توزیع اطلاعات است که بدون نیاز به یک سرور مرکزی عمل می کند. دارای یک پایگاه داده توزیع شده و امن است که با همکاری جمعی عده ای بصورت مشترک و بدون یک عنصر مرکزی نگهداری می شود.
اخایی یکی از آثار توسعه این فناوری را کنار زدن بانک جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: همچون خاصیت های کلیدی زنجیره بلوکی ثبت داده ها، غیرقابل تغییر بودن داده ثبت شده، غیرمتمرکز بودن (بدون نیاز به یک سرور مرکزی)، امنیت (استفاده از رمزنگاری و ذات غیرمتمرکز) و شفافیت است. شفافیت به این معنا که همه عناصر شبکه به کل زنجیره بلوکی و همه تراکنشهای موجود در آن دسترسی دارند.
وی درباره ی موضوع «قرارداد هوشمند» عنوان کرد: یک کد کامپیوتری است که روی زنجیره بلوکی پیاده سازی می شود تا در صورت اتفاق افتادن یکسری شرایط، دستورات خاصی را که برنامه نویس به آن داده است، اجرا نماید.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: زنجیره بلوکی می تواند برای ثبت همه قدمهای موجود در تولید یک محصول به کار رود؛ می توان از آن برای بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث طبیعی نیز استفاده نمود.
اخایی درباره ی این پروسه اظهار داشت: روال کار هم به این شکل است که کشاورزان هر ماه حق بیمه خودرا به یک حساب سپرده روی زنجیره بلوکی واریز می کنند تا در صورت رخ دادن اتفاقاتی نظیر خشکسالی، کاهش غیرمترقبه دما و… بطور خودکار خسارت به آنها پرداخت گردد.
وی اشاره کرد: ثبت شفاف و عمومی همه تراکنش های انجام شده در زنجیره تامین مواد غذایی روی زنجیره بلوکی نیز سبب حذف واسطه ها و رسیدن به قیمت عادلانه می شود.
برخی کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی از زبان عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف
علیرضا فرهادی، مدیر لابراتوار اینترنت اشیا دانشگاه صنعتی شریف نیز در این رویداد ضمن ارائه نمونه های موفق هوشمندسازی در دنیا، از اهمیت پرداختن و ورود به این مقوله گفت و اظهار داشت: اینترنت اشیا در کشاورزی فناوری نوظهوری است که با بکارگیری سنسورها نظیر حسگر نور، حسگر سنجش رطوبت هوا، حسگر سنجش رطوبت خاک، حسگر دما و مواردی از این دست، مبادرت به پایش برخط و ۲۴ ساعته زیربخش های در رابطه با صنعت کشاورزی با هدف اتوماتیک کردن این صنعت و ارتقا چشم گیر راندمان می کند.
این عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف از نمونه های «سیستم آبیاری هوشمند»، «سیستم هوشمند گرمایش سرمایش»، «مدیریت و ردیابی وسایل حمل و نقل کشاورزی مانند تراکتورها»، «سمپاشی به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین» و «بررسی وضعیت هواشناسی» به عنوان برخی کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی نام برد و اظهار داشت: مانیتورینگ ۲۴ ساعته بلادرنگ در اینترنت اشیا کشاورزی یکی از نکات مهمست که بیش از هر چیز باید مورد توجه قرار گیرد.
چالش های جدی حوزه کشاورزی و نسخه هوشمندسازی
گفتنی است، مدیران بخش توسعه محصولات و خدمات سازمانی همراه اول در این رویداد ضمن اشاره به «بهره وری پایین کشاورزی در کشور در مقایسه با سایر کشورها»، به برخی چالش های حوزه کشاورزی نظیر ضریب نفوذ دانش و تکنولوژی پایین در این عرصه، حاشیه زیاد بازار و تفاوت بالای قیمت مصرف کننده و تولیدکننده، اتلاف بالای منابع آب و عدم مدیریت صحیح، ضایعات و تلفات بالای محصولات در مراحل مختلف تولید - حمل و نقل - انبارداری و ذخیره سازی و همین طور وجود واسطه ها در مراحل مختلف از شروع کاشت تا تحویل به مصرف کنندگان پرداختند.
همچنین گزارشی از وضعیت پایلوت های هوشمندسازی کشاورزی در استانهای «خوزستان» و «البرز» نیز ارائه شد.
مدیران هلدینگ های حاضر در این رویداد شامل سرمایه گذاری کشاورزی ایران، صنایع پیشرفته رضوی، کشت و صنعت اتکا، کشت و صنعت تدبیر، کشت و صنعت روژین تاک و فردوس پارس در جریان برگزاری این رویداد، از مرکز مانیتورینگ تخصصی پلت فرم های دیجیتال همراه اول نیز بازدید کردند و در جریان دستاوردهای اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در مقولات مختلف تکنولوژی و همین طور توان مهندسان و متخصصان نخبه داخلی کشور در عرصه ارتباطات قرار گرفتند.

1401/06/18
23:23:19
5.0 / 5
784
تگهای خبر: آثار , اینترنت , بازی , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس